REKLAMA

Sejm: komisja za zmianami PiS w ustawie o wycince drzew

2017-04-05 13:21
publikacja
2017-04-05 13:21

Sejmowa komisja środowiska poparła w środę projekt noweli Prawa ochrony środowiska autorstwa PiS. Nowe przepisy mają zaostrzyć obowiązujące od 1 stycznia liberalne prawo dotyczące wycinki drzew na prywatnych gruntach.

/ fot. Piotr Guzik / FORUM

Za przyjęciem projektu głosowało 17 posłów, 11 było przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu.

Jak podkreślił poseł wnioskodawca Wojciech Skurkiewicz (PiS) projekt uszczelni system, tak by nie dochodziło do wycinki drzew często wbrew logice.

Nowe prawo ma dać możliwość weryfikacji, czy wycinka była rzeczywiście przeprowadzona w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Poseł tłumaczył, że właściciel nieruchomości chcąc dokonać wycinki drzew bądź krzewów na swojej nieruchomości będzie musiał zgłosić to wcześniej do gminy. W ciągu dwóch tygodni urzędnik gminny będzie musiał dokonać oględzin działki i sprawdzić stan faktyczny np. czy drzewa nie są chronione bądź czy nie mają one znamion pomników przyrody.

Jeżeli gmina w ciągu kolejnych 14 dni nie wyrazi sprzeciwu do planowanej wycinki (tzw. milcząca zgoda), to wtedy będzie można ją przeprowadzić.

Podczas środowego posiedzenia komisji środowiska wprowadzono poprawkę, która zakłada, że jeśli przed upływem 5 lat od dokonania oględzin przez urzędnika gminnego, właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę, która będzie miała związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości gdzie rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za usunięcie tych drzew.

Jak tłumaczył Skurkiewicz, nowe przepisy zobowiążą też ministra środowiska do wydania dwóch rozporządzeń. W jednym z nich określi, jakie gatunki drzew i ich wiek będą kwalifikowane jako cenne przyrodniczo. Chodzi o tzw. znamiona drzew pomnikowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu gmina będzie mogła wydać zakaz wycięcia takiego drzewa.

W drugim minister określi wysokość stawek opłat za wycięcie drzew czy krzewów.

Zgodnie z projektem minister będzie miał pół roku na wydanie tych rozporządzeń.

W trakcie posiedzenia posłowie PO i Kukiz15 wskazywali, że przepisy noweli będą łatwe do obejścia. Propozycja PiS - jak mówiła Gabriela Lenartowicz (PO) to pozorne uszczelnienie przepisów.

Posłanka przekonywała, że nowela spowoduje, że właściciele nieruchomości na wszelki wypadek wytną drzewa na swoich posesjach i po prostu poczekają 5 lat z wnoszeniem pozwolenia o budowę.

Posłanka Anna Paluch (PiS) podkreśliła, że "wymowa przepisów jest oczywista - jeżeli ktoś wycina drzewa w celu prowadzenia działalności gospodarczej - to musi wnieść stosowne opłaty.

Jan Mencwel ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że zaproponowana przez PiS konieczność zgłoszenia wycinki do gminy jest pozytywna, ponieważ do tej pory właściciele nie mieli jakichkolwiek ograniczeń w wycince.

Będzie więcej biurokracji wobec kompletnego braku jakiejkolwiek kontroli, która jest teraz, i to jest dobrze. Biurokracja nie zawsze jest zła. Kiedy urzędnik może uratować drzewa na skutek swojej decyzji, to my jesteśmy za tym, by tego typu biurokracja działała, bo dzięki temu możemy uchronić drzewa - powiedział Mencwel.

Podobnie jak posłowie opozycji zwrócił jednak uwagę na luki prawne w przepisach zaproponowanych przez PiS. Jak mówił, nie każda działalność gospodarcza ma związek z pozwoleniem na budowę i wskazał, że można wyciąć drzewa, a w ich miejscu postawić reklamę bądź parking.

Skrytykował też półroczny termin, który będzie miał minister środowiska na wydanie odpowiednich rozporządzeń. Mam obawę, że przez te pół roku wszyscy będą wycinać co tylko się da, póki minister nie wprowadzi rozporządzenia - podkreślił.

Resort środowiska wyjaśniając półroczny termin na wydanie odpowiednich aktów wykonawczych, wskazał na konieczność przeprowadzenia szczegółowych ekspertyz.

Od początku roku obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Przepisy ustawy wzbudziły społeczne protesty.

mick/ amac/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~kwaki
administratorze czego szybko wycofałeś artykuł bo nie ma nagonki napis?
~Ed
U mnie rosna 3 deby pol metra od siebie. I za chwile bedzie tak ze jak 2 zetne zeby jeden mial miejsce to bede musial 5 lat czekac zeby dom na sprzedaz wybudowac ?
~balrog
Komunistyczne prawo wraca.
~KWAKI
hipokryzja tzw ekologów sięga szczytów głupoty gdzie byli w zimie gdy z kominów leciała cała tablica mendelejewa jakoś nie widzę ich przy budowie dróg gdzie nie robi się przepustów dla gadów płazów i drobnej zwierzyny czego niekontrolują prac przy brzegach rzek gdzie niszczy się stanowiska lęgowe ptaków i tarliska ryb
~Lesny_ludek
Drzew na ziemi jest wiecej niz gwiazd w calym kosmosie. Moj ojciec wycial juz ze swojej dzialki w ciagu ostatnich 15 lat jakies 6 drzew, ktore sam tez posadzil. Nikogo sie o zdanie sie nie pytal. Smieszne sa te spory o martwe prawo ktorego nikt nie jest w stanie wyegzekwowac.
~silvio_gesell
Właścicielem drzewa jest ten, kto je posadził i powinien mieć pełne prawo zrobić z nim co mu się żywnie podoba.

Tymczasem jeśli samo się posiało na jego działce to nie ma do niego żadnych większych praw niż ktokolwiek inny i należy się opłata za wycięcie na rzecz gminy za obniżenie wartości przestrzeni
Właścicielem drzewa jest ten, kto je posadził i powinien mieć pełne prawo zrobić z nim co mu się żywnie podoba.

Tymczasem jeśli samo się posiało na jego działce to nie ma do niego żadnych większych praw niż ktokolwiek inny i należy się opłata za wycięcie na rzecz gminy za obniżenie wartości przestrzeni publicznej.

Właściciel to ten, kto dba.
~qwer
buhahaha, wiekszej durnoty nie slyszalem. czyli jak posadze drzewo na swojej ziemi i ja sprzedam to kolejny wlasciciel nie moze go wyciac ? idiotyzm jakich malo.
moje jest moje i tyle w temacie, homosovietus widac wiecznie zywy, polacy nie dorosli do wolnosci - na wszystko musza miec pozwolenie od rasy
buhahaha, wiekszej durnoty nie slyszalem. czyli jak posadze drzewo na swojej ziemi i ja sprzedam to kolejny wlasciciel nie moze go wyciac ? idiotyzm jakich malo.
moje jest moje i tyle w temacie, homosovietus widac wiecznie zywy, polacy nie dorosli do wolnosci - na wszystko musza miec pozwolenie od rasy urzedniczej
~silvio_gesell odpowiada ~qwer
Problem w tym, że póki co to ziemia nie należy do ciebie tylko ty należysz do ziemi. Więc żeby drzewo było twoje nie wystarczy, że jest na "twojej działce", ale musisz je posadzić lub kupić razem z działką od kogoś kto je posadził. Ciekawe, że tak bardzo zależy ci by mieć na własność coś czego nie Problem w tym, że póki co to ziemia nie należy do ciebie tylko ty należysz do ziemi. Więc żeby drzewo było twoje nie wystarczy, że jest na "twojej działce", ale musisz je posadzić lub kupić razem z działką od kogoś kto je posadził. Ciekawe, że tak bardzo zależy ci by mieć na własność coś czego nie wypracowałeś, a nie przeszkadza ci, że jesteś okradany z owoców swojej pracy poprzez jej opodatkowanie.
~szczery
Szkodliwa ,wręcz idiotyczna poprawka. Wystarczyło objąć ochroną duże drzewa np powyżej 100 cm średnicy pnia. Dla tych dużych zgoda na wycięcie na starych zasadach. Moje pytanie do obrońców drzew. Czy pojawicie się na terenie przyszłej południowej obwodnicy Warszawy , gdy będą wycinane setki tys drzew na terenie dzielnicy Szkodliwa ,wręcz idiotyczna poprawka. Wystarczyło objąć ochroną duże drzewa np powyżej 100 cm średnicy pnia. Dla tych dużych zgoda na wycięcie na starych zasadach. Moje pytanie do obrońców drzew. Czy pojawicie się na terenie przyszłej południowej obwodnicy Warszawy , gdy będą wycinane setki tys drzew na terenie dzielnicy Wawer i w przepięknych lasach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego? Czy okaże się ,że jesteście tylko żałosnymi hipokrytami i będziecie to mieli w nosie?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki