REKLAMA

Śledztwo ws. OLT Express. Prokuratura bada przelew dla Michała Tuska

2021-09-21 13:27
publikacja
2021-09-21 13:27
Śledztwo ws. OLT Express. Prokuratura bada przelew dla Michała Tuska
Śledztwo ws. OLT Express. Prokuratura bada przelew dla Michała Tuska
/ tvp.info

Prokuratura Regionalna w Łodzi od 2016 roku prowadzi postępowanie dotyczące działania na szkodę wierzycieli spółek lotniczych OLT Express - poinformował PAP jej rzecznik. W jednym z jego wątków pojawia się sprawa wypłaty Michałowi Tuskowi wynagrodzenia już po ogłoszeniu upadłości spółki.

O sprawie poinformowała we wtorek "Rzeczpospolita". Gazeta napisała m.in., że choć Prokuratura Okręgowa w Łodzi trzy lata temu umorzyła wątek Michała Tuska, który w ramach umowy z OLT Express miał przekazywać dane marketingowe z lotniska w Gdańsku, Prokuratura Regionalna w Łodzi "nadal prowadzi postępowanie dotyczące odpowiedzialności zarządu przewoźnika, w tym jak doszło do wypłacenia Michałowi Tuskowi wynagrodzenia po upadku OLT". "Rz" wskazuje, że już po ogłoszeniu upadłości OLT przelało synowi byłego premiera zaległą wypłatę, czego spółce nie było wolno zrobić. "To ważne, bo właśnie do linii lotniczych OLT P. wyprowadził z Amber Gold 350 mln zł pieniędzy klientów" – podkreślono.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi Krzysztof Bukowiecki poinformował PAP, że śledztwo w sprawie działania na szkodę wierzycieli spółek lotniczych OLT Express Poland i OLT Express Regional toczy się od 2016 roku.

"Postępowanie dotyczy działania na szkodę wierzycieli spółek lotniczych finansowanych przez Amber Gold. Chodzi m.in. o wypłaty i przelewy nie tylko dla Michała Tuska, które nastąpiły z OLT Express mimo świadomości grążącej upadłości i złożeniu wniosku o upadłość. To sprawa, którą prowadzimy od 2016 roku i była ona wcześniej umorzona przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi" – wyjaśnił.

Dodał, że w tym śledztwie toczą się dwa postępowania. Pierwsze dotyczy ewentualnego współdziałania z szefami Amber Gold - małżeństwem Marcinem i Katarzyną P., a drugie śledzenia dalszego losu pieniędzy, które z Amber Gold zostały wytransferowane do spółek lotniczych.

"W tym wątku badamy działalność tych spółek lotniczych. Zarzuty w tej sprawie przedstawiono już czterem osobom, w tym prezesowi zarządu OLT Express Regional, członkowi zarządu tej spółki i głównej księgowej. Dotyczą one działania na szkodę wierzycieli w związku z dokonaniem przelewów mimo grożącej spółce upadłości. Kolejny zarzut dotyczy zaś oszustwa na szkodę jednego z podmiotów współpracującej z OLT Express Poland. Z firmą została podpisana umowa pomimo wiedzy, że nie zostanie ona opłacona" – przekazał prok. Bukowiecki.

Jak mówił, prokurator ustalił, że również przelew z wynagrodzeniem wysłany do Michała Tuska nie powinien mieć miejsca ze względu na zagrożenie upadłości spółki. Zaznaczył przy tym, że syn byłego premiera nie jest przedmiotem postępowania. "Wypłata dla Michała Tuska nie jest przedmiotem naszych dociekań. Nie budzi natomiast wątpliwości, że ten przelew został zrealizowany, a naszym zdaniem w sytuacji finansowej spółki nie powinien. Majątek spółki powinien być już wtedy zabezpieczony" – tłumaczył rzecznik.

Zarzuty wyrządzenia szkody wielu wierzycielom spółki OLT Epxress przez przelanie w lipcu 2012 r. 92 tys. zł spółce OLT Express Poland przedstawiono prezesowi OLT Express Regional Jackowi Ł. i członkowi zarządu tej spółki Andrzejowi D. Obie te firmy lotnicze były zależne od Amber Gold. Do popełnienia tego czynu doszło 27 lipca 2012 r., a więc dzień po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Zarzuty w tej samej sprawie przedstawiono też głównej księgowej OLT Express Regional Danucie M. Z kolei zarzut oszustwa usłyszał członek zarządu OLT Express Poland Rafał O. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (15)

dodaj komentarz
alberto2020
Teraz jest badany przelew a za rok pewnie będzie śledztwo w sprawie tego jak tą pracę dostał. Ma takie nazwisko, że trzeba będzie raz na jakiś czas go wywołać do tablicy żeby opinia publiczna usłyszała, że coś tam złego z tymi Tuskami musi być bo przecież inaczej by prokuratura się nie czepiała
grab
W tytule wywoławczym powinno być Michała Tuska a nie Tuska, szanowna redakcjo!
grzegorzkubik
Tusk wraz z synem powinni siedzieć w wwiezieniu. Problemem jest to, że wciąż nie mamy zreformowanego sądownictwa. Jak to zostanie dopięte to kajdanki będą zakładane seriami.
jasiek2017
Na PiSowców potrzeba tysięcy kajdanek. A dla motłochu wystarczy nazwisko Tusk i już im krew do głowy przestaje płynąć.
piotr2019
Napisz za co i na jakiej podstawie prawnej ma odpowiadać Tusk wraz z synem. Nie wykluczam, że masz rację. Na szybko mogę jednak wskazać kilka powodów dlaczego moim zdaniem powinno zostać wszczęte postępowanie karne wobec aktualnego premiera np. przekroczenie uprawnień w zakresie wydania rozporządzenia ograniczającego Napisz za co i na jakiej podstawie prawnej ma odpowiadać Tusk wraz z synem. Nie wykluczam, że masz rację. Na szybko mogę jednak wskazać kilka powodów dlaczego moim zdaniem powinno zostać wszczęte postępowanie karne wobec aktualnego premiera np. przekroczenie uprawnień w zakresie wydania rozporządzenia ograniczającego wbrew prawu wolność ok. 38 milionów ludzi w związku z epidemią, czy decyzji administracyjnych dotyczących zlecenie przeprowadzenia wyborów i wydatkowania środków (ok. 70 milionów zł) na ten cel wbrew obowiązującym przepisom prawa, co raczej wypełnia znamiona czynu określonego w art. 231 KK.
krokus12 odpowiada jasiek2017
Jakiej głowy ?
krokus12
Ty sobie nałóż zimny kompres bo zagotujesz to co masz na szyi .
katzpodola odpowiada jasiek2017
Typowy POjeb. Może jakiś argument a nie TVN owskie bzdety
qwertas
Mogę wiedzieć jakim cudem można było umorzyć śledztwo w sprawie Michała Tuska i wyłudzaniu danych z lotniska dla linii lotniczej? To jest jawne łamanie prawa. To tak, jakby ktoś w Banku wysyłał dane klientów do domu maklerskiego konkurencji. Michał Tusk był szczurem na gdańskim lotnisku przekazując poufne dane spółki Mogę wiedzieć jakim cudem można było umorzyć śledztwo w sprawie Michała Tuska i wyłudzaniu danych z lotniska dla linii lotniczej? To jest jawne łamanie prawa. To tak, jakby ktoś w Banku wysyłał dane klientów do domu maklerskiego konkurencji. Michał Tusk był szczurem na gdańskim lotnisku przekazując poufne dane spółki bez jej wiedzy i pozwolenia. To pewnie te „wolne sądy” dały taki wyrok.
jasiek2017
najpierw się naucz co to są dane marketingowe i kiedy została wydana zgoda na ich udostępnianie, później przyjdź i zabierz głos

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki