REKLAMA

Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu o eliminacji nieuczciwych praktyk handlowych

2016-09-14 10:18
publikacja
2016-09-14 10:18

Sejm nie zgodził się w środę na odrzucenie projektu ustawy o eliminacji nieuczciwych praktyk handlowych w relacji między sieciami handlowymi a producentami rolnymi. Odrzucenia projektu chciał klub .N, argumentując, że to "kolejny bubel", który będzie zachęcał do obchodzenia przepisów.

fot. JERZY DUDEK / / FORUM

Za wnioskiem Nowoczesnej głosowało 28 posłów, przeciw 408, wstrzymał się jeden poseł. Decyzja Sejmu oznacza, że projekt trafi do dalszych prac w komisji sejmowej.

Inicjatywa ma na celu obronę producentów rolnych, producentów żywności, a także konsumentów, przekonywał wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski we wtorek w Sejmie podczas pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Tłumaczył, że dla prawidłowego funkcjonowania łańcucha dostaw niezbędne jest zachowanie dobrych relacji między jego wszystkimi ogniwami. Projekt - wskazał - określa zasady przeciwdziałania praktykom polegającym na nieuczciwym wykorzystywaniu przewag kontraktowych przez jedną ze stron umowy. Dzięki niemu prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta będzie mógł karać sieci handlowe za takie praktyki. Projekt określa też sankcje za nieuczciwe stosowanie przewagi kontraktowej, jak również za uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli. Kara może sięgnąć 3 proc. obrotu firmy.

Ustawa ma wejść w życie pół roku po ogłoszeniu. (PAP)

mick/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~m-ka
Rozumiem, że Nowoczesna jest zwolenniczką nieuczciwych praktyk rynkowych. No to czym się ona różni od PO?. Nieuczciwość ( znaczy duży może więcej) to znak rozpoznawczy tych partii. Kto na to głosuje?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki