REKLAMA

Silna poprawa nastrojów niemieckich finansistów

2019-11-12 11:30
publikacja
2019-11-12 11:30
Silna poprawa nastrojów niemieckich finansistów
Silna poprawa nastrojów niemieckich finansistów
fot. REUTERS / / FORUM

Przełom października i listopada przyniósł zdecydowaną poprawę oczekiwań niemieckich finansistów. W ledwie trzy miesiące sentyment nad Renem przeistoczył się z niemal skrajnego pesymizmu do poziomów neutralnych.

Indeks ZEW mierzący nastroje niemieckich ekspertów finansowych w listopadzie osiągnął wartość -2,1 pkt. To wyraźna poprawa względem -22,8 pkt. w październiku oraz rezultat znacznie wyższy od rynkowego konsensusu (-22,8 pkt.)

– Panuje rosnąca nadzieja na to, że międzynarodowe otoczenie polityczne poprawi się w najbliższej przyszłości, co tłumaczy gwałtowny wzrost indeksu ZEW – skomentował wyniki listopadowej ankiety prezydent ZEW profesor Achim Wambach.

Jeszcze w sierpniu indeks ZEW osiągnął 8-letnie minimum, spadając do -44,1 pkt. Zatem w ciągu zaledwie trzech miesięcy nastąpiła istotna poprawa oczekiwań ekspertów finansowych w stosunku do perspektyw niemieckiej gospodarki. Teraz oczekiwania są bliskie neutralnym, podczas gdy jeszcze niedawno sygnalizowały ryzyko recesji.

Ta zresztą zapewne trwa już od kilku miesięcy. W drugim kwartale PKB Niemiec był minimalnie mniejszy niż w pierwszym (-0,1% kdk) i zapewne przyjął wartości ujemne także w III kw. A dwa z rzędu kwartały spadku PKB to definicja tzw. technicznej recesji. Brak poprawy w niemieckiej gospodarce sygnalizowały też bardzo niskie odczyty PMI dla sektorze wytwórczego.

Od ponad roku Niemcy zmagają się z drastycznym pogorszeniem koniunktury. Najcięższe uderzenie przyjął na siebie sektor motoryzacyjny będący główną siłą napędową niemieckiej gospodarki. Problemy producentów samochodów (zaostrzone normy spalin, spadek popytu w Chinach) spowodowały głęboką recesję w całym sektorze przemysłowym, która w ostatnich miesiącach zaczęła rozlewać się na pozostałe segmenty niemieckiej gospodarki.

Ale nadzieje na zakończenie amerykańsko-chińskiej wojny handlowej i rosnące szanse na uporządkowany brexit w połączeniu z ponownym poluzowaniem polityki monetarnej po obu stronach Atlantyku sprawiły, że na rynkach finansowych powiało optymizmem. Giełdy w USA osiągnęły nowe historyczne maksima. Blisko rekordu wszech czasów jest też niemiecki DAX, który od początku roku urósł o ponad 25%.

Comiesięczna ankieta ZEW powstaje na bazie odpowiedzi przesłanych przez ok. dwustu niemieckich ekspertów finansowych. Analitycy pytani są o oczekiwania względem następnych sześciu miesięcy. Możliwe są tylko trzy odpowiedzi: wzrośnie/poprawi się, pozostanie bez zmian, spadnie/pogorszy się.

Jako indeks ZEW rozumiany jest wskaźnik mierzący oczekiwania względem przyszłej koniunktury gospodarczej w RFN. Wartości niższe od zera wskazują, że więcej ekspertów oczekujących pogorszenia koniunktury jest więcej niż tych, którzy spodziewają się jej poprawy.

KK

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (9)

dodaj komentarz
ajwaj
""sentyment nad Renem przeistoczył się z niemal skrajnego pesymizmu do poziomów neutralnych.""

- znaki czasu :)
Powrót najwiekszej gosp. w UE do poziomów w okolicach "0"-zero to juz przyczyna euforii i nadziei.
A nadziei nie ma. Masakra na branzy np. MOTO codziennie daje szokowe infos.
""sentyment nad Renem przeistoczył się z niemal skrajnego pesymizmu do poziomów neutralnych.""

- znaki czasu :)
Powrót najwiekszej gosp. w UE do poziomów w okolicach "0"-zero to juz przyczyna euforii i nadziei.
A nadziei nie ma. Masakra na branzy np. MOTO codziennie daje szokowe infos. Wlasnie CONTI (opony continental itd) :

""Po utracie miliardów: Continental ostrzega przed długą stagnacją na rynku samochodowym""

https://www.handelsblatt.com/unternehmen/industrie/autozulieferer-nach-milliardenverlust-continental-warnt-vor-langer-stagnation-auf-dem-automarkt/25216718.html
jes
A jaka to będzie euforia w Rosji jak ludzie przestaną głodować i przestaną przyjeżdżać do Polski, w zamian za Ukraińców. Pomyśl o tym.
ajwaj odpowiada jes
popros w CARITAS-PL
o okulary ten temat to NIEMCY > taki kraj jest w UE
piano350
Niemcy byli zawsze mistrzami propagandy :-)
nostromo25
Ale juz nie sa, patrz: Kaczogrod.
grzegorzkubik
To mają być te dobre dane z Niemiec? Bez żartów. Gospodarka nie opiera się na nastrojach tylko na twardych danych.
jes
Ty grzesiu się módl o dobrą koniunkturę u Niemców, bo bez niej twój pisek upadnie.
grzegorzkubik odpowiada jes
Dla mnie mogą bankrutować. Dobrze im to zrobi.
michalshk odpowiada grzegorzkubik
Rozumiem, że mieszkasz za granicą i masz gdzieś, że bankrutujące Niemcy pociągną na same dno również Polskę.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki