Serwis oceni ryzyko zakażenia koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia udostępniło kolejne rozwiązanie technologiczne wspierające obywateli w stanie epidemii w Polsce. System „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19” pomaga ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jest to krótki wywiad elektroniczny.

(fot. illpaxphotomatic / Shutterstock)

W warunkach dynamicznego rozwoju pandemii, szybki dostęp do rzetelnej informacji jest bardzo ważny dla sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania Obywateli. System „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19” ma za zadanie wspierać proces oceny stanu pacjenta i prawdopodobieństwa zakażenia koronawirusem. Został przygotowany w ścisłej współpracy ze specjalistami z zakresu medycyny, w oparciu o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz o zalecenia amerykańskiego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC). Na prośbę Ministerstwa Zdrowia rozwiązanie konsultowali i oceniali również krajowi lekarze.

– „Aplikacja do oceny stanu pacjenta (triage) w zakresie choroby COVID-19 wraz z poradami na temat tego, jakie kroki powinien podjąć diagnozujący się użytkownik dostępna jest w serwisie www.pacjent.gov.pl. Zintegrowana została z wirtualnym asystentem (chatbotem), który udziela odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o koronawirusa. Połączenie tych dwóch rozwiązań opartych m.in. o algorytmy sztucznej inteligencji oraz zaawansowane metody predykcyjne w jednym serwisie informacyjnym zapewnia Obywatelom dostęp do rzetelnej, aktualnej wiedzy oraz oferuje instrukcje, które krok po kroku wyjaśniają, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19.” – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Jak działa system „Sprawdź, czy masz objawy Covid-19”?

Osoby, które zaniepokoiło wystąpienie objawów, sugerujących możliwość zakażenia koronawirusem, przy pomocy prostego i intuicyjnego formularza w krótkim czasie otrzymują wstępną ocenę swojego stanu oraz co ważne, rekomendacje dalszych działań. Formularz prowadzi pacjenta przez zestaw pytań opartych na standardach wywiadu lekarskiego, a każde pojawiające się pytanie jest zależne od poprzednich odpowiedzi.

Użytkownik opisuje swoje objawy, a system zadaje pytania diagnostyczne i ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia koronawirusem oraz występowania innych chorób. Analiza odpowiedzi podpowiada użytkownikowi, jak reagować, gdy pojawią się objawy chorobowe, czy należy już zgłosić się do właściwego punktu medycznego, czy tylko stosować do ogólnych zasad sanitarnych. Rekomendacje dot. dalszych zachowań pacjenta przy poszczególnych poziomach ryzyka opracowane zostały w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym (GIS). Należy jednak pamiętać, że wywiad taki nie jest poradą, konsultacją ani diagnozą lekarską. Ma on charakter wyłącznie informacyjny, gdyż tylko lekarz oraz wykonany test laboratoryjny mogą potwierdzić chorobę.

Rozwiązanie „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19” działa na najpopularniejszych przeglądarkach, tj. Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Edge, Internet Explorer, Safari, można z niego korzystać także na urządzeniach mobilnych.

Narzędzie to zostało zbudowane w oparciu o narzędzie Covid 19 Risk Assessment firmy Infermedic i dostosowane do potrzeb Ministerstwa Zdrowia (MZ) przez ekspertów Departamentu Rozwoju Systemu e-zdrowie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), którzy bezpośrednio współpracowali z wrocławską firmą.

kom/ jml/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 itsofunny

Teee popatrz popatrz siedzi w domu czyta Bankiera i potrzebuje maski :D Wcale nie marnotrawstwo i paranoja na tym zdjęciu.

! Odpowiedz
1 18 niedorzeczny

"Czy masz jakieś objawy?"
"Nie"
"Proszę zgłosić się do szpitala, gdyż chorobie SARS-COVID-2 często nie towarzyszą żadne objawy. Dziękujemy za skorzystanie z naszego asystenta."

! Odpowiedz
1 11 crazycat

"Czy masz jakieś objawy?"
"TAK"
"Proszę zgłosić się do szpitala, gdyż zwykłe przeziębienie jest często mylone z SARS-COVID-2. Dziękujemy za skorzystanie z naszego asystenta."

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil