Schetyna pyta o koszt zakupu PKL

Szef PO Grzegorz Schetyna mówił w środę w Krakowie, że chciałby wiedzieć jaki jest koszt zakupu Polskich Kolei Linowych i skąd pochodziły pieniądze. Wyraził też nadzieję, że do zarządzania PKL nie dorwie się "banda misiewiczów".

(fot. Krystian Maj / FORUM)

We wtorek ogłoszono, że Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) zawarł umowę ze spółką zależną funduszu Mid Europa Partners na zakup 99,77 proc. akcji Polskich Kolei Linowych SA (PKL). Resztę akcji posiadają samorządy z Podhala na czele z Zakopanem.

Odpowiadając na pytanie o tę umowę lider Platformy Obywatelskiej mówił na konferencji prasowej w Krakowie, że chciałby przede wszystkim mieć wiedzę jaki był koszt tego zakupu.

"Jak widzę premiera Mateusza Morawieckiego, który porównuje się do Janosika i zakochał się w górach i w Tatrach, to uważam, że po pierwsze należy wiedzieć ile to kosztowało i skąd te pieniądze zostały wydane. Jeżeli z budżetu, to kto wydawał decyzję, kto podpisywał te dokumenty" - mówił Schetyna.

"Po drugie chciałbym mieć pewność, i życzę tym wszystkim, którzy będą odwiedzać Tatry, żeby nie zarządzała tymi kolejami banda misiewiczów" - dodał.

W tym kontekście zwrócił uwagę, że na razie ta kolejka funkcjonowała dobrze i wyraził obawę, że "jeżeli dopadną się do zarządzania, to będą kłopoty z bieżącym funkcjonowaniem". "Tak jak w wielu innych spółkach Skarbu Państwa, gdzie państwo i państwowi koledzy ministrów pisowskich mają na nie wpływ" - stwierdził szef PO.

Zamknięcie transakcji zakupu PKL jest planowane w najbliższych miesiącach. PKL to najstarszy i największy operator kolei i wyciągów górskich posiadający siedem ośrodków w Tatrach i Beskidach, z których najbardziej znane to Kasprowy Wierch i Gubałówka w Zakopanem, a także Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdrój.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk pytany w środę w radiu RMF FM o cenę, za jaką PFR odkupi udziały w PKL od luksemburskiego funduszu inwestycyjnego powiedział, że "na pewno za godziwą kwotę". "Kolejka na Kasprowy była symbolem Polski od lat, powstała dzięki wysiłkowi II RP" - podkreślił.(PAP)

autor: Rafał Białkowski, Rafał Grzyb

rbk/ rgr/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 silvio_gesell

Wartość PKL wynika tylko i wyłącznie z wartości ziemi należących do państwa. A wartość ziemi należących do państwa pochodzi tylko i wyłącznie z tego ile pieniądza wydrukuje. Zatem wydrukowany pieniądz powinien być przeznaczony na PKL, bo nie ma darmowych obiadów.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 20 prs

Schetino...
Spadajacy platek sniegu na rozgrzany ruszt...
Zniknie, i nic po nim nie pozostanie.

! Odpowiedz
7 24 davidkoff

Panie Schetyna co z kumplami zrobiliście pieniędzmi z OFE, które nam ukradliście?

! Odpowiedz
16 14 trooper

Ponad połowę zagarnął PIS po przejęciu władzy

! Odpowiedz
12 12 jerloz210935

A co zrozliczeniem ministra kultury za pseudozakup kolekcji Cartoryskich to zwykłe wyprowadzenie pieniędzy z Kraju kradzierz.

! Odpowiedz
14 10 trooper

Najpierw trzeba szkodników odsunąć od władzy, później przyjdzie czas na rozliczanie i więzienia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne