REKLAMA

Skanska zjeżdża z autostrady A1

2016-11-08 09:13
publikacja
2016-11-08 09:13
Skanska zjeżdża z autostrady A1
Skanska zjeżdża z autostrady A1
fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM / / FORUM

Szwedzka firma budowlana Skanska poinformowała o zawarciu umowy sprzedaży udziałów w polskim odcinku autostrady A1 łączącej Gdańsk z Toruniem. Dwa fundusze inwestycyjne zapłaciły 1,4 mld koron szwedzkich, czyli równowartość ok. 608 mln zł.

fot. zarządca A1 / / Bankier.pl

Fundusze DIF Infrastructure IV oraz Swiss Life Funds (Lux) Global Infrastructure Opportunities II wyłożyły 1,4 mld koron szwedzkich za 30-procentowy udział w spółce Gdańsk Transport Company, która zarządza 152-kilometrowym odcinkiem autostrady A1 pomiędzy Gdańskiem a Toruniem.

Transakcja wymaga zgody polskiego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Skanska planuje sfinalizować umowę do końca 2016 roku.

Skanska jest jedną z największych światowych firm budowlanych, operuje w Europie i Ameryce Północnej. Firma zatrudnia 43,1 tys. pracowników i w 2015 roku wygenerowała 155 mld koron (ok. 67,4 mld zł) przychodów.

W Polsce Skanska działa jako generalny wykonawca obiektów we wszystkich segmentach rynku i zatrudnia prawie 8 tys. pracowników. Jest także deweloperem powierzchni biurowych oraz mieszkań i apartamentów. Skonsolidowane przychody grupy Skanska w Polsce za 2015 rok wyniosły 5,5 mld zł, a zysk operacyjny 470 mln zł.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (28)

dodaj komentarz
~nieogłupionyPD
Przykre, że ludzie jeszcze wierzą w PO-PSL, które wyprzedawały Polskę za bezcen. Inwestycje za wieloletnie opłaty dla inwestorów. Wyprowadzanie kapitału z Polski.
~on
Dane nieaktualne jeśli chodzi o ilość pracowników. Po ostatnich zwolnieniach jest oficjalnie trochę ponad 6 tyś. Zbieg okoliczności.....
~Kolo_NT
Państwo Polskie nie powinno zezwolić na taką transakcję. Jeśli chce wyjść Skańska, to pierwszeństwo powinnien mieć Polski kapitał. Może OFE zamiast akcji? Stały zysk na wypłaty emerytur!
~munder
Tusk sie chwalil ze powstala A1 - tymczasem jest to prywatna autostrada az do 2038 roku, zbudowana za pieniadze tych firm
~as
mógł kaczor wybudować za pierwszej kadencji pisu i byś pewnie jeździł za darmo. Ale pisiory nic nie umieją tylko niszczyć więc nie było szansy.
~ZX72
Bicie piany PO/PiS. A fakty są takie, że jesteśmy pół kolonią gospodarczą, "nasze" drogi nie są nasze, tylko kolesi, którym zapłaciliśmy za to, żeby je wybudowali. Tak wspaniale rządzili przez ostatnie ćwierćwiecze "naszej wolności".
~zen
ta autostrada już jest zbudowana... ciekawe o ile wzrosną opłaty..
~Europejczyk
Sprzedają bo wejdą winiety zamiast opłat na bramkach. Wpływy z winiet będą dzielone na wszystkie odcinki autostrad, również państwowe, proporcjonalnie do obserwowanego ruchu.
~mat
Ach, jakiś ty mądry.

Koncesjonariusz na A1 ma zagwarantowany stały przychód od Państwa. Wpływy z opłat idą do budżetu

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki