REKLAMA

Śląsk stolicą polskiej emigracji

Malwina Wrotniak2019-11-18 07:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2019-11-18 07:00

To z województwa śląskiego emigruje najwięcej Polaków - wynika z najnowszych danych GUS-u. Na przeprowadzkę za granicę niemal dwukrotnie częściej decydują się mieszkańcy miast niż wsi, wynika z raportu.

Dane o rozmiarach polskiej emigracji, publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, bywają nazywane kontrowersyjnymi. Metodologia badania z góry skazuje te liczby na niedoszacowania względem rzeczywistych stanów. Mimo to, jako jedyny krajowy punkt odniesienia tej skali, za każdym razem wzbudzają wiele emocji. W tym roku szczególnie, bowiem po raz pierwszy od ośmiu lat wskazania każą mówić o malejącej - a nie rosnącej, jak do tej pory - skali polskiej emigracji. Po latach zmienił się też lider wśród krajów, w których najczęściej osiadają rodacy - w 2018 roku Brytania straciła to miano na rzecz Niemiec. Więcej na ten temat piszemy w artykule "Maleje liczba polskich emigrantów. Polacy opuszczają Wielką Brytanię".

/ fot. Kacper Pempel / FORUM

Z informacji uzupełniających, które podał GUS, wyczytać można również które lokalizacje na mapie Polski w największym stopniu przyczyniają się do emigracyjnego wyniku naszego kraju. Średnio 11 na 100 emigrujących z Polski w 2017 roku (najnowsze dostępne dane) wyprowadzało się z województwa śląskiego. Śląsk pozostawał emigracyjnym liderem w całym analizowanym okresie 2014-2017. W czołówce województw niezmiennie pozostają także dolnośląskie i małopolskie (po ok. 10 proc.).

Ludność przebywająca czasowo za granicą powyżej 3 miesięcy według charakteru miejsca zamieszkania przed wyjazdem i województw (dane szacunkowe)
Województwa Ogółem Miasta Wieś
 w tysiącach
Ogółem 2540,0 1681,3 858,7
Dolnośląskie 238,8 183,9 54,8
Kujawsko-pomorskie 134,5 94,7 39,8
Lubelskie 140,6 81,3 59,3
Lubuskie 79,0 53,5 25,5
Łódzkie 93,8 72,4 21,5
Małopolskie 232,3 119,7 112,6
Mazowieckie 178,5 135,8 42,7
Opolskie 142,4 68,4 74,0
Podkarpackie 221,8 107,4 114,4
Podlaskie 136,7 88,6 48,1
Pomorskie 168,3 122,1 46,2
Śląskie 288,3 227,9 60,5
Świętokrzyskie 78,8 48,2 30,7
Warmińsko-mazurskie 135,1 88,0 47,1
Wielkopolskie 135,5 90,4 45,2
Zachodniopomorskie 135,5 99,1 36,5
Źródło: GUS

Polska emigracja nie ma wyraźnie dominującej płci. Według danych GUS-u w gronie emigrantów niewielką przewagę (51:49 proc.) stanowią kobiety; proporcje te nie zmieniały się w latach 2014-2017.

"Zawróceni z emigracji". Dlaczego wróciłem z Niemiec do Polski?

"Wie Pani, jeśli mam być szczery, to ja się do tego kraju i do tamtych ludzi bardzo przywiązałem. Były momenty, że nawet nie chciałem już wracać do Polski i gdyby tylko rodzina mogła do mnie dołączyć, na pewno dziś by nas tu nie było. Szybko wpadłem w ten ich codzienny tryb, gdzie chociaż też się goni, to obowiązuje etos schludnego życia (...) Wyrwałem się z chaosu, ale w Niemczech zapomniałem o nim bardzo szybko."

Zdecydowanie mocniej polaryzują się miasta i wsie. W 2017 roku dwie trzecie emigrantów (1,68 mln) przed wyjazdem zamieszkiwało w mieście, jedna trzecia (860 tys.) - tereny wiejskie. Również ta proporcja pozostawała na zbliżonym poziomie we wcześniejszych latach.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jkendy
słowo emigracja w tej sytuacji nie pasuje po prostu zmieniają województwo
piotr76
Na Śląsku dużo ludzi ma rodziny w Niemczech, wielu dobrze zna niemiecki, więc łatwiej im emigrować niż takim co wyjeżdżają "w ciemno".
antek10
Ratują sie przed skażonym powietrzem.
zenonn
Zaskoczenie?: "więcej ze śląskich miast niż wsi". Mało wsi, mało ludzi we wsiach mieszka.
Mnóstwo ludzi wyjechało pod koniec wojny i za Gierka.
Mnóstwo ludzi przybyło tu w przeszłości za pracą, ich potomkowie szukają dalej.
innowierca
A ladnie to bylo z innych sie smiac i gorolami przezywac ( Gorol - po Slasku przyjezdzajacy za praca) Teraz Slazacy sa gorolami.Zycie sie zmienia, zycie uczy pokory. HEJ SLASKIE GOROLE.
zenonn
Gorol pochodzi od górala przybywajacego z Małopolski na Ślask w XIX wieku.
Gorolem w XX w okreśłano pobliskich mieszkańców dawnego zaboru rosyjskiego (Zagłębie Dąbrowskie).
Teraz jest to żartobliwe określenie (obraźliwe) kierowane do obcego (jak hadziaj).
innowierca odpowiada zenonn
W znaczeniu do przybywajacych za praca na Slask, nie z gor tylko z innych czesci Polski, Gorol jako "ten gorszy" od nas( za Wikipedia). W znaczeniu mniej obrazliwym gurol (ludzie z gor)
Z Zabrza jak wodke popili Slazacy to opowiadali jaka niechec byla do przyjezdnych za praca z centralnej Polski. Do dzis sie w kabaretach
W znaczeniu do przybywajacych za praca na Slask, nie z gor tylko z innych czesci Polski, Gorol jako "ten gorszy" od nas( za Wikipedia). W znaczeniu mniej obrazliwym gurol (ludzie z gor)
Z Zabrza jak wodke popili Slazacy to opowiadali jaka niechec byla do przyjezdnych za praca z centralnej Polski. Do dzis sie w kabaretach obrazliwie wysmiewaja. Zycie jednak kolem sie toczy I teraz sami za praca wyjezdzaja.
zenonn odpowiada innowierca
To określenie jest przestarzałe. Gorol=zagłębiok przed 2 w.św. Za Jaruzelskiego już było historyczne. Obecnie pomieszanie archaicznego pojęcia gorol=obcy. Powiedzieć dziś o kimś, obrazić go, że urodził się w Sosnowcu nawet nie jest śmieszne, jest żałosne (n.b. mnóstwo katowiczanek rodziło w ogromnym, ongiś nowoczesnym,To określenie jest przestarzałe. Gorol=zagłębiok przed 2 w.św. Za Jaruzelskiego już było historyczne. Obecnie pomieszanie archaicznego pojęcia gorol=obcy. Powiedzieć dziś o kimś, obrazić go, że urodził się w Sosnowcu nawet nie jest śmieszne, jest żałosne (n.b. mnóstwo katowiczanek rodziło w ogromnym, ongiś nowoczesnym, szpitalu górniczym, dziś wojewódzki nr 5). Teraz obraża się ludzi nazywając ich ubekami, komuchami, choć nie mają z tym związku. Dominuje ponglisz - żadnego języka doskonale nie znam, ale udaję angielski.
zenonn odpowiada innowierca
O Ślązaka można pytać jak o Warszawiaka, Prawdziwego Polaka - kto to jest?
Warszawiaków w 10 pokoleniu jest mało, podobnie z innymi. Wszystko się wymieszało.
Za Odrą mieszają się już przybysze z Afryki.
Ślązak w Zabrzu? Największej wsi Europy Kreis Zabrze, od 1915 Landkreis Hindenburg czy obecnym? Przed 1945
O Ślązaka można pytać jak o Warszawiaka, Prawdziwego Polaka - kto to jest?
Warszawiaków w 10 pokoleniu jest mało, podobnie z innymi. Wszystko się wymieszało.
Za Odrą mieszają się już przybysze z Afryki.
Ślązak w Zabrzu? Największej wsi Europy Kreis Zabrze, od 1915 Landkreis Hindenburg czy obecnym? Przed 1945 były tu Niemcy
innowierca odpowiada zenonn
Calkiem niedawno widzialem jakis kabaret na telewizji Slask i ta znana Slaska aktorka Joanna Bartel wysmiewala sie z Sosnowca, ze Sosnowiec to nie Slask. Przekaz byl taki ze to cos gorszego. Ogolnie o gorolach tez bylo w tym kabarecie. Ale na widowni byly osoby 50 + to mozesz miec racje ze te obrazliwe i niechetne zachowanie wzgledem Calkiem niedawno widzialem jakis kabaret na telewizji Slask i ta znana Slaska aktorka Joanna Bartel wysmiewala sie z Sosnowca, ze Sosnowiec to nie Slask. Przekaz byl taki ze to cos gorszego. Ogolnie o gorolach tez bylo w tym kabarecie. Ale na widowni byly osoby 50 + to mozesz miec racje ze te obrazliwe i niechetne zachowanie wzgledem Polakow przyjezdzajacych na Slask do pracy ulegly juz zmianie. Program byl raczej dla ludzi zyjacych utracona przeszloscia z puenta w stylu - Slask potega jest I basta! Mlode pokolenie na pewno nie jest juz tak ksenofobiczne. Ale z drugiej strony zmiana moze byc spowodowana utrata znaczenia Slaska ktora juz sie dokonala.Tym bardziej ze ten region z kazdym rokiem staje sie coraz wiekszym obciazeniem dla budzetu Polski (doplaty i wysokie swiadczenie emerytalne)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki