REKLAMA

Setki ton niebezpiecznych odpadów z Nitro-Chemu. Sasin zajmie się utylizacją

2023-08-10 15:02, akt.2023-08-10 19:16
publikacja
2023-08-10 15:02
aktualizacja
2023-08-10 19:16

Niebezpieczne odpady składowane 30 km od Warszawy? Czemu nie. Dopiero po alarmie, jaki podniosły media, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział, że proces utylizacji zostanie przeprowadzony i sfinansowany przez PGZ. Jak wyjaśnia, Nitro-Chem został oszukany. 

Setki ton niebezpiecznych odpadów z Nitro-Chemu. Sasin zajmie się utylizacją
Setki ton niebezpiecznych odpadów z Nitro-Chemu. Sasin zajmie się utylizacją
fot. Roman Bosiacki / / FORUM

Pod koniec lipca TVN 24 i Radio Zet podały, że w miejscowości Rojków, około 30 km na wschód od centrum Warszawy, na terenie zakładu zajmującego się recyklingiem rozpuszczalników porzucono setki ton niebezpiecznych odpadów, "między innymi z produkcji trotylu, czym w Polsce zajmuje się wyłącznie państwowa spółka Nitro-Chem".

Portal Onet.pl od wielu tygodni opisuje sprawę wywozu na nielegalne składowiska toksycznych odpadów ze spółki zbrojeniowej Nitro-Chem z Bydgoszczy. W środę na portalu ukazał się kolejny artykuł, w którym czytamy, że "już w połowie 2020 r. Nitro-Chem wiedziała, że wywożone z niej niebezpieczne odpady lądowały nie tylko na dzikich składowiskach, ale też w wodzie i ziemi".

"Proceder może dotyczyć około 1 tys. ton odpadów, choć spółka pozbawiła się kontroli nad znacznie większą ilością szkodliwych materiałów. Nawet atestowane laboratoria nie wykrywają w wodzie związków z Nitro-Chemu, które mogą powodować raka, zmiany genetyczne lub wady płodu" - napisał Onet.

Minister aktywów państwowych odpowiada

"Nie możemy abstrahować od społecznego wymiaru tej sprawy, niepokoju społecznego, bezpieczeństwa Polaków. Bezpieczeństwo Polaków jest [...] dla naszego rządu najważniejsze, dlatego oprócz tej strony prawnej, tych postępowań prawnych, które są prowadzone, uznaliśmy wspólnie z zarządem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, że PGZ weźmie na siebie ponownie, można powiedzieć, ciężar utylizacji tych odpadów tak, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polakom" - powiedział Sasin.

Dodał, że ma zapewnienie, iż Nitro-Chem doprowadzi do "możliwie szybkiej [...], również ze względu na prowadzone postępowanie przez prokuraturę" utylizacji odpadów, które powstały w tym zakładzie.

Sasin zaznaczył, że inną kwestią jest "dochodzenie wobec tych, który w tej sprawie są sprawcami, którzy w tej sprawie przekroczyli prawo, nie dopełnili obowiązków".

"Nitro-Chem został oszukany, co jest oczywiste, bo zawarł w dobrej wierze umowy z firmą na utylizacje odpadów, która to firma nie wykonała tego, do czego się zobowiązała i za co otrzymała zapłatę. W tej sprawie jest prowadzone postępowanie. Tutaj Nitro-Chem w tym postępowaniu traktowany jest jako strona poszkodowana" - zwrócił uwagę Sasin.

Sasin ostrzega inne spółki skarbu państwa

W oświadczeniu opublikowanym 9 sierpnia br. PGZ podkreśliła, że to spółka Nitro-Chem, podczas okresowej weryfikacji prawidłowości wykonania zobowiązań spoczywających na kontrahencie zewnętrznym wynikających z umowy, przyczyniła się do ujawnienia nielegalnego procederu, o którym niezwłocznie poinformowała właściwe organy ścigania.

"Wspólnie z Ministerstwem Aktywów Państwowych zarówno spółka, jak i Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. podjęła działania prewencyjne, by ostrzec inne spółki skarbu państwa przed potencjalnym ryzykiem związanym z przekazywaniem odpadów do utylizacji podmiotom trzecim" - wskazano w oświadczeniu.

Jak zaznaczono, "od momentu pojawienia się wątpliwości o możliwości popełnienia przestępstwa przez nieuczciwego kontrahenta, pracownicy spółki Nitro-Chem aktywnie zaangażowali się w ukrócenie procederu nielegalnych składowisk, ściśle współpracując z właściwymi podmiotami".

Doprowadziło to ostatecznie - jak czytamy - do ustalenia miejsc nielegalnego składowania odpadów pochodzących od wielu producentów z różnych branż przemysłowych, w tym spożywczych i chemicznych oraz zidentyfikowania podmiotów i osób zaangażowanych w nielegalny proceder.

"W prowadzonych przez prokuraturę sprawach spółka ma status poszkodowanej, dlatego obecnie jedynym organem właściwym do udzielania szczegółowych informacji o toczących się sprawach i poczynionych ustaleniach są właściwe prokuratury" - podkreślono wówczas w oświadczeniu.

autor: Anna Bytniewska

ab/ mick/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (14)

dodaj komentarz
carlito1
sasin osobiście je podpali.
nodd
Jak Sasin się za to weźmie to nie tylko czeka nas skażenie na wielopokoleniową skalę ale i nieprawdopodobne sprzeniewierzenie majątku narodowego :(
jarekzbyszek
Sasin z łopatą? Jakie to budujące. Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu pracy.
kaczyslaw_
Jak sasin się za to bierze to lepiej od razu szykować ekipę do usuwania skutków katastrof ekologicznych.
polonu
gdzie są osoby , co dostały pieniądze za te odpady i ci co brali łapówki aby to składować gdzie oni są gdzie jest lista , osób poszukiwanych brak , lać żydów zmienić system polityczny .
xyzq
I dlatego panie Sasin w firmach państwowych powinno się zatrudniać fachowców a nie kolesi-ciamciaków, którzy prowadzą firmy jak bazarki pół wieku temu. Największa państwowa firma produkująca materiały wybuchowe - największy wstyd. Teraz to się już można wstydzić i drugi raz wydać kasę na utylizację. A może by tak pójść po rozum do I dlatego panie Sasin w firmach państwowych powinno się zatrudniać fachowców a nie kolesi-ciamciaków, którzy prowadzą firmy jak bazarki pół wieku temu. Największa państwowa firma produkująca materiały wybuchowe - największy wstyd. Teraz to się już można wstydzić i drugi raz wydać kasę na utylizację. A może by tak pójść po rozum do głowy i dla największego producenta materiałów wybuchowych wybudować odpowiedni zakład utylizacji odpadów? Żeby - nomen-omen - za jakiś czas znów bomba w mediach nie wybuchła że państwowy zakład działa jak bazarek i ludzi truje??? I - na co nie liczę - może by tak FACHOWCA zatrudnić do zarządzania a nie kolesia-ciamciaka???
darius19
ooo!!! trollnia od Putlera "trolley" zatroskana problemami przechowywania odpadow w Polsce. Ale jaja
trolley
Sasin alias AntyMidas co wszystko czego się dotknie zamienia się w g. zajmie się utylizacją - czyli 1/3 spłonie, 1/3 wyleci w powietrze a 1/3 wyleją do rzeki XD
trolley
Przecież tym ludziom którzy za to odpowiadają powinna wjechać o 6.00 razem z drzwiami antyterrorka, wywlec z łóżek i wsadzać do pierdla o zaostrzonym rygorze jako szczególnie niebezpiecznych przestępców. Tam powinny pozapadac wyroku po 25!!! lat. A tu pisowska sekta sług upainskich udaje że się nic nie stało...

Powiązane: Afera śmieciowa - nielegalne składowiska odpadów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki