REKLAMA

"Szóstka Schetyny". Lider PO przedstawia sześc zmian dla Polski

2019-07-13 10:44, akt.2019-07-13 20:22
publikacja
2019-07-13 10:44
aktualizacja
2019-07-13 20:22

Zaczniemy od aktu odnowy demokracji, jednym zbiorem ustaw usuniemy cały śmietnik bezprawia, wszystko to, co niekonstytucyjne, co łamie wolność, co jest niepraworządne - mówił w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna. Obiecał, że wzrost pensji Polaków będzie "oczkiem w głowie". Zapowiedział wyeliminowanie węgla z domów, mieszkań i elektrowni. A także więcej pieniędzy na służbę zdrowia.

fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Podczas wystąpienia szef Platformy podkreślał, że program rządzenia Koalicji Obywatelskiej "nie będzie tworem politycznym i gabinetowym". "Będzie wynikał także, a może przede wszystkim z ludzkich potrzeb, trosk, po prostu z życia; będzie czerpał z pomysłowości i wiedzy obywateli" - mówił. "To będzie zupełnie nowa polityka i zupełnie nowa Polska" - oświadczył.

W swoim wystąpieniu podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej "Uzdrowić Polskę" powiedział o najważniejszych tezach programowych. Przedstawił sześć - jak mówił - głównych zmian, których Polska "pilnie potrzebuje, a Polacy się ich domagają".

Sześc zmian dla Polski zaproponowanych przez Grzegorza Schetynę to:

  1. Wolność i demokracja - usunięcie śmietnika bezprawia, wszystkiego co łamie Konstytucję
  2. Wzrost pensji Polaków (więcej na ten temat w zaprezentowanym w piątek programie "Niższe podatki – wyższa płaca START")
  3. Służba zdrowia - więcej pieniędzy i mniej ideologii w służbie zdrowia
  4. Program dla seniorów
  5. Edukacja - sprzątanie po reformie edukacji minister Zalewskiej
  6. Środowisko - eliminacja ogrzewania węglem z domów, mieszkań i energetyki

Nie wystarczy być anty-PiSem

Nie wystarczy być jedynie anty-PiSem, dlatego że bycie anty-PiSem nie odzwierciedla tak naprawdę tego, kim jesteśmy i za czym się opowiadamy; proponujemy Koalicję Obywatelską, która sprawi, że Polakom będzie żyło się lepiej - oświadczył w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna.

"Przez ostatnie miesiące, szczególnie od tygodnia odwiedzamy miasta i wsie w całej Polsce w ramach akcji #Porozmawiajmy. Wsłuchujemy się w głos, który płynie z tych rozmów i ta lekcja jest bardzo jasna i oczywista: nie wystarczy być jedynie anty-PiSem, bo bycie anty-PiSem nie odzwierciedla tak naprawdę tego kim jesteśmy i za czym się opowiadamy" - podkreślił Schetyna w swoim wystąpieniu podczas drugiego dnia Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej pod hasłem "Uzdrowić Polskę".

Zapowiedział, że Koalicja - w jesiennych wyborach parlamentarnych - chce ponownie dotrzeć do wyborców, przedstawić jasny plan polityczny, który - jak wskazał Schetyna - "sprawi, że Polakom będzie żyło się lepiej" i jasno argumentować, dlaczego warto pójść na wybory oraz zagłosować na nią.

"Nasza misja to pracować dla ludzi i im służyć, nawet kosztem politycznych sojuszy. Dlatego proponujemy Polkom i Polakom koalicję i partnerstwo ludzi dobrej woli, ale także aktywistów, ekspertów, lokalnych liderów, którzy - wiemy - są gotowi współpracować na rzecz obywateli, nie oczekując nic w zamian" - oświadczył lider Platformy.

Wolność i demokracja

Na pierwszym miejscu wymienił wolność i demokrację. "Polacy kochają wolność bez względu na status materialny i wykształcenie. Tu nie ma podziałów i to się nigdy nie zmieni" - mówił.

"Bez względu na to, czy jest się w gronie szacownych profesorów, czy rozmawia z ludźmi robiącymi zakupy na rynku, to jest sprawa, która zawsze wywołuje takie same emocje" - powiedział lider PO. Wskazał przy tym, że Polacy doskonale rozumieją, co to jest równość wobec prawa, szacunek dla instytucji, tolerancja i "że to wszystko składa się na ich wspólne, na nasze bezpieczeństwo".

"Doskonale wyczuwają kiedy jest łamana (konstytucja) i chcą jej bronić, to jest natura wolnych ludzi. Dlatego zaczniemy od aktu odnowy demokracji, jednym zbiorem ustaw usuniemy cały śmietnik bezprawia, wszystko to, co niekonstytucyjne, co łamie wolność, co jest niepraworządne" - podkreślił szef PO.

Przekonywał jednocześnie, że prawo musi być jasne i równe dla wszystkich, "gwarantujące niezależność sądów, równość i bezpieczeństwo wszystkich obywateli".

Wzrost pensji Polaków - będzie naszym "oczkiem w głowie"

Wzrost pensji Polaków będzie naszym "oczkiem w głowie"; ci, którzy zarabiają mniej niż 4,5 tys. zł brutto dostaną dodatkową premię, a dochód na rękę tych, którzy otrzymują płacę minimalną wzrośnie o 600 zł; zlikwidujemy też zakaz handlu w niedzielę - zapowiedział w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna mówił, że jedną z kluczowych i oczekiwanych przez Polaków zmian są wyższe pensje. "Niech państwo wreszcie zacznie szanować człowieka, który pracuje, nie można tylko bez końca dokładać mu ciężarów, nie może być jedynym, który nie skorzysta ze światowej koniunktury gospodarczej. To jest właśnie ten moment, w którym powinny urosnąć pensje" - powiedział Schetyna.

"Gwarantuję, że ci, którzy zarabiają mniej niż 4,5 tys. zł brutto dostaną dodatkową premię za aktywność i za pracę. I to jest inwestycja przede wszystkim w młodych ludzi, dodatkowo przygotujemy dla nich, dla młodych, specjalny pakiet startowy, wspierający rozpoczęcie przez nich aktywności zawodowej, obiecujemy to" - zadeklarował lider PO.

Mówił też, że dochód na rękę tych, którzy zarabiają płacę minimalną wzrośnie o ponad 600 zł. "A ich płaca na rękę praktycznie zrówna się z tym, co widzą na pasku (z wypłatą)" - powiedział Schetyna.

"Wzrost pensji Polaków będzie naszym oczkiem w głowie, będziemy na to wpływać też w bardziej pośredni sposób, choćby przez likwidację barier w gospodarce. Zniesiemy absurdalny zakaz handlu w niedzielę" - zapowiedział Schetyna.

Przekonywał, że Polska znajdzie się w dwudziestce krajów najbardziej przyjaznych przedsiębiorczości na świecie. "Będziemy też walczyć z nierównością płac dla kobiet, to po prostu niesprawiedliwe, że za taką samą pracę płaci się komuś mniej" - powiedział lider PO.

Służba zdrowia - więcej pieniędzy i mniej ideologii

Służbie zdrowia potrzeba więcej pieniędzy i dobrej organizacji, a mniej ideologii - powiedział w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że po wygranych wyborach przez Koalicję Obywatelską znikną kolejki do lekarzy specjalistów i wprowadzony zostanie program in vitro.

Podczas drugiego dnia Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej Schetyna zapewnił, że KO będzie kontynuowała projekt europejskiej ochrony zdrowia. Lider PO zapowiedział, że termin oczekiwania do lekarza specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni. "Czekanie miesiącami i latami na poradę musi się skończyć. Oczekiwanie na ostry dyżur nie może trwać dłużej niż 60 minut. Po godzinie każdy pacjent musi być po badaniach, diagnozie i lekarskiej decyzji" - dodał.

Jak zaznaczył, "przyjazd na ostry dyżur nie może oznaczać wielu godzin oczekiwania, niepewności i ludzkiego bólu".

Lider PO zapewnił też, że program walki z rakiem będzie prowadzony według europejskich standardów. "To jest nasza twarda obietnica. W ciągu siedmiu lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. Będzie to dotyczyło każdego zakątka kraju. Rak na wsi niczym nie różni się od raka w mieście" - oświadczył Schetyna.

Zapowiedział też, że każdemu, kto przekroczy 50 lat będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny obejmujący wszystkie konieczne badania. "Będzie pełna dostępność badań prenatalnych; opieka okołoporodowa na najwyższym europejskim poziomie. W tym oczywiście bezwarunkowa możliwość znieczulenia przy porodzie" - dodał.

Zdaniem Schetyny, "służbie zdrowia potrzeba więcej pieniędzy i dobrej organizacji, a mniej ideologii". "Kobieta, która trafia do szpitala musi przede wszystkim czuć się bezpiecznie, mieć pewność, że zajmują się nią najlepsi fachowcy. A nie wysłuchiwać nad swoim łóżkiem światopoglądowych kłótni. Nie pozwolimy na to" - zadeklarował.

Lider PO dodał też, że po wygranych wyborach KO przywróci i rozszerzy program in vitro. "Wprowadzimy też kalendarz szczepień na najwyższym europejskim poziomie. Nie może być tak, że dzieci rodziców, których na to stać, są sczepione na wszystkie choroby, a dzieci biedne tylko na niektóre" - mówił Schetyna.

Program dla seniorów

Schetyna zapowiedział też "szeroki program dla seniorów". "Trzynastą emeryturę należy utrzymać na stałe i uniezależnić od kaprysów władzy" - oświadczył. "Będziemy budować centra rehabilitacji, i domy dziennego pobytu. Również domy opieki, ale je traktujemy jako ostateczność. Chcemy jak najbardziej i jak najdłużej pomagać ludziom starszym w codziennym życiu tam gdzie mieszkają. W całej Polsce dostępny będzie program dla seniora, który w Poznaniu wprowadził prezydent Jacek Jaśkowiak" - dodał.

"Proste sprawy: darmowa pomoc przy drobnych domowych naprawach. Darmowa taksówka do przychodni. Mycie okien czy zabiegi kosmetyczne. Całe mnóstwo potrzeb, które wydają się niewielkie, ale stanowią o tym jak ludzie żyją, uwalnia tak zwanych więźniów czwartego piętra. Żeby czyjeś życie było lepsze, trzeba czasem zadbać o szczegóły.I my zadbamy. Dlatego są z nami samorządowcy, którzy doskonale to rozumieją" - obiecywał Schetyna.

Szef PO zadeklarował, że postulaty opiekunów osób niepełnoprawnych będą jego priorytetem. Zapowiedział "turnusy rehabilitacyjna przynajmniej raz w roku dla niepełnosprawnych, bez różnicy na region i status materialny". Dodał, że "leki i wyroby medyczne za darmo dla niepełnosprawnych, to też musi być standard".

Musimy posprzątać po Zalewskiej

Dziś szkoła kojarzy się z koszmarnym bałaganem i tysiącami dzieci, które wpadły w pułapkę b. szefowej MEN Anny Zalewskiej; Koalicja Obywatelska nie będzie do tego zamieszania dokładać nowej reformy - najpierw musimy posprzątać i uspokoić sytuację - powiedział w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna w swoim sobotnim wystąpieniu mówił, że dziś szkoła "nie kojarzy się z szóstkami, tylko z koszmarnym bałaganem i tysiącami dzieci, które wpadły w pułapkę (b. szefowej MEN Anny) Zalewskiej". "Nie będziemy już do tego zamieszania dokładali nowej reformy. Najpierw musimy posprzątać i uspokoić sytuację" - oświadczył lider PO. Jak zapowiedział, sojusznikami Koalicji Obywatelskiej będą samorządy i nauczyciele. "Jednym i drugim trzeba tutaj zaufać" - zaznaczył Schetyna.

Zadeklarował, że Koalicja da nauczycielom obiecane podwyżki i więcej autonomii, a samorządom - pozwoli elastycznie kształtować sieć szkół. Jak zapewnił, Koalicji zależy na wyrównaniu szans młodzieży wiejskiej i miejskiej.

Wyeliminujemy węgiel

Zredukujemy zanieczyszczenie powietrza w Polsce do poziomu bezpiecznego dla zdrowia; zobowiązujemy się, że do 2030 r. wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r. - w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. - w energetyce - zapowiedział w sobotę szef PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna w swoim wystąpieniu podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej mówił też, że w programie KO znalazł się m.in. punkt dotyczący czystego powietrza i wody. "To będzie bardzo, bardzo ważna sprawa" - podkreślił.

"Świeże powietrze już tylko z nazwy jest świeże, a znalezienie czystego - wymaga wypraw i poszukiwań. Ogromne obszary Polski zagrożone są pustynnieniem. Już za naszego życia krajobraz Polski może zmienić się nie do poznania. Produkcja rolna może stać się niezwykle trudna, a w niektórych miejscach po prostu niemożliwa" - mówił lider Platformy.

Według Schetyny "zmiany klimatyczne z trudem przebijają się do naszej świadomości". "Pamiętajmy, że nie jesteśmy wyspą, ani tym bardziej oddzielną planetą. Załamanie klimatyczne na świecie obejmie nas tak samo, jak innych. Musimy działać i musimy to traktować jako twarde zobowiązanie" - podkreślił szef PO.

Zapowiedział, że w ciągu ośmiu lat Koalicja zredukuje zanieczyszczenie powietrze w Polsce do "poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia". Jak wskazał, będzie temu służyć nie tylko wymiana pieców z dopłatą, ale też nowe podejście do energetyki.

"Zobowiązujemy się, że do 2030 r. wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r. - w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. - w energetyce" - zadeklarował Schetyna. "Musimy Polskę posprzątać" - oświadczył lider PO. Mówił, że należy wydać natychmiastowy zakaz sprowadzania śmieci do Polski oraz ograniczyć zużycie plastiku.

Przewodniczący Platformy zapowiedział też program "Dzika rzeka", który - jak tłumaczył - "uratuje i zwróci naturze najcenniejsze polskie rzeki i rzeczki". Podkreślił, że Koalicja przeprowadzi też projekt "Zielona Polska", który przewiduje zalesienie naszego kraju.

Najwyższy czas wprowadzić związki partnerskie

Rozmowa z Polakami nie zakończy się wraz z wyborami, chcemy, żeby dialog trwał stale; najwyższy czas wprowadzić związki partnerskie - mówił w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna podczas wystąpienia deklarował, że "rozmowa z Polakami nie zakończy się wraz z wyborami". "Chcemy, żeby dialog trwał stale, a wpływ ludzi na władzę nigdy nie ustawał" - mówił. "Dlatego chcemy, żeby referenda po zebraniu miliona podpisów miały charakter obligatoryjny" - kontynuował.

Zapowiedział, że Koalicja Obywatelska chce też wprowadzenia głosowania przez internet, a także absolutnej jawności "decyzji kadrowych i finansowych państwa". "Stawiamy na samorząd i decentralizację. Prawa kobiet muszą stać się oczywistością i codziennością, do której nie trzeba nikogo przekonywać" - mówił lider PO.

Schetyna odniósł się też do kwestii związków partnerskich. "W końcu związki partnerskie, najwyższy czas je wprowadzić" - oświadczył szef PO. (PAP)

autor: Anna Tustanowska, Aleksandra Rebelińska, Rafał Białkowski, Mateusz Mikowski

rbk/ reb/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (58)

dodaj komentarz
lightning_network
"Dwa razy obiecać to jak raz dotrzymać." (Radosław Sikorski)
"Obietnice polityczne wiążą tylko tych, którzy w nie wierzą." (Vincent Rostowski)

A ja nadal cierpliwie czekam na realizację obietnicy: 3x15...
po_co
Czyli tak, mieli już kilka lat i nie zrobili nic z tego co obiecywali, a niższe podatki zamienili na wyższe, chcą zagrozić źródle utrzymania regionu z którego pochodzę (Śląsk) oraz chcą przekazać homoseksualistom niemal identyczne prawa jakie posiada normalna rodzina.

To co będzie następne ? Skoro już pozbawią nas źródła zasilania
Czyli tak, mieli już kilka lat i nie zrobili nic z tego co obiecywali, a niższe podatki zamienili na wyższe, chcą zagrozić źródle utrzymania regionu z którego pochodzę (Śląsk) oraz chcą przekazać homoseksualistom niemal identyczne prawa jakie posiada normalna rodzina.

To co będzie następne ? Skoro już pozbawią nas źródła zasilania które mamy, nie jest ono najczystsze to fakt ale to nie my zatruliśmy świat tylko USA, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Chiny itd. Część państw z tej listy oczywiście nadal będzie truć bo żadnych umów nie podpisali, natomiast cierpieć będzie na tym między innymi Polska.
histeryk
Wiele rozsądnych pomysłów. Widać jednak w tym programie negatywny wpływ obecnie zapoczątkowanego rozdawnictwa - teraz już każdy rząd będzie musiał dawać i dokładać aby myśleć o wygranej. To jedna z największych szkód, które wyrządził moim zdaniem ten rząd. Nie tak powstawały najzamożniejsze gospodarki.
1as
Grzesiu mówi: 60 min. na SORze i 3tygodnie do specjalisty, a as mówi: 30 min. i 1 tydzień!
I co, kto je lepsza premier?
A do tej likwidacji węgla dodałbym też jakieś rozwinięcie, np. co w zamian? Ja mówię: każ\dy kupuje rower stacjonarny z dynamo i pedałujemy prąd do sieci! To się świetnie wpisuje w najważniejszy program LGBT+!
talmud
nic dziwnego ze to polin a nie polska.....:(
jes
Dla takich ruskich jak ty to Polska. Pamiętaj sługo putinka.
prs
~1as

Dokladnie tak.

Bardzo swiadomie rozmywa odpowiedzialnosc. Zrzuca ja na partie, nigdy nie pisze "ja".
Celowo uzywa liczby mnogiej by sie wykrecic w razie klopotow.
Program dla tych ktorzy daja sie na te tępe manewry nabrac..
To slaby czlowiek jest, nie radzi sobie z niczym, nie wykorzystal szansy
~1as

Dokladnie tak.

Bardzo swiadomie rozmywa odpowiedzialnosc. Zrzuca ja na partie, nigdy nie pisze "ja".
Celowo uzywa liczby mnogiej by sie wykrecic w razie klopotow.
Program dla tych ktorzy daja sie na te tępe manewry nabrac..
To slaby czlowiek jest, nie radzi sobie z niczym, nie wykorzystal szansy ktora mial, probuje odgrzewac stare kotlety..
Malo pomyslowa, gadajaca o niczym glowa z telewizora.
Zniknie jak platek sniegu spadajacy na rozgrzany ruszt, nic po nim nie zostanie..
Petru, Palikot itp..
Tusk tez jest spalony..
Powrotow nie bedzie.
jes
Twój Nieinternowany też zniknie jak zacznie się wkradać Wenezuela. I ty pierwszy polecisz na niego głosować - to typowe u lepszego sortu :)
1as
Ten hochsztapler sam siebie przebił w swoich kłamstwach. Nawet nazwę "programu" splagiatował.
Stek bzdur i ogólników, "zrobimy", "damy", "pomożemy", ale cośvkonkretnie i skąd na to kasa???
and00
W sumie jakie to ma znaczenie co obiecują?

po 1. Nigdy nie zrealizowali obietnic wyborczych, niby dlaczego tym razem miało by być inaczej?

po 2. I tak przegrają wybory

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki