W szczycie pandemii szefostwo skarbówki zarządziło akcję kontrolowania firm. Cel? Pieniądze z mandatów dla poratowania budżetu państwa - pisze wtorkowy "Puls Biznesu".


"Mimo drugiej fali pandemii, nałożenia na obywateli restrykcyjnych obostrzeń, konieczności zachowywania dystansu, zamknięcia hoteli, pensjonatów, restauracji i centrów handlowych kierownictwo skarbówki postanowiło wysłać kontrolerów do firm. Szefowie izb administracji skarbowej przedstawili specjalne wytyczne podległym jednostkom, czyli urzędom celno-skarbowym" - czytamy w "PB".
Według dziennika harmonogram akcji przewiduje, że od 11 do 29 stycznia 2021 r. w firmach mają być przeprowadzone postępowania mandatowe. "Fiskus nie odpuści nawet firmom, które zawiesiły działalność z powodu pandemii. Wejdzie do nich w okresie 1–15 lutego 2021 r." - podkreśla gazeta.
Reklama"Eksperci nie mają wątpliwości, że chodzi o cel finansowy, czyli podreperowanie kiepskiego stanu budżetu państwa" - dodaje "Puls Biznesu".
Dziennik zauważa przy tym, że z kampanią nakładania mandatów przez fiskusa zbiegło się przesłanie do Sejmu przez Zjednoczoną Prawicę projektu znoszącego możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Obecnie - jak przypomina - przedsiębiorca może odmówić przyjęcia mandatu od skarbówki i sprawa trafia do sądu.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Ministerstwo Finansów: Celem akcji KAS nie jest nakładanie mandatów
Celem ogólnopolskiej akcji Krajowej Administracji Skarbowej nie jest nakładanie mandatów, a sprawdzenie, czy firmy z branży naprawy pojazdów posiadają kasy fiskalne online - powiedział PAP wicedyr. dep. zwalczania przestępczości ekonomicznej MF Robert Michalski.
Akcja KAS rozpoczęła się 11 stycznia w poniedziałek br. i jest - jak powiedział Michalski - kontynuacją kontroli przeprowadzonej w październiku 2020 roku. "Ma ona na celu sprawdzenie, jak właściciele warsztatów samochodowych, punktów wymiany opon czy stacji paliw dostosowali się obowiązku wprowadzenia kas fiskalnych online, który wszedł w życie 1 stycznia 2020 r. " - wyjaśnił.
Wicedyrektor departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej Ministerstwa Finansów podkreślił, że celem kontroli nie jest nakładanie mandatów, tylko weryfikacja nałożonego obowiązku. Przypomniał, że celem wprowadzania obowiązku kas fiskalnych online jest uszczelnienie systemu podatkowego i stworzenie jednakowych warunków prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym ochrona zdrowej konkurencji.
Michalski wskazał, że z przeprowadzonych już kontroli wynika, że wystawianych jest stosunkowo niewiele mandatów. "W październiku ub.r. otrzymało je ok. 10 proc. skontrolowanych firm" - powiedział. Jego zdaniem to "normalna rutynowa praca, nie ma nic nadzwyczajnego w tym, co robimy". "Nie jest więc prawdą, że rozpoczęliśmy kontrole, by ratować budżet państwa" - podkreślił.
Dyrektor zaznaczył, że firmy z branży objętej kontrolą nie podlegają szczególnym ograniczeniom w zakresie zakazu czy ograniczenia działalności gospodarczej w związku z COVID-19. "Nasze działania opieramy przede wszystkim na analizie ryzyka. Nie chcemy utrudniać życia przedsiębiorcom, ale mimo pandemii musimy wykonywać swoje zadania w sposób ciągły. Termin przeprowadzenia działań jest na bieżąco dostosowywany do sytuacji epidemicznej w Polsce" - powiedział PAP.
Michalski wyjaśnił, że kasa fiskalna online umożliwia przekazywanie w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni informacji z kas rejestrujących w firmach do systemu informatycznego, czyli Centralnego Repozytorium Kas prowadzonego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. "Dzięki temu każda transakcja dokonana na kasie jest w czasie rzeczywistym przesyłana do CRK" - wskazał. Dodał, że dotyczy to m.in. wystawianych czy anulowanych paragonów.
Ministerstwo Finansów przypomina, że zgodnie z prawem właściciele kas fiskalnych online mogą ubiegać się o częściowy zwrot kosztów związanych z ich zakupem. Wynika z tego, że np. każdy mechanik samochodowy może otrzymać ulgę na zakup kasy online i odliczyć część kwoty od podatku VAT.
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązkiem posiadania kas fiskalnych są objęte kolejne branże, m.in. sprzedaży opału i gastronomiczna, a od 1 lipca - również m.in. prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki. (PAP)
Autorka: Ewa Wesołowska
ewes/ mk/ mkr/ dki/