Sejm bez zespołu ds. reparacji wojennych

2019-12-10 06:31
publikacja
2019-12-10 06:31

W obecnej kadencji Sejmu nie powołano parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych. Ale Arkadiusz Mularczyk (PiS) zapewnił, że sprawa reparacji będzie kontynuowana, choć kwestią otwartą pozostaje na jakim szczeblu teraz będą toczyć się prace. Trwa tłumaczenie raportu, nie ma daty publikacji.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

W wykazie zespołów parlamentarnych IX kadencji brak jest zespołu ds. reparacji wojennych. Zespół taki działał w Sejmie poprzedniej kadencji, a na jego czele stał poseł Mularczyk. Zadaniem zespołu było opracowanie raportu dotyczącego strat Polski poniesionych w wyniku II wojny światowej. W połowie roku Mularczyk podsumowywał prace swoje zespołu. Mówił wówczas PAP, że raport ws. strat wojennych Polski będzie gotowy na 1 września, a wysokość strat została oszacowana na ponad 850 mld dolarów.

Mularczyk pytany przez PAP, czy w tej obecnej kadencji Sejmu będzie działał parlamentarny zespół ds. reparacji wojennych, odparł, że zespół "jeszcze nie został powołany". "Jesteśmy przed decyzją, co do zakresu i obszaru, w jakim (praca) będzie kontynuowana. Na chwilę obecną jeszcze zespół nie jest powołany, natomiast sprawa reparacji będzie w tej kadencji prowadzona czy realizowana" - zapewnił.

Dopytywany, czy zatem decyzja polityczna ws. ponownego powołania zespołu już zapadła i wznowienie prac jest tylko kwestią czasu odparł, że nie chciałby teraz tego deklarować. "Sprawa reparacji wojennych będzie w tej kadencji kontynuowana i prowadzona, natomiast jest kwestią otwartą, czy to będzie w parlamencie i na jakim szczeblu w parlamencie" - powiedział Mularczyk.

Przekazał, że raport ws. strat wojennych Polski "jest w zasadzie gotowy". "Natomiast jesteśmy na etapie dosyć żmudnego tłumaczenia tego raportu na języki obce, to jeszcze troszeczkę potrwa, bo publikacja musi się wiązać nie tylko z publikacją w języku polskim, ale też w językach obcych" - podkreślił poseł.

Dodał, że tłumaczenie zajmuje dużo czasu ze względu na skomplikowaną tematykę i słownictwo w raporcie. Raport - jak poinformował - będzie przetłumaczony na języki: angielski i niemiecki. Zaznaczył, że trwają jeszcze ostatnie poprawki w polskiej wersji raportu. "W dużej mierze raport jest zakończony, ale (jeszcze go) finalizujemy" - stwierdził Mularczyk.

Na pytanie, kiedy raport zostanie przedstawiony odparł jedynie, że nastąpi to wtedy, kiedy będzie już gotowy cały raport oraz tłumaczenia. "Trudno publikować go tyko w języku polskim w sytuacji, gdy ten raport wywoła dyskusję na świecie" - powiedział Mularczyk.

Pytany, czy w PiS jest jakaś koncepcja, kiedy raport mógłby zostać opublikowany odparł, że nie chce składać takich deklaracji. "To jest uzależnione od ukończenia raportu i od decyzji politycznej o charakterze i miejscu publikacji" - zaznaczył Mularczyk.

Parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej powstał pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS.

Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych - o którą wnioskował Mularczyk - zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione. Polskie władze wielokrotnie w ostatnim czasie zapowiadały, że będą się domagać od Niemiec reparacji wojennych, gdyż, jak wyjaśniano, sprawa ta nie została po II wojnie światowej w należyty sposób załatwiona.

Niemiecki rząd stoi na stanowisku, że z punktu widzenia Berlina sprawa reparacji jest zamknięta. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (5)

dodaj komentarz
henk54
Od początku było wiadomo, że to tylko teatrzyk i że nic z tego nie będzie.
czerwona_pastylka
Fatalnie że nie ma tego zespołu. Byłby to stały, zinstytucjonalizowany mechanizm nacisku. Do wykorzystania w stosownej chwili. Rząd chyba nie do końca rozumie, że krótkotrwała potrzeba polityczną nie powinna ustępować interesom żywotnym. Może układ zawarto w taki sposób że my rezygnujemy z komisji i nasz kandydat Fatalnie że nie ma tego zespołu. Byłby to stały, zinstytucjonalizowany mechanizm nacisku. Do wykorzystania w stosownej chwili. Rząd chyba nie do końca rozumie, że krótkotrwała potrzeba polityczną nie powinna ustępować interesom żywotnym. Może układ zawarto w taki sposób że my rezygnujemy z komisji i nasz kandydat przechodzi na komisarza rolnictwa? Oby nie. Ale brak komisji jest niepokojący. Być może jest to jeden z symptomów jakości polskiej klasy politycznej, o której więcej znajdziecie tu: https://tinyurl.com/rbyuw3e
marianpazdzioch
Fantastycznie zakładając, że na pół komunistycznemu, zacofanemu, rolniczemu krajowi udałoby się uzyskać takie odszkodowanie od mocarstwa, to ciekawe co by z tym zrobił (?) Myślę, że nic pożytecznego.
ajwaj
""raport ws. strat wojennych Polski "jest w zasadzie gotowy"""
""kiedy raport mógłby zostać opublikowany odparł, że nie chce składać takich deklaracji""

Podgrzewaja PISy stare kotlety, socjotechnicznie sa "bojownikami" o mienie z wojny, moga w postawie rozkroczno-
""raport ws. strat wojennych Polski "jest w zasadzie gotowy"""
""kiedy raport mógłby zostać opublikowany odparł, że nie chce składać takich deklaracji""

Podgrzewaja PISy stare kotlety, socjotechnicznie sa "bojownikami" o mienie z wojny, moga w postawie rozkroczno-wzdetej opowiadac o "walce" na jarmarkach. Jeszcze by chcieli zaplacic 447 z tego.

Gdyby nie Berlin > ""sprawa reparacji jest zamknięta""
_jasko
Trudno wstać z kolan, gdy ma się chore kolana?
Zjednoczona Prawica rozkoszuje się w dmuchaniu w bojowe fanfary: zmusimy Rosję do oddania wraku, zmusimy Niemców do wypłaty reperacji wojennych, zmusimy UE by nasi rolnicy dostawali takie dopłaty jak rolnicy Francji, w kwietniu obiecano rolnikom 100+ i 500+ z unijnych srebrniaków
Trudno wstać z kolan, gdy ma się chore kolana?
Zjednoczona Prawica rozkoszuje się w dmuchaniu w bojowe fanfary: zmusimy Rosję do oddania wraku, zmusimy Niemców do wypłaty reperacji wojennych, zmusimy UE by nasi rolnicy dostawali takie dopłaty jak rolnicy Francji, w kwietniu obiecano rolnikom 100+ i 500+ z unijnych srebrniaków na nasze narodowe świnie i krowy (miały być wypłacone do końca roku)...
O wybuchu smoleńskim to już nie warto pisać miały się nim zajmować światowe urzędy i instytucje.

Powiązane: Reparacje wojenne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki