Sejm za walką z nielegalnym obrotem tytoniem

11.06. Warszawa (PAP) - Sejm w piątek przyjął poprawki do ustawy o podatku akcyzowym, które mają wyeliminować nieprawidłowości w obrocie tytoniem. Chodzi o tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Zmiany mają chronić budżet państwa.

W piątkowym głosowaniu Sejm znowelizował ustawę o podatku akcyzowym. Za głosowało 417 parlamentarzystów, a jeden był przeciw. Posłowie przyjęli dwie poprawki do ustawy, pozytywnie zaopiniowane przez sejmową komisję finansów publicznych. Jedna z nich dotyczy nielegalnego obrotu tytoniem.

Lucjan Karasiewicz z koła Polska Plus (było razem z PiS współautorem zmiany) powiedział PAP, że poprawka ta zmierza do wyeliminowania nieprawidłowości w obrocie tytoniem do ręcznego skręcania papierosów, na które zwracają od jakiegoś czasu celnicy.

"Gdy kilka lat temu stawka na tytoń do ręcznego skręcania papierosów wzrosła kilkakrotnie, na rynku pojawiły się +pseudocygara+ o długości 20 centymetrów i średnicy np. 5 centymetrów wypełnione takim tytoniem. Są one jednak sprzedawane jako cygara, które korzystają ze znacznie niższej stawki akcyzy, niż w przypadku (zwykłych) cygar" - powiedział poseł.

Według Karasiewicza oszustwa są możliwe z powodu błędu w tłumaczeniu na język polski unijnej dyrektywy o akcyzie i przyjęciu niewłaściwej definicji cygar. "Na sprzedaży kilograma tytoniu do skręcania papierosów umieszczonego w +pseudocygarach+ budżet traci 150 zł akcyzy. Podobny problem mieli Czesi" - poinformował.

Poseł wyjaśnił, że poprawka wprowadza nową definicję cygar, która uniemożliwi sprzedaż tytoniu ciętego pod ich postacią i unikanie zapłaty akcyzy.

Druga poprawka, przygotowana przez PO, usuwa błąd redakcyjny, który znalazł się w nowelizacji.

Nowelizacja ustawy o akcyzie dostosowuje polskie przepisy do unijnej dyrektywy o akcyzie. Rząd postanowił jednak, że należy też dokonać zmian dotyczących produkcji skażonego spirytusu. Uznał, że jego producenci powinni używać tylko polskich skażalników. Nie zgodzili się na to jednak posłowie. Zgodnie z nowelizacją, producenci skażonego spirytusu, np. do produkcji kosmetyków, będą mogli nadal używać zagranicznych skażalników, a nie tylko polskich.

Nowelizacja przewiduje uproszczenie oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego. Z obowiązku składania takich oświadczeń będą zwolnione m.in. publiczne szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, pomocy społecznej. Kolejna zmiana przewiduje zwolnienie z podatku "nabytego wewnątrzwspólnotowo" samochodu osobowego, jeśli został on w tej procedurze dostarczony, albo wyeksportowany w ciągu 30 dni. (PAP)

mmu/ luo/ drag/ mag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil