REKLAMA

Sejm nadal płaci za willę Kuchcińskiego

2019-10-23 06:35, akt.2019-10-23 11:55
publikacja
2019-10-23 06:35
aktualizacja
2019-10-23 11:55

Kancelaria Prezydenta nadal wynajmuje Markowi Kuchcińskiemu rządową willę, choć powinien ją opuścić dwa tygodnie temu – informuje w środę "Rzeczpospolita".

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

"Rz" zauważa, że Marek Kuchciński od 8 sierpnia jest zwykłym posłem PiS – stracił stanowisko marszałka Sejmu za nadużywanie lotów rządowymi samolotami do domu. Na początku października powinien wyprowadzić się z willi przy ul. Baciarellego w Warszawie, którą wynajmowała dla niego od Kancelarii Prezydenta Kancelaria Sejmu.

W sierpniu biuro prasowe Kancelarii Sejmu zapewniało bowiem "Rzeczpospolitą", że "zgodnie z § 4 pkt 1 umowy najmu lokal (Kuchcińskiego – red.) zostanie zwolniony przez najemcę w terminie 2 miesięcy od dnia zaprzestania wykonywania sprawowanej przez Niego funkcji".

Okazuje się, że były marszałek nie tylko nadal mieszka w tej willi, ale także Kancelaria Sejmu... nadal pokrywa koszty jej wynajmu.

Dlaczego Kuchciński się nie wyprowadził? Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta wyjaśnia "Rz", że 8 października na wniosek Kancelarii Sejmu podpisano aneks "przedłużający termin zwolnienia lokalu przez osobę uprawnioną do 08.11.2019 r. (1 miesiąc)". Dodano, że czynsz za miesiąc wynosi 4145,28 zł plus opłaty eksploatacyjne (średnio 855,67 zł/miesięcznie).

"Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że były marszałek Sejmu Marek Kuchciński korzysta z mieszkania wynajmowanego od Kancelarii Prezydenta zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ponadto w momencie przedłużania umowy najmu poseł Marek Kuchciński zobowiązał się do opłacenia czynszu za dodatkowy okres ze środków prywatnych" - napisało CIS w komunikacie.

"Rz" podnosi, że na przedłużanie najmu dla osób piastujących funkcje kierownicze w państwie ponad ustawowy limit dwóch miesięcy od ustąpienia ze stanowiska pozwala niejasny artykuł, który wprowadzono do ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe rozporządzeniem Rady Ministrów w 2002 r. Chodzi o wyjątek, który mówi, że w przypadkach uzasadnionych (nie sprecyzowano, jakie to przypadki) dysponent lokalu może przedłużyć umowę najmu do czterech miesięcy po odejściu ze stanowiska w państwie. Rozporządzenie nie wskazuje jednak wprost, kto miałby pokrywać koszty najmu za ten okres.

"Poseł Marek Kuchciński wystąpił o zgodę na korzystanie z takiej możliwości przez jeden miesiąc, wnosząc jednocześnie o obciążenie go kosztem czynszu najmu za ten czas" - podaje CIS.

"Na marginesie głównego wątku warto odnotować, że niektóre skróty myślowe użyte w artykule mogą wprowadzać czytelników w błąd. Poseł Marek Kuchciński nie jest +posłem PiS+, tylko posłem na Sejm RP VIII kadencji, nie +stracił stanowiska marszałka Sejmu+, tylko złożył z niego rezygnację, a hierarchia aktów prawnych w Polsce nie przewiduje +wprowadzania artykułów do ustawy rozporządzeniem+. W istocie rozporządzenia są aktami wykonawczymi wydawanymi na podstawie i w granicach upoważnienia ustawowego" - napisało Centrum Informacyjne Sejmu.

Jak dodano, "omówione w publikacji rozporządzenie obowiązuje od 13 kwietnia 2002 r., więc jego ewentualna, sugerowana przez dziennik, niejasność jest obudowana 17-letnią praktyką".

Biuro prasowe prezydenta wyjaśniło "Rz", że Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta, jako wynajmujący, rozlicza się w tej sprawie z Kancelarią Sejmu, a nie Kuchcińskim. Gazetę zapewniono, że "najemca oświadczył w aneksie, że zgodnie z wnioskiem uprawnionego – czyli Pana Marszałka Kuchcińskiego, obciąży go kwotą z tytułu miesięcznego czynszu najmu lokalu".

ktl/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jacyna2017
Bankier.pl, sorry BUNKIER.PO nie zauważył, że kampania się skończyła i karmi 'ekonomicznymi' newsami na podkręcenie. Może przestańcie bawić się w Pudelka.pl, albo napiszcie obiektywnie, że p Borusewicz latał służbowym samolotem z rodziną jak p Kuchciński i mało, że nie wyleciał to jest kochany przez PO!?
czerwony_wiewior
Od razu widać, że jesteś wynajętym trollem - bo zamiast odnosić się de meritum, bajdurzysz, że ktoś tam kiedyś z opozycji też coś tam robił nieładnie. Racz więc zauważyć, że artykuł nie jest o lotach, lecz o tym, że szeregowy poseł mieszka w ekstra willi na koszt podatników
antybolszewik
@jacyna2017 to troll PiSowski, który powtarza kłamstwa o Borusewiczu. Borusewiczowi w wizytach bilateralnych, towarzyszyła córka pełniąca także w Polsce obowiązki Pani domu. Borusewicz jest bowiem wdowcem. Trolle jednak milczą o tych sprawach protokolarnych
znawca_inwestor
Tanie Państwo według pis
komentator1962
Czy ja też mogę wynająć tę willę za 4158 zł miesięcznie? Niech stracę oferuję za nią "w ciemno" (bez oglądania) 5.000 zł miesięcznie. Co na to Kancelaria Prezydenta???
karbinadel
Ani prawa, ani sprawiedliwości
search
Uczciwie by bylo by na wille zrzucali sie wyborcy
jes
Ale tylko ci co głosowali na pis.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
search
Willa mu sie po prostu nalezy, taka wola suwerena a poza tym rzad moze wybudowac nowe wille lub postawic wieze w ramach mieszkanie +

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki