REKLAMA

Składki ZUS dla przedsiębiorców wyniosą ponad 1100 zł?

Łukasz Piechowiak2014-09-12 07:00główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2014-09-12 07:00
Składki ZUS dla przedsiębiorców wyniosą ponad 1100 zł?
Składki ZUS dla przedsiębiorców wyniosą ponad 1100 zł?
/ ZUS

W 2015 roku przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki do ZUS-u o blisko 6%, czyli ok. 60 zł. Tak wynika z projektu ustawy budżetowej, która zawiera założenie, że przeciętne wynagrodzenie w 2015 roku wyniesie 3959 zł brutto. Oznacza to wzrost podstawy wymiaru o prawie 128 zł względem 2014 roku.

Składki przedsiębiorców do ZUS-u rosną co roku wraz ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia, które głównie pełni funkcję wskaźnika. W ustawie budżetowej na 2014 rok zapisano, że wynosi ono 3746 zł. W 2015 roku rząd prognozuje, że wyniesie ono 3959 zł.

Obecnie łączne składki wraz z ubezpieczeniem chorobowym wynoszą 1042,46 zł. Po 1 stycznia 2015 roku prawdopodobnie zbliżą się do kwoty 1100 zł. To zależy od wzrostu składki zdrowotnej, która obecnie wynosi 270 zł. Biorąc pod uwagę obecne dane makro, w przyszłym roku zwiększy się ona ok. 11-15 zł.


Największą bolączką obecnego systemu nie jest wysokość składek do ZUS-u, ale fakt, że trzeba je płacić niezależnie od osiąganego dochodu. Stąd od lat pojawiają się propozycje, by wprowadzić kilka wariantów wysokości składek, które wahały by się w granicach od 400 do 2400 zł miesięcznie.

ZUS tylko, gdy występuje dochód

Ponadto przedsiębiorcy chcieliby by obowiązek uiszczenia składek następował tylko w sytuacji, gdy osiągnęli w danym miesiącu dochód. To już bardziej skomplikowana kwestia, bo wielu rodzimych właścicieli firm ma wielką zdolność do prowadzenia biznesu przez kilka lat będąc cały czas na stracie. Z drugiej strony, nie można karać 99% uczciwych tylko dlatego, że państwo nie radzi sobie ze ściganiem tych, którzy naginają przepisy.

Nierozwiązanie kwestii wysokości płatności składek do ZUS-u przez przedsiębiorców to jedna z największych porażek odchodzącego premiera. Przez 7 lat pojawiło się wiele pomysłów, ale żaden nie wyszedł poza fazę projektów. Nic nie wskazuje też na to, by przeciętne wynagrodzenie kiedykolwiek przestało być wskaźnikiem.

Składki ZUS - zawsze płacę na czas. Pieniądze na Twoim koncie nawet w 15  minut!

Łukasz Piechowiak
Główny ekonomista Bankier.pl
Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (45)

dodaj komentarz
~anonimowy
Przedsiębiorcy to z reguły zaradni ludzie, nie potrzebują ZUS by sobie odłożyć samodzielnie na emerytury. Czemu przymusowo ściąga się go od wszystkich czy nie powinno być prawa wyboru w demokratycznym kraju?
~Kasia
Mam małą firmę od 10 lat , pracuje uczciwie, a zarabiam tylko na rachunki. Mam mieszkanie 70 metrowe w kredycie na 20 lat, jeżdzę 20 letnim samochodem. Nie wiem jak niby miałabym samodzielnie odłożyć na emeryturę. Muszę płacić taki sam ZUS jak przedsiębiorcy mający ogromne firmy i obracające milionami. Proszę wiec Mam małą firmę od 10 lat , pracuje uczciwie, a zarabiam tylko na rachunki. Mam mieszkanie 70 metrowe w kredycie na 20 lat, jeżdzę 20 letnim samochodem. Nie wiem jak niby miałabym samodzielnie odłożyć na emeryturę. Muszę płacić taki sam ZUS jak przedsiębiorcy mający ogromne firmy i obracające milionami. Proszę wiec nie wkładać wszystkich do jednego worka.
~jacek
ZUS tylko, gdy występuje dochód - potem emeryture tez jak ZUS bedzie wykazywal dochod (to znaczy panstwo nie bedzie doladac z dlugu publicznego). Zgadza sie pan ?"To już bardziej skomplikowana kwestia, bo wielu rodzimych właścicieli firm ma wielką zdolność do prowadzenia biznesu przez kilka lat będąc cały czas na ZUS tylko, gdy występuje dochód - potem emeryture tez jak ZUS bedzie wykazywal dochod (to znaczy panstwo nie bedzie doladac z dlugu publicznego). Zgadza sie pan ?"To już bardziej skomplikowana kwestia, bo wielu rodzimych właścicieli firm ma wielką zdolność do prowadzenia biznesu przez kilka lat będąc cały czas na stracie. Z drugiej strony, nie można karać 99% uczciwych tylko dlatego, że państwo nie radzi sobie ze ściganiem tych, którzy naginają przepisy." Jak sie ich nie bedzie trzymac za "mordy" to nie dostanie pan ani GROSZA. Nie zna pan powiedzenia "Polak potrafi" . Oni tak pokreca ze z zysku zrobia strate..
~tom
Składka ZUS to nic innego jak podatek, a każdy podatek powinien być płacony wtedy kiedy posiadamy dochód.
~polak
ciekawe ile krus podniosą 2 zl albo i nie to jest patologia
~mar89366
Powinniśmy więcej pisać i mówić o ZUS dla przedsiębiorców. Rzeczywiście problem jest poważny i jak widać z roku na rok coraz droższy... Pomysł opłacania składek tylko wówczas jak uzyskujemy dochód jest racjonalny i słuszny. W ten sposób funkcjonuje system w innych państwach. Należy wpływać na Władzę, to standard Powinniśmy więcej pisać i mówić o ZUS dla przedsiębiorców. Rzeczywiście problem jest poważny i jak widać z roku na rok coraz droższy... Pomysł opłacania składek tylko wówczas jak uzyskujemy dochód jest racjonalny i słuszny. W ten sposób funkcjonuje system w innych państwach. Należy wpływać na Władzę, to standard w demokracji. Obowiązkowe miesięczne składki na ZUS są bardzo dużym obciążeniem szczególnie dla mikro firm....
~dsadad
taaa... Pomysł opłacania składek tylko wówczas jak uzyskujemy dochód jest racjonalny i słuszny. czyli raz do roku kupujemy nowy samochód, połowa budowlanki jedzie na czarno albo "rachunek' bez ewidencji w księgach i generalnie cały rok pojadą na stracie - z punktu widzenia przedsiębiorcy bardzo korzystne.Może taaa... Pomysł opłacania składek tylko wówczas jak uzyskujemy dochód jest racjonalny i słuszny. czyli raz do roku kupujemy nowy samochód, połowa budowlanki jedzie na czarno albo "rachunek' bez ewidencji w księgach i generalnie cały rok pojadą na stracie - z punktu widzenia przedsiębiorcy bardzo korzystne.Może dla pracowników etatowych również - płacić ZUS od tego co zostanie na koniec miesiąca na koncie - nie od przychodu, ale po odliczeniu kosztów mieszkania i utrzymania to co jest realnym dochodem - gwarantuje, że też 3/4 polski byłoby na "stracie"
~ZZC
PIS czy PO to jeden syf. Nie mają żadnych pomysłów na rządzenie. Obciążenia dla przedsiębiorców są coraz wyższe bo trzeba utrzymywać armię urzędasów-pasożytów, którzy nie nadają się do żadnej roboty i mają stołki pozałatwiane po znajomości bez żadnych predyspozycji i kompetencji.Chyba każdy z Was bywa w PIS czy PO to jeden syf. Nie mają żadnych pomysłów na rządzenie. Obciążenia dla przedsiębiorców są coraz wyższe bo trzeba utrzymywać armię urzędasów-pasożytów, którzy nie nadają się do żadnej roboty i mają stołki pozałatwiane po znajomości bez żadnych predyspozycji i kompetencji.Chyba każdy z Was bywa w urzędach i wie o co chodzi?Kiedyś, 10 lat temu jak widziałem w TV Korwina-Mikke to myślałem: "Boże, jaki wariat."Teraz jak go widzę to myślę że w jego szaleństwie jest jedyna sensowna metoda - rozpieprzyć cały ten urzędniczo-mafijny aparat i zacząć tworzyć administrację od początku.Każdy urzędas zanim posadzi tyłek na stołeczku, powinien odbyć coś w rodzaju stażu w małej firmie żeby miał potem jakieś pojęcie jak będzie tworzył jakieś decyzje administracyjne.Ale to jest mało realne. Realna jest emigracja na stałe z tego chorego kraju rządzonego przez idiotów i złodziei.
~MacGawer
Mam takie pytanie - czy w ZUS nadal jest 5 kwartałów jak to było 10 lat temu (o ile dobrze pamiętam II-IV, V-VII, VIII-X, XI-XII i I)? Do dziś pamiętam zaskoczenie tym, że kwoty oficjalnie zmieniały się "co kwartał", a 5x w roku musiałem zmieniać dane w DRA.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki