REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Skarbówka rozpoczyna kontrole firm. Pieniądze z mandatów podreperują budżet państwa

2021-01-12 06:44, akt.2021-01-12 17:14
publikacja
2021-01-12 06:44
aktualizacja
2021-01-12 17:14

W szczycie pandemii szefostwo skarbówki zarządziło akcję kontrolowania firm. Cel? Pieniądze z mandatów dla poratowania budżetu państwa - pisze wtorkowy "Puls Biznesu".

Skarbówka rozpoczyna kontrole firm. Pieniądze z mandatów podreperują budżet państwa
Skarbówka rozpoczyna kontrole firm. Pieniądze z mandatów podreperują budżet państwa
fot. Sergii Gnatiuk / / Shutterstock

"Mimo drugiej fali pandemii, nałożenia na obywateli restrykcyjnych obostrzeń, konieczności zachowywania dystansu, zamknięcia hoteli, pensjonatów, restauracji i centrów handlowych kierownictwo skarbówki postanowiło wysłać kontrolerów do firm. Szefowie izb administracji skarbowej przedstawili specjalne wytyczne podległym jednostkom, czyli urzędom celno-skarbowym" - czytamy w "PB".

Według dziennika harmonogram akcji przewiduje, że od 11 do 29 stycznia 2021 r. w firmach mają być przeprowadzone postępowania mandatowe. "Fiskus nie odpuści nawet firmom, które zawiesiły działalność z powodu pandemii. Wejdzie do nich w okresie 1–15 lutego 2021 r." - podkreśla gazeta.

Reklama

"Eksperci nie mają wątpliwości, że chodzi o cel finansowy, czyli podreperowanie kiepskiego stanu budżetu państwa" - dodaje "Puls Biznesu".

Dziennik zauważa przy tym, że z kampanią nakładania mandatów przez fiskusa zbiegło się przesłanie do Sejmu przez Zjednoczoną Prawicę projektu znoszącego możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Obecnie - jak przypomina - przedsiębiorca może odmówić przyjęcia mandatu od skarbówki i sprawa trafia do sądu.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ministerstwo Finansów: Celem akcji KAS nie jest nakładanie mandatów

Celem ogólnopolskiej akcji Krajowej Administracji Skarbowej nie jest nakładanie mandatów, a sprawdzenie, czy firmy z branży naprawy pojazdów posiadają kasy fiskalne online - powiedział PAP wicedyr. dep. zwalczania przestępczości ekonomicznej MF Robert Michalski.

Akcja KAS rozpoczęła się 11 stycznia w poniedziałek br. i jest - jak powiedział Michalski - kontynuacją kontroli przeprowadzonej w październiku 2020 roku. "Ma ona na celu sprawdzenie, jak właściciele warsztatów samochodowych, punktów wymiany opon czy stacji paliw dostosowali się obowiązku wprowadzenia kas fiskalnych online, który wszedł w życie 1 stycznia 2020 r. " - wyjaśnił.

Wicedyrektor departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej Ministerstwa Finansów podkreślił, że celem kontroli nie jest nakładanie mandatów, tylko weryfikacja nałożonego obowiązku. Przypomniał, że celem wprowadzania obowiązku kas fiskalnych online jest uszczelnienie systemu podatkowego i stworzenie jednakowych warunków prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym ochrona zdrowej konkurencji.

Michalski wskazał, że z przeprowadzonych już kontroli wynika, że wystawianych jest stosunkowo niewiele mandatów. "W październiku ub.r. otrzymało je ok. 10 proc. skontrolowanych firm" - powiedział. Jego zdaniem to "normalna rutynowa praca, nie ma nic nadzwyczajnego w tym, co robimy". "Nie jest więc prawdą, że rozpoczęliśmy kontrole, by ratować budżet państwa" - podkreślił.

Dyrektor zaznaczył, że firmy z branży objętej kontrolą nie podlegają szczególnym ograniczeniom w zakresie zakazu czy ograniczenia działalności gospodarczej w związku z COVID-19. "Nasze działania opieramy przede wszystkim na analizie ryzyka. Nie chcemy utrudniać życia przedsiębiorcom, ale mimo pandemii musimy wykonywać swoje zadania w sposób ciągły. Termin przeprowadzenia działań jest na bieżąco dostosowywany do sytuacji epidemicznej w Polsce" - powiedział PAP.

Michalski wyjaśnił, że kasa fiskalna online umożliwia przekazywanie w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni informacji z kas rejestrujących w firmach do systemu informatycznego, czyli Centralnego Repozytorium Kas prowadzonego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. "Dzięki temu każda transakcja dokonana na kasie jest w czasie rzeczywistym przesyłana do CRK" - wskazał. Dodał, że dotyczy to m.in. wystawianych czy anulowanych paragonów.

Ministerstwo Finansów przypomina, że zgodnie z prawem właściciele kas fiskalnych online mogą ubiegać się o częściowy zwrot kosztów związanych z ich zakupem. Wynika z tego, że np. każdy mechanik samochodowy może otrzymać ulgę na zakup kasy online i odliczyć część kwoty od podatku VAT.

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązkiem posiadania kas fiskalnych są objęte kolejne branże, m.in. sprzedaży opału i gastronomiczna, a od 1 lipca - również m.in. prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki. (PAP)

Autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ mk/ mkr/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (70)

dodaj komentarz
tadeuszrydz
Caly czas chodzi za mna przeniesienie firmy do Niemiec.
Mamy najgorszy rzad od 89. A najgorsze ze na nich glosowalem.
Cala moja rodzina nie moze jzu na nich patrzyc. Czekam na jak.najszybsze wybory.
Tylko jest 1 partia na ktora mozna glosowac Konfederacja
dlaczego_nie
Polskie państwo ma potrzeby :
Premierzy polskich rządów na ratowanie branży przeznaczyli już ponad 230 miliardów złotych. To cena za wsparcie od 1990 do 2016 roku. Do końca 2018 licznik zbliży się już do 250 mld zł.
anty12
Wazne ze mateuszek i cala resszta pojdzie do tadzia tanczyc w kosciolku i pokaza to w typis. Plebs bedzi zachwycony.
samsza
Etap 1: szukamy "zaniedbań", przeoczeń. Etap 2: uruchamiamy znane niejasności w przepisach upierając się, że właśnie w tym US przepisy interpretuje się odwrotnie niż zastosował przedsiębiorca.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jes
Tylko twoja Rosja zostaje i Wania odtylny motywator.
karbinadel
A skąd przekonanie, że będą jakieś nieprawidłowości do ukarania? Czy może pisie państwo już na całego działa według sprawdzonej stalinowskiej metody "dajcie człowieka, a paragraf się znajdzie"?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
meryt
anty12 "PATOLOGIA BOLSZEWICKA"

Pod latarnią najciemniej :)
anty12 odpowiada meryt
Wez leki i idz juz spac :D

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki