REKLAMA

Sejm za obniżką wieku emerytalnego

2016-11-16 14:30
publikacja
2016-11-16 14:30

Sejm przyjął prezydencki projekt ustawy przywracającej poprzedni wiek emerytalny. W myśl ustawy, kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, zaś mężczyźni w wieku 65 lat. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci. Jest podnoszony stopniowo. Kobiety miały go osiągnąć w 2040 roku, a mężczyźni w 2020.

fot. / / thetaXstock

Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 262 posłów. Przeciw było 149, a 19 się wstrzymało.

Prezydencka ustawa cofa reformę emerytalną, która weszła w życie 1 stycznia 2013 roku.

Przeciw zapisom ustawy protestowało między innymi PSL. Ludowcy argumentowali, że do tej pory rolnicy, którzy przepracowali 30 lat i odprowadzali składki emerytalno-rentowe, mogli przechodzić na emeryturę już w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni).

We wtorek w Sejmie podczas drugiego czytania projektu obniżającego wiek emerytalny posłowie Kukiz'15 oraz PSL zgłosili poprawki, jeszcze tego samego dnia zajęła się nimi komisja polityki społecznej i rodziny, która zarekomendowała ich odrzucenie.

Sejm odrzucił w środę poprawki - zgłoszoną przez Kukiz'15, która zakładała możliwość przechodzenia na emeryturę ze względu na staż pracy - 35 lat dla kobiet oraz 40 lat dla mężczyzn. Sejm odrzucił także poprawkę PSL, według której niektórzy rolnicy mogliby odchodzić na wcześniejszą emeryturę (kobiety w wieku 55 lat i mężczyźni w wieku 60 - po spełnieniu pewnych warunków) do końca 2022 r. Zgodnie z obecnymi przepisami, rolnicy mogą odchodzić na wcześniejszą emeryturę (po spełnieniu pewnych warunków) do końca 2017 r.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w grudniu ubiegłego roku, drugie wczoraj.

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada, pierwsze czytanie odbyło się na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągnęłyby go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.

- Mogę powiedzieć z satysfakcją Polkom i Polakom, dotrzymaliśmy słowa - podkreśliła premier Beata Szydło przed głosowaniem.

Premier powiedziała, że rok temu 16 listopada, w trakcie swojego expose zadeklarowała, iż rząd PiS obniży wiek emerytalny Polaków. "Tak zadeklarowaliśmy w kampanii wyborczej, taki był nasz obowiązek, taka była sprawiedliwość społeczna" - powiedziała szefowa rządu.

Jak dodała, rząd PO-PSL bez konsultacji ze społeczeństwem, "wbrew obywatelom", podwyższył wiek emerytalny. "Dzisiaj mogę powiedzieć z satysfakcją, i chcę to powiedzieć Polkom i Polakom, dotrzymaliśmy słowa" - oświadczyła premier Szydło.

"Dotrzymaliśmy słowa, dotrzymał słowa prezydent Andrzej Duda, dotrzymał słowa PiS i rząd. Przywracamy sprawiedliwość społeczną polskim obywatelom" - powiedziała szefowa rządu.

Klub/Koło Liczba czł. Głosowało      Za      Przeciw Wstrzymało się Nie głosowało
PiS 234 226 226 - - 8
PO 133 120 1 117 2 13
Kukiz15 36 36 33 2 1 -
N 30 29 - 29 - 1
PSL 16 14 - - 14 2
ED 4 1 - 1 - 3
niez. 4 2 - - 2 2
WiS 3 2 2 - - 1

Zobacz, jak głosowali poszczególni posłowie

Premier: Wszystkie nasze reformy mają pełne zabezpieczenie w budżecie

Wszystkie reformy, które wprowadza rząd PiS, w tym reforma przywracająca poprzedni wiek emerytalny, mają pełne zabezpieczenie w budżecie - powiedziała w środę w Sejmie premier Beata Szydło.

"Wszystkie reformy, które wprowadzamy, również ta reforma emerytalna, mają pełne zabezpieczenie w budżecie" - oświadczyła Szydło przed głosowaniem nad projektem ustawy obniżającej wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Szefowa rządu dodała, że zdaje sobie sprawę z tego, iż dla posłów opozycji, "którzy jeszcze do niedawna odpowiadali za finanse publiczne, nie mieści się w głowie, że można uszczelnić system podatkowy".

"Myśmy w tej chwili zyskali do budżetu państwa już ponad 10 mld zł więcej z podatków, niż wtedy, kiedy w rządziliście" - wskazała. "Będziemy szli tą drogę reform, drogą odpowiedzialnego rozwoju konsekwentnie. Z tej drogi nie zawrócimy" - zapowiedziała premier.

Szydło wskazała też, że jej rząd będzie wprowadzał wszystkie zmiany, do których upoważnili "nas nasi rodacy, polscy obywatele". "Będziemy wprowadzać te reformy, bo nie ma nic cenniejszego ponad naszą ojczyznę - Polskę i przyszłość Polaków" - podkreśliła Szydło.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska weszła na sejmową mównicę z projektem ustawy PO-PSL, który podwyższył wiek emerytalny. Przypomniała, że to właśnie w tej ustawie jest zapis, który zakłada, iż rolnicy mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę tylko do końca 2017 r. "Posłowie PSL pytają się, czym rolnicy zawinili PiS, że chcemy im wydłużać wiek emerytalny. Ile obłudy i hipokryzji, jak krótka pamięć?" - mówiła.

Jej zdaniem reforma PO-PSL wydłużyła wiek emerytalny rolnikom o 12 lat. "Dzisiaj państwo macie czelność wchodzić na tę mównicę, i zapierać się, i mówić o tym, że my chcemy wydłużyć wiek emerytalny rolnikom. To jest kłamstwo" - oświadczyła szefowa MRPiPS.

Przypomniała, że dzięki reformom rządu rolnicy będą mieć podwyższoną najniższą emeryturę. "Stosujemy mechanizm waloryzacji, taki, jaki jest w powszechnym systemie ubezpieczeniowym. I to jest nasz oferta dla polskiej wsi. Bo my doceniamy trud i wysiłek rolników" - dodała Rafalska.

Poseł Jan Mosiński (PiS) mówił, że PSL "strzeliła sobie w piętę", popierając ustawę podwyższają wiek emerytalny. "Za co? Za porządną łyżkę kawioru i spokój w gabinetach ministerialnych. To był wasz główny cel. A nie interes polskiej wsi" - stwierdził.

Posłanka PO Izabela Leszczyna powiedziała, że podnosząc rękę za przyjęciem projektu, PiS sprowadza biedę na kolejne pokolenia Polaków. "Nie mówcie, że was nie ostrzegaliśmy" - podkreśliła.

Z kolei zdaniem posłanki Pauliny Hennig-Kloski z Nowoczesnej ustawa będzie kosztowna dla budżetu. "Dzisiaj z budżetu do rent i emerytur dopłacamy blisko 80 mld zł" - podkreśliła. "Kiedy powiecie Polakom, że szybsza emerytura, to głodowa emerytura - już dziś. A dla przyszłych pokoleń to jest po prostu brak emerytury" - dodała, zwracając się do posłów PiS.

Z kolei według Ewy Lider (N), wprowadzenie ustawy spowoduje, że kobiety będą wypychane z rynku pracy. "Kobiety będą wypychane z rynku na wcześniejsze emerytury. A będą to emerytury głodowe" - powiedziała.

Kornel Morawiecki z koła Wolni i Solidarni zwrócił uwagę, że emerytura będzie zależeć od tego, jaka będzie siła "naszego narodu". "A nie od tego, jak długo będziemy żyli, jakie będą składki" - powiedział. Jak dodał, ustawa emerytalna daje prawo wyboru obywatelom, czy chcą pracować, czy też wcześniej przejść na emeryturę.

"Chodzi o to, żebyśmy mogli przejść na emeryturę jak najwcześniej, a pracowali jak najdłużej" - mówił.

PAP/IAR

Źródło:Bankier24
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (95)

dodaj komentarz
~pis_na_wieki
Rząd obnizając wiek emerytalny zaoszczędzi w 4tym i kolejnych latach bo taniej jest wypłacać mniej juz te 2 lata wcześniej niz dac do wypłaty na zawsze 2 lata pozniej grubo wiecej, nikt tego nie widzi? taniej jest minimalna emeryture dac 1000zl przez 22 lata niz przez 20 lat placic 1500zl lub nawet 1200zl...
~iga
dlaczego straszycie ciemnych ludzi niskimi emeryturami przecież ten co przepracował 35-40 lat to chyba wystarczy niech każdy tyle przepracuje to i pieniądze będą po co gadać głupoty jak się nie potrafi liczyć to trzeba krowę paść jedną bo druga może zginąć i się niedoliczycie
~satyryk
Tylko tumany nie wiedza ze wyz demograficzny powojejnny skutkuje zwikszeniem obciazen dla budzetu. na całym swiecie.W USA,Japoni Chinach wysyp emerytów.Nie potrafiliscie dodawac-do 65.Zdziwieni ???Doicie zawsze kase z funduszy emerytalnch OFE na giełdzie zarabiacie na naszych składkach 9% rocznie chcecie teraz pozbyc obowiazków wypłat.Tylko tumany nie wiedza ze wyz demograficzny powojejnny skutkuje zwikszeniem obciazen dla budzetu. na całym swiecie.W USA,Japoni Chinach wysyp emerytów.Nie potrafiliscie dodawac-do 65.Zdziwieni ???Doicie zawsze kase z funduszy emerytalnch OFE na giełdzie zarabiacie na naszych składkach 9% rocznie chcecie teraz pozbyc obowiazków wypłat.W sadach cywilnych zapłacicie za niedotrzymanie umów.wiecj niz zarobiliscie.Chytry traci dwa razy albo i wiecej.
~aaa
Smieszni ludzie tu widze pisza na forum.podwyzszali wiek zle obniżyli zle. Zajmijcie sie wreszcie sobą i nikt wam nie broni do śmierci pracowac
~aaa
Smieszni ludzie tu widze pisza na forum.podwyzszali wiek zle obniżyli zle. Zajmijcie sie wreszcie sobą i nikt wam nie broni do śmierci pracowac
~arek
Będą emerytury 600 - 700 zł hurra. Lepiej spraw sobie więcej dzieci Polaków, gdyż nikt na starość cię nie utrzyma. Oprócz Dojnej Zmiany, ci się nakradną na kilka pokoleń.
~qwer
nie rozumiem skad minusy ?
moze 600-700 to za duzo ?
~plus_dla_pis
600-700 to mniej niz minimalna 1000zł, zatem 1000zł bedzie zamiast 1200-1500, to lepsze dla budzetu
~silvio_gesell
Nie widzę żadnego dobrego powodu, dlaczego każdy nie może sam zdecydować kiedy przechodzi na emeryturę. Oczywiście jeśli przejdzie wcześniej to ma niższą.
~obywatel
Dlatego, że będzie potem i tak żądał od rządu jej podwyżki. A na pewno trafią się jacyś populiści w stylu PIS, którzy mu to najpierw obiecają, a potem jeszcze (nie daj Boże) zrealizują. O to tu chodzi właśnie PIS. Aby stworzyć wierną klientelę wyborców uzależnionych od ich decyzji społecznych i ekonomicznych. Kosztem całej reszty Dlatego, że będzie potem i tak żądał od rządu jej podwyżki. A na pewno trafią się jacyś populiści w stylu PIS, którzy mu to najpierw obiecają, a potem jeszcze (nie daj Boże) zrealizują. O to tu chodzi właśnie PIS. Aby stworzyć wierną klientelę wyborców uzależnionych od ich decyzji społecznych i ekonomicznych. Kosztem całej reszty społeczeństwa, która teraz jest w wieku produkcyjnym i za to beknie za lat 20 jak sama będzie miała przejść na emeryturę ...

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki