Europejski przemysł nadal w głębokim odwrocie

Najnowsze odczyty PMI wskazują, że sektor wytwórczy strefy euro nadal kurczy się w najszybszym tempie od 7 lat. Najsroższa przemysłowa recesja panuje w Niemczech.

W październiku „przemysłowy” PMI dla strefy euro utrzymał się nieznacznie powyżej 7-letniego minimum wyznaczonego miesiąc wcześniej. Finalny październikowy odczyt na poziomie 45,9 pkt. był tylko nieznacznie wyższy od raportowanych pierwotnie 45,7 pkt. oraz 45,7 pkt. odnotowanych we wrześniu.

(Bankier.pl)

- Przemysł strefy euro w październiku pozostał w najgłębszym spadku od 7 lat, co oznacza, że sektor wytwórczy będzie poważnie ciążył statystykom PKB w czwartym kwartale. Dane z ostatniego sondażu są zbieżne z kwartalnym spadkiem produkcji przemysłowej o przeszło 1% - tak wyniki październikowego badania skomentował Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

Przemysłowcy skupiają się teraz na cięciu kosztów, redukcji zapasów i wydatków inwestycyjnych, ale także redukują zatrudnienie. To właśnie zwolnienia pracowników mogą się okazać tym kanałem, przez który dekoniunktura w przemyśle może rozlać się na całą gospodarkę eurolandu. W III kw. 2019 r. wzrost PKB w strefie euro spowolnił do zaledwie 1,1% rdr – poinformował w czwartek Eurostat.

Źródłem przemysłowej recesji w Europie pozostają Niemcy, gdzie wskaźnik PMI podniósł się z 10-letniego minimum (41,7 pkt.) do wciąż mocno recesyjnego poziomu 42,1 pkt. Malała także aktywność ekonomiczna w przemyśle Austrii (45,5 pkt.), Hiszpanii (46,8 pkt., najniższy odczyt od 6,5 lat) i Włoch (47,7 pkt.). W stagnacji znalazł się sektor wytwórczy Holandii (50,3 pkt., najniższy wynik od 6 lat), Irlandii  i Francji (po 50,7 pkt.). Najjaśniejszym punktem na mapie euroPMI była Grecja z sygnalizującym umiarkowany wzrost  wynikiem 53,5 pkt.

Jesienią europejski kryzys przemysłowy z pełną mocą dotarł wreszcie do Polski. Nasz PMI zanotował najsilniejszy spadek od 3,5 roku i najniższą wartość od przeszło 10 lat. Odczyt na poziomie 45,6 pkt. sygnalizuje srogą dekoniunkturę i jednoznacznie zapowiada spadek produkcji przemysłowej w końcówce 2019 roku.

Wskaźnik PMI kalkulowany jest na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Subindeksy te powstają na bazie ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów odpowiedzialnych za logistykę w firmach przemysłowych. Malejące wyniki poniżej 50 punktów sygnalizują szybszy spadek aktywności ekonomicznej w badanym sektorze. Dopiero odczyty powyżej 50 punktów wskazują na ekspansję gospodarczą.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 tindala

Coraz więcej krajów może eksportować wysokiej jakości produkty, po niższych kosztach niż gospodarki europejskie. To przekłada się na zmniejszone dochody europejskich białych i niebieskich kołnierzyków , to zmniejsza ich siłę nabywczą itd....
A urwany ze smyczy prawa kapitał hula po świecie jak mu się podoba

! Odpowiedz
9 15 silvio_gesell

Problem strefy euro nie jest cykliczny, tylko strukturalny. Bez transferów fiskalnych taka stagnacja będzie tak długo, jak długo spada populacja w wieku produkcyjnym. Czyli dziesięciolecia.

! Odpowiedz
32 26 johny_kielbasiany

W unii dzieje sie tak jak chce Tusk .Tylko rozpad unii jest w stanie uratowac europe.

! Odpowiedz
32 18 search

podobno w Tybecie w Himalajach juz pierwszy snieg spadl, za co mozna oskarzyc Tuska, bo za wczesnie i za duzo i znow drogowcy zaskoczeni

! Odpowiedz
16 32 grzegorzkubik

Dzisiejsze odczyty dla UE w tym Niemiec są jakby optymistyczniejsze ale szału nie ma. Miała być bogata Unia a biednieje.

! Odpowiedz
32 25 search

Chlopie nikogo to nie obchodzi, niedlugo wyplaty 500+ i to sie liczy, znow bak pelny na koszt podatnika

! Odpowiedz
49 41 pluto85md

W Niemczech nikt beztrosko nie opowiada bajek ze gospodarka jest kuloodporna. Maja recesje w przemysle, tna koszty, inwestuja, zaczna wychodzic z dolka. Podczas gdy my bedziemy uwalniac ceny energii.

! Odpowiedz
19 61 1as

W Niemczech to też wina PiSu i 500+.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil