REKLAMA

Skarbówka zajrzy do kieszeni Polaków. Niektórzy będą musieli zwrócić pieniądze fiskusowi

2023-06-21 10:20
publikacja
2023-06-21 10:20

Pod lupę skarbówki trafią trzy grupy podatników. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów urzędnicy skontrolują, czy ulgi podatkowe za 2022 r. zostały poprawnie naliczone. Błąd w rozliczeniu preferencji oznacza zwrot pieniędzy do fiskusa. 

Skarbówka zajrzy do kieszeni Polaków. Niektórzy będą musieli zwrócić pieniądze fiskusowi
Skarbówka zajrzy do kieszeni Polaków. Niektórzy będą musieli zwrócić pieniądze fiskusowi
fot. Red_Baron / / shutterstock

Podatnicy rozliczający PIT za ubiegły rok po raz pierwszy mogli skorzystać z trzech nowych ulg podatkowych. W związku z tym skarbówka zamierza zweryfikować, czy zostały poprawnie naliczone. Fiskus poinformował, że przeprowadzi kontrole w celu sprawdzenia uprawnień do preferencji podatkowych dla trzech grup podatników:

  • pracujących seniorów (ulga dla pracujących seniorów),
  • rodzin z co najmniej czwórką dzieci (ulga dla rodzin 4+),
  • osób powracających z zagranicy (ulga na powrót).

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", skarbówka zweryfikuje również te deklaracje, które zostały zatwierdzone w usłudze Twój e-PIT. Są to deklaracje podatkowe przygotowane przez urzędników, jednak "fiskus nie zawsze miał narzędzia, żeby to na bieżąco weryfikować" - wskazuje DGP. 

O weryfikacji złożonych zeznań podatkowych za 2022 r. mówili już przedstawiciele Ministerstwa Finansów w trakcie konferencji prasowej, na której przedstawiono wyniki rozliczeń za 2022 r. Z osobami, które niepoprawnie rozliczyły ulgi podatkowe, będą kontaktować się pracownicy urzędów skarbowych, np. telefonicznie.

Błąd w zeznaniu oznacza korektę i odsetki do zapłaty

Podatnicy, którzy popełnili błąd w rozliczeniu w jednej z wymienionych ulg, tj. dla pracujących seniorów, na powrót oraz dla rodzin 4+, muszą złożyć korektę deklaracji. Na tym jednak nie koniec. Ci, którym w wyniku korekty zeznania PIT wyjdzie podatek do zwrotu, będą musieli zapłacić go z odsetkami za zwłokę. Odestki liczone są od 2 maja 2023 r. 

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
knf
01.07.2022 rząd wprowadził zmiany w prawie pod płaszczykiem polskiego ładu dający urzędom skarbowym nieograniczony dostęp do tajemnicy bankowej wszystkiech polskich obywateli. Co prawda prawo nie działa wstecz w normalnym kraju, lecz w polsce prawo jest pisane na kolanie i możecie się spodziewać sprawdzenia wszystkich waszych kont 01.07.2022 rząd wprowadził zmiany w prawie pod płaszczykiem polskiego ładu dający urzędom skarbowym nieograniczony dostęp do tajemnicy bankowej wszystkiech polskich obywateli. Co prawda prawo nie działa wstecz w normalnym kraju, lecz w polsce prawo jest pisane na kolanie i możecie się spodziewać sprawdzenia wszystkich waszych kont bankowych i przelewów z ostatnich 5 lat...proszę się szykować na wizty w urzędzie skarbowym i tłumaczenie się z przelewów sprzed 5 lat. Później grzywna, podatek i odsetki. Ktoś musi jednak sfinansować te zwroty podatku dla beneficjentów polskiego ładu, którzy wydadzą te pieniadze na wakacje w Turcji.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Zwrócić to można komuś pieniadze należace do niego tutaj bardziej pasuje "oddać swoje"
saka-zulu
ja to bym chętnie rządzących, posłów i samorządowców skontrolował, czy aby wydaja nie swoje pieniądze zgodnie z przeznaczeniem i wola właścicieli ów środków... niektórzy (choć myślę ze zdecydowana większość) chyba by musieli zwrócić pieniądze podatnikom, z własnej kieszeni
tkjdn
No jasne, w tym kraju przestępstwa podatkowe są jak ludobójstwo - nie przedawniają się - rząd zawsze znajdzie powód, jak będzie chciał...

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki