Słaba sesja WIG20. Wzrosty Tauronu

2020-07-08 17:30
publikacja
2020-07-08 17:30
fot. Krystian Maj / FORUM

W środę na rynkach przeważał spokój, choć WIG20 na tle zagranicznych rynków i tak wypadł słabo. Znów najciekawszym tematem do gry dla inwestorów okazała się zielona energia.

O 0,7 proc. spadły na środowej sesji notowania indeksu WIG20. To jeden z najsłabszych wyników w Europie, gdzie główne rynki wyraźnie się uspokoiły i nie obserwowaliśmy dziś tam gwałtownych ruchów. Bardziej wyważenie wypadły także inne główne indeksy GPW. WIG stracił 0,5 proc., mWIG40 poszedł w dół o 0,2 proc., a sWIG80 zyskał 0,2 proc.

Krajobraz niewielkiej zmienności na głównych indeksach uzupełniały obroty. Te na szerokim rynku wyniosły 734 mln zł, co jest jednym z najsłabszych wyników od 1,5 miesiąca. Na samym WIG20 "wykręcono" 536 mln zł.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

W gronie największych spółek z GPW najmocniejsze spadki notował Orlen (-2,5 proc.). Słabo wypadł także mBank, który potaniał o 2,1 proc. Na początku czerwca donosiliśmy o udzieleniu zabezpieczenia roszczeń uczestników pozwu zbiorowego przeciwko mBankowi. Bank zaskarżył to postanowienie. Teraz zostało ono odrzucone przez Sąd Apelacyjny w Łodzi.

Największe wzrosty zanotował z kolei Tauron (+2,4 proc.), który porozumiał się z instytucjami finansowymi w sprawie kwalifikowania wydatków na OZE. Inwestycje te będą wyłączone z kalkulacji wskaźnika długu netto do EBITDA, co ułatwi ich finansowanie. O zielonych inwestycjach poinformowała też PGE (+ proc.). Grupa prowadzi badania środowiskowe dla farmy PV o mocy 77 MW.

W tym kontekście warto dodać, że znów sporo działo się na spółkach fotowoltaicznych. Kolejne 30 proc. zyskał Sunex, który w lipcu już podwoił swoją wycenę. O 6,2 proc. w górę poszedł PEP, a o blisko 5 proc. Photon. Dla odróżnienia blisko 13 proc. spadki zanotowała APS Energia. Spółka poinformowała dziś o wypadnięciu z przetargu organizowanego przez Rosenergoatom.

W mWIG-u najmocniejsze wzrosty notowali Mercator (+5,6 proc.) oraz Kęty (+4,6 proc.). W sWIG-u kolejny świetny dzień bez fundamentalnego komunikatu zaliczyło Forte (+12,6 proc.). Drugie najmocniejsze wzrosty zanotował Lentex (+9,2 proc.).

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
analizy
na pewno powinny być masowe spadki branży deweloperskiej z uwagi na zastój na rynku sprzedaży mieszkań, który nieprędko się skończy z uwagi na sytuację gospodarczą w kraju i na świecie oraz sytuacją banków, sytuacją na rynku kredytów mieszkaniowych...
analizy
Nie idzie różowo, ale to wytłumaczalne, jak się weźmie pod bardziej głębszą analizę spółek z udziałem SP i sytuację polityczną, np. PKP CARGO, ale może być podobnie i z innymi.... A to np:

1. Udział PKP Cargo w rynku przewiezionych towarów wg masy spadł w okresie styczeń-maj do 36,31 proc. całego rynku
Nie idzie różowo, ale to wytłumaczalne, jak się weźmie pod bardziej głębszą analizę spółek z udziałem SP i sytuację polityczną, np. PKP CARGO, ale może być podobnie i z innymi.... A to np:

1. Udział PKP Cargo w rynku przewiezionych towarów wg masy spadł w okresie styczeń-maj do 36,31 proc. całego rynku wobec 41,25 proc. w analogicznym okresie ub. roku - podał Urząd Transportu Kolejowego.
Jest to na stronie:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Udzial-PKP-Cargo-w-rynku-przewiezionych-towarow-wg-masy-spadl-w-okresie-I-V-do-36-31-proc-UTK-7916575.html

2. Związkowcy piszą do prezesa PKP S.A.

http://infokolej.pl/docs/cargo/pismo.pdf

3. Bardzo ważne informacje o PKP CARGO.

http://infokolej.pl/viewtopic.php?t=5271&start=0

4. Sąd oddalił powództwo PKP CARGO S.A. o nałożoną karą przez UOKiK

https://stooq.pl/n/?f=1362528

5. Na początku roku podał się do dymisji członek zarządu ds. handlowych i do tej pory nie wyłoniono nowego...

6. W ostatnich tygodniach zaczęto odwoływać z wysoko postawionych stanowisk w centrali kilka osób. Szukanie kozłów ofiarnych??
8. Jak wygra Duda to wszystkim zainteresowanym polecam zajrzeć na wykres WIG 20 ,WIG itp., jak to było 5 lat temu w maju 2015r.. Jak on wtedy wygrał, to cała Giełda poleciała ostro w dół na prawie 2 lata. Teraz też tak będzie. Więc bądźcie na to przygotowani.

https://imgur.com/a/xBNan6q

https://imgur.com/a/kooSxQv

ponadto coraz więcej złych wieści dla rynków finansowych:

https://biznes.interia.pl/finanse/news-bankowy-kryzys-sie-poglebi-to-mozliwe,nId,4597994

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-lufthansa-zwalnia-pracownikow-powodem-sa-skutki-pandemii,nId,4597951

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-mfw-ostrzega-przed-wzrostem-zadluzenia-publicznego,nId,4588387

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rezerwy-zlota-maj-2020-r-7920556.html

Niedawno napisałem, że giełda leci na dół i staje się. A moim zdaniem poleci jeszcze bardziej, że hej! Raczej to pewne jak amen w pacierzu, albo i jeszcze pewniej...

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki