REKLAMA

Sejm poparł nowelizację ustawy o KRUS. Rolnik będzie mógł "dorobić"

2016-10-21 09:49
publikacja
2016-10-21 09:49

Rolnik będzie mógł "dorobić" do wysokości minimalnego wynagrodzenia, bez konieczności rezygnacji z ubezpieczenia w KRUS - zakłada nowela ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uchwalona w piątek przez Sejm.

fot. Andrzej Sidor / / FORUM

Za nowelą głosowało 397 posłów, przeciw było 35, a 5 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi do Senatu.

Wcześniej Sejm odrzucił poprawkę PSL, która dotyczyła utrzymania do końca 2020 roku wieku emerytalnego rolników na obecnym poziomie tj. 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Jej odrzucenie rekomendowały połączone komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polityki Społecznej, uzasadniając to tym, że zakres regulacji wybiega poza procedowany projekt.

Posłowie przyjęli natomiast trzy poprawki PiS doprecyzowujące przepisy. Jedna z nich określa sposób zmiany umowy o pracę na umowę mianowania.

Podczas prac nad nowelizacją ustawy, posłowie najwięcej uwag zgłaszali do zmian przepisów kadrowych. Przedstawiciele klubów PSL, PO i Nowoczesnej dowodzili, że w noweli ustawy o KRUS chodzi głównie o wymianę kadr z "nie swoich na swoich".

Według noweli "prezes Kasy powołuje i odwołuje kierowników komórek organizacyjnych i ich zastępców w centrali, oddziałach regionalnych i placówkach terenowych oraz dyrektorów oddziałów regionalnych i ich zastępców, kierowników placówek terenowych i ich zastępców, a pozostałych zatrudnia na podstawie umowy o pracę".

Ustawa zakłada również, że rolnik może "dorobić nie do granicy obecnej - czyli połowy minimalnego wynagrodzenia - ale do kwoty całości tego wynagrodzenia, nie tracąc ubezpieczenia w KRUS.

Dotyczy to zarabiania na podstawie umów innych niż umowa o pracę. Przepis ten ma rozwiązać kwestię pobierania wynagrodzenia za zasiadanie w radach nadzorczych. Według resortu rolnictwa, sprawa dotyczy ok. 2,3 tys. osób.

Ustawa ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu.(PAP)

awy/ krm/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~miro
lemingi, zamiast siedziec 40 godzin w klimatyzowanym biurze kupcie sobie 2 ha pola
~Dżejms
Po pierwsze ludzie kochani - postawić na nogach system podatkowy. Bo stoi na łbie. Podatki dla kapitału zagranicznego a ulgi dla obywatela - czyje to państwo?
Koncernom wprowadzić podatek od udziału w rynku i nie patrzeć czy mają zyski bo nigdy ich nie wykażą bo za logo pierdyliard zapłacą. Więc skończcie to judzenie
Po pierwsze ludzie kochani - postawić na nogach system podatkowy. Bo stoi na łbie. Podatki dla kapitału zagranicznego a ulgi dla obywatela - czyje to państwo?
Koncernom wprowadzić podatek od udziału w rynku i nie patrzeć czy mają zyski bo nigdy ich nie wykażą bo za logo pierdyliard zapłacą. Więc skończcie to judzenie jeden na drugiego.
W rolnikach widzicie problem? Co robicie w miastach jak tak świetnie na wsi? Najpierw dzieciak maszeruje 2 km do przystanku i potem to już ma faktycznie darmowy gimbus - to są atrakcje wsi. Jak ktoś ma inwentarz to często nie wie co to wakacje. A już najbardziej rozwala mnie że zazdroszczą rolnikom traktorów - taaa dla szpanu - laski na traktor wyrywają. Przedsiębiorcy zazdrościcie obrabiarki czy zgrzewarki torebek plastikowych? No ludzie....
~student
Zlikwidować KRUS,to jest chore
~abc
Robol musi robić do 67 aby rolnik mógł iść na emeryturę w wieku 60 lat.
Polska to dziwna kraj.
~GOLDMAN
dlaczego platforma i nowoczesna dokladaja reke do tego badziewia z kruse.m przeciez to jawny transfer socjalny
~Bobi
Wszyscy Polacy są równi i równiejsi
~plutarch
zdychajcie miastowe karakany . My wiejskie pany zrobimy wam ALAMO
~zniecierpliwiony
Co jest z tym KRUSEM - dopiero jak ludzie wyjdą na ulicę i zaczną walczyć z wszechobecnymi przywilejami - to skończą się dopłaty z tych składek które muszą wypracować ci bez przywilejów do emertur górniczych, rolniczych i innych - zaden PIS i inna partia tego nie skończą .......
~janek
PL ,TY św...u sam zdychaj

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki