REKLAMA

Senacka komisja rekomenduje przyjęcie noweli ws. obrotu ziemią rolną bez poprawek

2016-07-14 17:05
publikacja
2016-07-14 17:05

Senacka komisja rolnictwa zarekomendowała w czwartek senatorom przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Zakłada ona, że właściciel gruntu oraz bank będą wspólnie ustalać wartość nieruchomości rolnej przy udzielaniu kredytu hipotecznego.

Senacka komisja rekomenduje przyjęcie noweli ws. obrotu ziemią rolną bez poprawek / fot. Michał Józefaciuk / Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Rozwiązanie to ma ułatwić finansowanie inwestycji na gruntach rolnych. "Myślę, że nowelizacja zostanie przyjęta przez Senat bez poprawek. A po niezwłocznym podpisaniu ustawy przez pana prezydenta powinna wejść w życie w połowie sierpnia" - powiedział w czwartek PAP minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Na początku lipca Sejm znowelizował ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawę o księgach wieczystych i hipotece. Rozszerzył katalog podmiotów uprawnionych do zakupu ziemi rolnej o parki narodowe. Wyłączył też spod ustawy nieruchomości rolne będące drogami wewnętrznymi. Brak takiego zapisu powodował problemy w zbywaniu nieruchomości.

W Sejmie były rozpatrywane trzy projekty: klubu PiS, PO i Nowoczesna. Ostatecznie przyjęto projekt PiS jako "najdalej idący". Wszystkie projekty dotyczyły rozwiązania problemu, jaki powstał po wejściu w życie nowych przepisów ws. obrotu ziemią rolną w Polsce. Banki zaczęły odmawiać kredytowania inwestycji na gruntach rolnych, których zabezpieczeniem miałaby być hipoteka ustanowiona na nieruchomości rolnej.

Zdaniem banków ograniczenie sumy hipoteki do wartości rynkowej nieruchomości rolnych powoduje, że nie mogą odpowiednio zabezpieczyć swoich wierzytelności z tytułu udzielanych kredytów. Obowiązujący przepis mówi, że suma hipoteki na nieruchomości rolnej nie może przewyższać wartości rynkowej tej nieruchomości, ustalonej przez sąd na podstawie dołączonego do wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej operatu szacunkowego, sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego.

Obowiązujące od końca kwietnia przepisy o obrocie nieruchomościami rolnymi na pięć lat wstrzymują sprzedaż państwowych gruntów; wyjątkiem są nieruchomości do 2 ha oraz inne przeznaczone np. na cele nierolne, jak pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe.

Spod rygorów ustawy wyłączone są działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara (30 arów), co oznacza, że będzie mógł je kupić nie tylko rolnik. (PAP)

dol/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
Ziemia została nam dana za darmo - i była za darmo do 1787 r. gdy powstało USA i skończyła sie ostatnia bezpańska powierzchnia na Ziemi. Od tego czasu cena ziemi wynika z popytu na przestrzeń, a on pochodzi z pracy rodziców związanych ze sprowadzeniem dzieci na świat. Ta wartość przestrzeni nie pochodzi z pracy właściciela,Ziemia została nam dana za darmo - i była za darmo do 1787 r. gdy powstało USA i skończyła sie ostatnia bezpańska powierzchnia na Ziemi. Od tego czasu cena ziemi wynika z popytu na przestrzeń, a on pochodzi z pracy rodziców związanych ze sprowadzeniem dzieci na świat. Ta wartość przestrzeni nie pochodzi z pracy właściciela, więc powinna wracać do rodziców poprzez opodatkowanie wartości samej przestrzeni, bez wartości budynków i innych ulepszeń będących owocem pracy właściciela.
~qaz
Zapytaj sie indian jaka to bezpanska ziemia byla.
~silvio_gesell odpowiada ~qaz
Indianie wymierali szybciej niż imigranci z USA byli w stanie zasiedlać nowe ziemie. Była za darmo dopóki nie powstało USA i od tego czasu jest 76 letni cykl przymusowej redystrybucji ziemi na świecie, bo nie można kupić ziemi od tych którzy nie chcą jej sprzedać:
1789 rewolucja francuska, rozbiory polski
1865 zniesienie
Indianie wymierali szybciej niż imigranci z USA byli w stanie zasiedlać nowe ziemie. Była za darmo dopóki nie powstało USA i od tego czasu jest 76 letni cykl przymusowej redystrybucji ziemi na świecie, bo nie można kupić ziemi od tych którzy nie chcą jej sprzedać:
1789 rewolucja francuska, rozbiory polski
1865 zniesienie niewolnictwa w USA, uwłaszczenie chłopów w Europie
1941 druga wojna światowa
2017 ???

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki