Skarbówka sprawdza nowożeńców

Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim wzywa małżeństwa w celu prześwietlenia kosztów wesela. Sprawdza, ile nowożeńcy zapłacili fotografowi, muzykom czy organizatorowi ślubu. Jak mówią urzędnicy - wszystko po to, aby walczyć z szarą strefą w obszarze świadczenia usług imprez okolicznościowych.

Do mediów dotarły informacje o organizowanej kontroli skarbowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. O sprawie już w poniedziałek pisała "Gazeta Ostrowiecka", która donosiła, że skarbówka postanowiła sprawdzić koszty organizacji ślubów i w tym celu rozesłała wezwania na kontrolę do par, które zawarły związek małżeński między innymi w 2016 r.

Skarbówka sprawdza nowożeńców
Skarbówka sprawdza nowożeńców (fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Jak tłumaczą urzędnicy, chodzi przede wszystkim o zgromadzenie informacji odnośnie kosztów, jakie nowożeńcy ponieśli w związku z opłatą orkiestry, fotografa czy kamerzysty. Przesłuchiwane pary podobno nie mają się czego obawiać. – Kontrolowany jest podmiot organizujący np. przyjęcie weselne, a nie osoba kupująca usługi (np. nowożeńcy). Działania urzędu skarbowego ukierunkowane są na eliminację szarej strefy w obszarze świadczenia usług organizacji imprez okolicznościowych – wyjaśnia w przesłanym do naszej redakcji komentarzu Anna Stępień, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach.

Jak się dowiedzieliśmy z rozmowy z urzędnikami, głównym celem przedmiotowej kontroli jest sprawdzenie, czy podmioty, wobec których są podejrzenia, wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. W związku z tym urzędnicy zbierają niezbędny materiał w zakresie objętym kontrolą.

W tym celu wzywani są nowożeńcy, którzy dysponują rachunkami oraz fakturami mogącymi posłużyć jako materiał dowodowy. – Przepisy ustawy wskazują, że jako dowód w sprawie należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do jej wyjaśnienia, a nie jest sprzeczne z prawem. Urząd skarbowy może wysyłać do różnych podmiotów (osób) zapytania o informacje mające bezpośredni wpływ na powstanie lub wysokość zobowiązania podatkowego kontrolowanego podmiotu i jest to jak najbardziej uzasadnione – informuje Anna Stępień.

Dodatkowo uspokaja, że udzielenie informacji przez wezwane osoby ma wyłącznie charakter dobrowolny. Oznacza to, że brak odpowiedzi na pismo z urzędu skarbowego skierowane do osób, które korzystały z usług kontrolowanego podmiotu, nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami karnymi.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 47 oko1

Żeby rozdawać trzeba komuś zabierać konfiskować szkoda że prezes i ekipa bawi się w robin hooda kosztem mikro przedsiębiorców wymyślając ciagle to nowe utrudnienia by tylko ktoś wpadł do gara .

! Odpowiedz
24 12 search

Dobry sposob, zawsze na weselu bedzie bliski z rodziny co doniesie do US i oczywiscie sam da pusta koperte. Opodatkowac prezenty i koperty 19% podatkiem .
Sluby i zeniaczki to oszustwo i q..two kontrolowane. Duzo kosztuje.
Zadarzaja sie uczciwe malzenstwa lecz dzis to biznes, chodzi o to by wydoic druga strone ale czy pozniej jest z tego szczescie watpie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 37 rekin1986

Najgorzej jak po hucznym weselu dojdzie po latach do jeszcze kosztowniejszego rozwodu moja siostra ten schemat przerobiła impreza weselna za 50 tys a po 5 latach rozwód za 200 tys

Wojna o dzieci o mieszkanie o samochód batalia w sądzie jeszcze droższe

Dzisiaj to najlepiej siedzieć na kocią łapę i jechać jako rodzice samotnie wychowujący dzieci chodzić do roboty za najniższą na papierze resztę brać pod stołem i koszty utrzymania dzieci współfinansować z opieki społecznej typu przedszkole szkoła obiady szkolne wyprawki co tylko się da grunt by jak najwięcej socjalu wysępić a co się samemu sfinansuje dzielić w zeznaniu PIT jako rodzic samotny i ulgi liczyć podwójnie

W naszym kraju uczciwością MOŻNA DOROBIĆ SIĘ GARBA JAK WIELBŁĄD
Władza największy wróg zwykłego ludu bo syty głodnego nigdy nie zrozumie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 49 oko1

Wiedziałem że do tego dojdzie nie mają już kogo łapać na VAT to zaczęli latać po zwykłych ludziach i teraz się dopiero zacznie bo mają takie narzędzia by nękać i zabierać majątki że komuna przy tym to pikuś o to im chodziło,w tym kraju lepiej nie zabierać się za prowadzenie małych firm bo można sobie kuku narobić i trafić za kratki bez niczego prezes zadbał o wszystko by wykańczać jednoosobowe działalności.
A to dopiero początek i jeszcze przed nami podatek katastralny

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 72 tarrou

Może skarbówka najpierw weźmie się za doktorów , którzy w swoich gabinetach mają szuflady pełne gotówki i nikomu nie wydają rachunków.

! Odpowiedz
12 77 jkendy

no i biskupów jeżdżących limuzynami i nie płacących żadnych podatków.

! Odpowiedz
29 30 robertjak

nie wiem dlaczego wielu z was się oburza , podniecacie się zachodem jaki jest bogaty ale tam jak oszukasz lub nie zapłacisz podatku to długo drapiesz się po dupie jak po niej dostaniesz

! Odpowiedz
8 35 jkendy

Jest gigantyczna różnica między zachodem z nasza socjalistycznym grajdołem. W Niemczech dochód wolny od podatku dla niezamężnych to prawie 1000 EUR a dzięki pseudo-reformie pisu nie mam kwoty wolnej od podatku w ogóle.

! Odpowiedz
18 15 rekin1986 odpowiada jkendy

Ale podniecacie tym zachodem to normalnie jak dzieciak czekoladą

Bogactwo zachodu pochodzi z KOLONIALIZMU który był od 1492 roku czyli od odkrycia Ameryki do rewolucji francuskiej na koniec XVIII wieku czyli przez 300 lat ludzie mieszkający na podbitych terenach płacili podatki za możliwość życia na własnej ziemi kolonizatorom

Argument o kwocie wolnej od podatku czy jest 5 czy 10 czy 50 tys to jest wszystko o d... roztrzaskać jak cena nieruchomości w okolicy jest nie rzadko w cenie 150 lokalnych wypłat a podatek od nieruchomości jest liczony katasterem od wartości gdzie w przeciągu 30 lat oddasz jedną nieruchomość w kredycie gdybyś chciał ją kupić drugą w opłatach administracyjnych a trzecia w katasterze do lokalnego samorządu nie wspominając o samym koszcie kupna gdzie nie starczy Ci życia by na nią zarobić

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne