REKLAMA

OPINIASłaby wynik budowlanki w maju jednorazowy, ale trudna koniunktura w branży się utrzyma

2023-06-22 10:50
publikacja
2023-06-22 10:50

Słabe wyniki produkcji budowlanej, a szczególnie w budowie budynków w maju są prawdopodobnie jednorazowe, ale trudna koniunktura w sektorze będzie się nadal utrzymywać- oceniają ekonomiści po czwartkowych danych GUS.

Słaby wynik budowlanki w maju jednorazowy, ale trudna koniunktura w branży się utrzyma
Słaby wynik budowlanki w maju jednorazowy, ale trudna koniunktura w branży się utrzyma
fot. dies-irae / / Shutterstock

Piotr Popławski, ING (email)

"W maju produkcja budowlano-montażowa spadła o 0,7 proc. rdr, po wzroście o 1,2 proc. rdr w kwietniu. To wynik zdecydowanie gorszy od oczekiwań (wzrost o 1,5 proc. rdr). To przede wszystkim wynik dużego spadku w budowie budynków (12,2 proc. rdr, po spadku o 6,4 proc. rdr miesiąc wcześniej), którego nie był w stanie skompensować wzrost w kategoriach powiązanych z inwestycjami infrastrukturalnymi (np. budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej +9,1 proc. rdr po +4,8 proc. rdr w kwietniu).

Choć tak słaby wynik w budowie budynków jest prawdopodobnie jednorazowy, to w naszej ocenie trudna koniunktura w tej kategorii utrzyma się w kolejnych miesiącach. Popyt na mieszkania pozostaje ograniczony, m.in. ze względu na wysoki poziom stóp procentowych w Polsce. Zapowiedziany przez rząd program tanich kredytów mieszkaniowych na pierwsze mieszkanie istotnie tej tendencji nie odwróci. Jest powiązany z szeregiem warunków, wykluczających dużą część potencjalnych zainteresowanych. Liczba mieszkań w budowie od połowy 2022 wyraźnie spada, ale nadal historycznie jest na relatywnie wysokim poziomie. Wg naszych szacunków mieszkania już dostępne w ofercie mogą pokryć popyt nawet na rok naprzód. Wobec szybkiego wzrostu kosztów prac budowalnych w poprzednich miesiącach, słabszy popyt na mieszkania powinien nadal uwidaczniać się spadkiem liczby sprzedanych lokali, a nie spadkiem cen.

W obszarze wznoszenia budynków na plus wybijają się jednak wybrane obszary, jak budowa centrów logistycznych i hal magazynowych. Sytuację w budownictwie infrastrukturalnym kształtuje natomiast domykanie projektów finansowanych jeszcze ze „starego” budżetu UE. To najprawdopodobniej ta kategoria pozostanie głównym motorem napędowym budownictwa w tym roku".

PIE (Twitter)

"Produkcja budowlana spadła o 0,7 proc. Rośnie budowa obiektów inżynierii cywilnej (+9,1 proc.), słabe wyniki obserwujemy w budowie domów i mieszkań (-12,2 proc.). W kolejnych miesiącach dalej najsłabszą koniunkturę będziemy obserwować w budowie domów przy umiarkowanych wynikach ogółem".

-------

Produkcja budowlano-montażowa w maju 2023 r. spadła o 0,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 12,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej rdr o 1,7 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 14,8 proc. 

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
naczepa
Śmieszy mnie, kiedy analitycy próbują nieudolnie przepowiadać przyszłość. Analitycy są od ANALIZOWANIA rzeczywistości, czyli przeszłości(lewa półkula mózgu). Od przepowiadania przyszłości są wizjonerzy(prawa półkula mózgu). I w mojej wizji dzięki temu kredytowi 2% budowlanka jednak przeżyje i będzie się miała całkiem nieźle w najbliższych Śmieszy mnie, kiedy analitycy próbują nieudolnie przepowiadać przyszłość. Analitycy są od ANALIZOWANIA rzeczywistości, czyli przeszłości(lewa półkula mózgu). Od przepowiadania przyszłości są wizjonerzy(prawa półkula mózgu). I w mojej wizji dzięki temu kredytowi 2% budowlanka jednak przeżyje i będzie się miała całkiem nieźle w najbliższych latach :p

kto tym razem chce się zakładać? :)
jpelerj
W tytule zabrakło słowa "prawdopodobnie". Prawdopodobnie jednorazowy - tak jest dalej w artykule.
szprotkafinansjery
Produkcji, czyli spada podaż, a popyt wzrośnie skokowo dziki kredytowi 2%.
Ile tam już nakupiłeś w promocji -30%?

Powiązane: Budownictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki