REKLAMA

Składka zdrowotna w UE. Tylko w Polsce i na Węgrzech jest niezależna od dochodu

2021-08-19 13:30
publikacja
2021-08-19 13:30

Polska i Węgry są jedynymi państwami w Unii Europejskiej, w których składka zdrowotna dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest niezależna od dochodu - napisał w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny, porównując systemy finansowania opieki zdrowotnej w krajach UE.

Składka zdrowotna w UE. Tylko w Polsce i na Węgrzech jest niezależna od dochodu
Składka zdrowotna w UE. Tylko w Polsce i na Węgrzech jest niezależna od dochodu
fot. Joyseulay / / Shutterstock

Polski Instytut Ekonomiczny w opublikowanym w czwartek Tygodniku Gospodarczym porównał systemy finansowania opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej, w tym Polski. Do analizy wykorzystano dane z ZUS-u i statystyki Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Przypomniano, że we wszystkich krajach UE działają publiczne systemy opieki zdrowotnej. Są one finansowane na dwa sposoby: wyodrębnioną składką zdrowotną lub bezpośrednio z budżetu państwa, który jest uzupełniany wpływami z podatków. Najwięcej unijnych państw (21 z 27), w tym Polska, finansuje opiekę zdrowotną z systemu składkowego. Jedynie pięć krajów (Dania, Hiszpania, Irlandia, Malta i Portugalia) finansuje świadczenia zdrowotne z budżetu państwa, nie pobierając na ten cel odrębnych składek.

PIE wskazał, że w większości krajów (19 z 22) składka zdrowotna jest naliczana proporcjonalnie do przychodu lub dochodu. W żadnym kraju UE nie występuje wyłącznie ryczałtowe rozliczenie składki zdrowotnej. Z kolei zastosowanie jakiejkolwiek formy ryczałtu występuje rzadko.

"Tylko w trzech unijnych państwach (w Polsce, Grecji i na Węgrzech) występują mieszane systemy, w których sposób naliczania składki zdrowotnej jest uzależniony od przedmiotu, formy działalności czy wyboru podatnika, który może zdecydować się m.in. na samozatrudnienie" - podkreślono. W tych krajach pracownicy opłacają składkę w proporcjonalnej wysokości. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą mogą zastosować ryczałt.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę na to, że Polska i Węgry są jednymi krajami UE, w których składka na ochronę zdrowia dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest niezależna od dochodu. Jak podano w Tygodniku, "na Węgrzech osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek płacenia kwotowej miesięcznej składki (ok. 25 euro) od dnia zapisania w rejestrze osób prowadzących działalność gospodarczą aż do wypisania z niego". "Także w Polsce składkę dla działalności gospodarczej oblicza się ryczałtowo" - dodano.

Jednak, w przeciwieństwie do Polski, Węgry nie pozwalają przy działalności gospodarczej na odliczanie składki zdrowotnej od podatku. W Polsce zaś każdy przedsiębiorca oraz pracownik może odliczyć 7,75 proc. składki, przez co np. w 2021 r. realne obciążenie działalności składką zdrowotną jest obniżane z 381,81 zł do 53 zł miesięcznie - podał PIE.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy. Obszary badawcze PIE to m.in.: handel zagraniczny, makroekonomia, energetyka i gospodarka cyfrowa. Instytut zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

ipa/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (44)

dodaj komentarz
moravietz
Spokojnie, wszystko zgodnie z harmonogramem: polski niewolnik ma robic za miske ryzu dla miedzynarodowej korporacji albo firmy panstwowej. Konkurencji rynkowej im sie zachcialo, tfu kułaki xD
potiomkin
Oficjalnie mam umowę zlecenie na 200 zł, z tego mam odprowadzone kilkanaście zł na zdrowotne i mam takie same warunki leczenia jak ktoś, kto zarabia parę tysięcy i buli kilkaset zł składki. Gdybym przeprowadził się np. do Europy musiałbym zapłacić składkę minimalną - kilkaset euro.
nostsherlock
Albo masz tych umów zleceń dużo, albo znalazłeś magiczny sposób, żeby się utrzymać za 200 PLN miesięcznie
demeryt_69
Jak by tego tortu nie dzielić, to jedno jest pewne - bez żebraniny Ofsika ten system leży i kwiczy :)

janiejacek
Publiczna służba zdrowia w zeszłym roku zabiła 120 tys. ludzi,. po tym jak minister w ramach walki z pandemią zamknął przychodnie i szpitale a chorych nakazał badać przez telefon.
Prywatna służba zdrowia nigdy nie dopuściła by do takiej patologii, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie zapłacił by lekarzowi za nieleczenie.
broiniac
A jak podczas lockdownu działały szpitale w państwach z prywatną służbą zdrowia? :-)
konik_garbusek
W Szwajcarii dziala to tak: wszystko jest prywatne, panstwo doplaca do czesci osob ale jest to absolutny margines, zyjacy z opieki socjalnej. Ogromna wiekszosc placi sama, i musi placic, comiesieczna skladkę. Kto nie placi nie ma prawa sie leczyc, w zasadzie nie da sie nie placic, bez tego nie bedziemy mieli pracy itd. Jest to miedzy W Szwajcarii dziala to tak: wszystko jest prywatne, panstwo doplaca do czesci osob ale jest to absolutny margines, zyjacy z opieki socjalnej. Ogromna wiekszosc placi sama, i musi placic, comiesieczna skladkę. Kto nie placi nie ma prawa sie leczyc, w zasadzie nie da sie nie placic, bez tego nie bedziemy mieli pracy itd. Jest to miedzy 300 a 600 CHF (przy seredniej pensji ok 5000 CHF), zalezy to od wielu rzeczy - kantonu w ktorym zyjemy, pakietu medycznego ktory wybieramy, stanu zdrowia - tak, ludzie chorzy placa wiecej, ludzie starzy placa duzo wiecej, kobiety generalnie tez placa wiecej (bo zachodza w ciaze, biora "L4" na dzieci itd). System dziala, choc jest znienawidzony przez lewicę, ktora wlasnie chce wprowadzic progi maksymalne i % od dochodu. Uslugi medyczne sa platne, ubezpieczony ma pokryte 90 % kosztow (tak, mimo ubezpieczenia nadal pokrywamy ok 10 % kosztow!). Co ciekawe - dostep do lekarzy jest ogromny, nie jest idealnie, tez na specjaliste trzeba poczekac czasem, ale z reguly w ciagu 2-3 tyg max mamy wizyte nawet u specjalisty typu endokrynolog etc. (w 90 % przypadkow w ciagu tygodnia). Aha, wszystkie wydatki medyczne powyzej niewielkiego progu odlicza sie od podstawy opodatkowania. Wydales 2000 CHF rocznie na lekarza? Ok 1500 z tego odliczysz od podstawy, efektywnie redukujac podatek, nie ma mowy zeby ktos to nam "zabral".
wwojtekw
Płacisz i masz. U nas płacisz i często nie masz (zwłaszcza w ostatnim czasie) i trzeba płacić prywatnie. Dodatkowo u nas płaci się, w wielu przypadkach, % od dochodu (np. zatrudnieni na umowę o pracę) tak jakby lepiej zarabiający częściej korzystał ze służby zdrowia. Chore.
demeryt_69
Nie od dziś wiadomo, że Szwajcaria to bardzo poukładany kraj.
potiomkin odpowiada wwojtekw
Skoro więcej pracujesz to pewnie też mnie o siebie dbasz - częściej korzystasz z leczenia. Ja mało pracuję, mam czas na długi sen (właśnie wstałem), zdrowe jedzenie i sport - dlaczego mam bulić takie samo ubezpieczenie jak ty?

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki