Słabe wyniki produkcji budowlanej, a szczególnie w budowie budynków w maju są prawdopodobnie jednorazowe, ale trudna koniunktura w sektorze będzie się nadal utrzymywać- oceniają ekonomiści po czwartkowych danych GUS.


Piotr Popławski, ING (email)
"W maju produkcja budowlano-montażowa spadła o 0,7 proc. rdr, po wzroście o 1,2 proc. rdr w kwietniu. To wynik zdecydowanie gorszy od oczekiwań (wzrost o 1,5 proc. rdr). To przede wszystkim wynik dużego spadku w budowie budynków (12,2 proc. rdr, po spadku o 6,4 proc. rdr miesiąc wcześniej), którego nie był w stanie skompensować wzrost w kategoriach powiązanych z inwestycjami infrastrukturalnymi (np. budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej +9,1 proc. rdr po +4,8 proc. rdr w kwietniu).
Choć tak słaby wynik w budowie budynków jest prawdopodobnie jednorazowy, to w naszej ocenie trudna koniunktura w tej kategorii utrzyma się w kolejnych miesiącach. Popyt na mieszkania pozostaje ograniczony, m.in. ze względu na wysoki poziom stóp procentowych w Polsce. Zapowiedziany przez rząd program tanich kredytów mieszkaniowych na pierwsze mieszkanie istotnie tej tendencji nie odwróci. Jest powiązany z szeregiem warunków, wykluczających dużą część potencjalnych zainteresowanych. Liczba mieszkań w budowie od połowy 2022 wyraźnie spada, ale nadal historycznie jest na relatywnie wysokim poziomie. Wg naszych szacunków mieszkania już dostępne w ofercie mogą pokryć popyt nawet na rok naprzód. Wobec szybkiego wzrostu kosztów prac budowalnych w poprzednich miesiącach, słabszy popyt na mieszkania powinien nadal uwidaczniać się spadkiem liczby sprzedanych lokali, a nie spadkiem cen.
W obszarze wznoszenia budynków na plus wybijają się jednak wybrane obszary, jak budowa centrów logistycznych i hal magazynowych. Sytuację w budownictwie infrastrukturalnym kształtuje natomiast domykanie projektów finansowanych jeszcze ze „starego” budżetu UE. To najprawdopodobniej ta kategoria pozostanie głównym motorem napędowym budownictwa w tym roku".
PIE (Twitter)
"Produkcja budowlana spadła o 0,7 proc. Rośnie budowa obiektów inżynierii cywilnej (+9,1 proc.), słabe wyniki obserwujemy w budowie domów i mieszkań (-12,2 proc.). W kolejnych miesiącach dalej najsłabszą koniunkturę będziemy obserwować w budowie domów przy umiarkowanych wynikach ogółem".
-------
Produkcja budowlano-montażowa w maju 2023 r. spadła o 0,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 12,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej rdr o 1,7 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 14,8 proc.
tus/ asa/