Schetyna: głosowanie listowne to epidemiologiczna bomba

Głosowanie korespondencyjne można porównać tylko do szaleństwa zorganizowania meczów w Madrycie i Mediolanie, które doprowadziły do kompletnej epidemiologicznej bomby - ocenił w środę b. szef PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że wirus może się rozprzestrzenić m.in. przez rozsyłanie kart wyborczych.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Schetyna ocenił w Radiu Zet, że pomysł zorganizowania wyborów prezydenckich 10 maja w warunkach zagrożenia koronawirusem jest "pomysłem absurdalnym" i "katastrofalną decyzją". Podkreślił, że tylko dobrze zorganizowana i zdyscyplinowana wspólnota może skutecznie walczyć "z tym wielkim zagrożeniem".

"Dzisiaj tego nie czujemy. Dzisiaj polityka PiS ma twarz Terleckiego, czy Kaczyńskiego - agresywną twarz polityków, którzy są sami dla siebie. Nie chcą szukać wspólnych rozwiązań, tylko narzucać swoje prawo - często złe prawo, tak jak przy układzie Kodeksu wyborczego" - powiedział Schetyna.

Były szef PO zaznaczył, że głosowanie korespondencyjne daje możliwość rozpowszechnienia się wirusa "przez koperty, listy, karty wyborcze rozsyłane po całym kraju. Dodał, że jeśli będzie się to odbywało na skalę masową "to jest to kompletna wirusowa bomba".

"Ja porównuję skalę zagrożeń - wyprodukowania milionów listów, kart wyborczych i wysłania ich przez urzędy pocztowe, przez listonoszy do poszczególnych mieszkań - tylko do szaleństwa tego, które wynikało ze zorganizowania meczów w Madrycie i Mediolanie, które doprowadziły do kompletnej epidemiologicznej" - podkreślił.

Schetyna zaznaczył, że ktoś, kto działa w ten sposób łamie nie tylko demokrację, ale naraża miliony ludzi na roznoszenie wirusa "w tak bezmyślny sposób, jest po prostu szkodnikiem, albo osobą szaloną".

Dodał, że pisanie prawa przeciwko Polakom "jest szkodnictwem politycznym". Zaznaczył, że ci, którzy to robią, odpowiedzą za to "nie tylko politycznie, ale i prawnie".

"My tego tak nie zostawimy. Polska nie może być poletkiem szaleństwa prezesa Kaczyńskiego. Naprawdę nie można do tego doprowadzić, bo tutaj grożą tragiczne konsekwencje" - powiedział.

Dodał, że prezes PiS Jarosław Kaczyński "chce dojść po trupach" do wyborów 10 maja, bojąc się tego, że jeżeli wybory zostaną zorganizowane jesienią, to Andrzej Duda je przegra.

Były lider PO zaznaczył również, że obecnie politycy powinni skupić się na walce z koronawirusem. Dodał także, że najlepszą w tej chwili decyzją byłoby wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, a następnie - po 90 dniach od jego zakończenia - zorganizowanie spotkania z opozycją i podjęcie wspólnej decyzji odnośnie terminu wyborów.

Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. zgodnie z którym, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego ma przysługiwać wszystkim wyborcom.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 4 szejknet

Już pomijając to co mówi Schettino...
Ja wam mówię, róbcie zapasy. Powoli, po cichu ale róbcie. Patrząc na to jakie parcie na wybory mają pisowcy konkluzja jest taka, że za chwilę nie będzie co zbierać. A poparcie dla maliniaka spadnie do tego stopnia że nawet Kononowicz by go pokonał...
Ale jest też druga opcja - opozycja zorientowała się że wystawianie Kidawy-B to był strzał w łeb i być może do przełożonych wyborów wystawi kogoś kto będzie miał realne szanse zagrozić wygranej budynia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 8 max5000

Pilnuj poparcia Kidawy od inspiratorów, taka jest dobra że oddała wybory walkowerem. Każda wypowiedź do mediów to wtopa. Nawet Schetyna to widzi i mówi, że jak wybory zostaną przełożone to będzie nowe otwarcie i być może pojawi się nowy kandydat. Więc dla kogo przełożenie wyborów na jesień jest korzystne? Kto o to najbardziej zabiega?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 zenonn

Ciekawostka ze świata. Jak donosi agencja Reutera, w Etiopii ze względu na pandemię koronawirusa przełożono wybory parlamentarne, a także prezydenckie. Decyzja zapadła we wtorek 31 marca.

Na czym polega sama ciekawostka? Otóż te wybory były zaplanowane na... 23 sierpnia tego roku.

! Odpowiedz
6 15 jes

Na Węgrzech już Białoruś, rządzi sobie tylko Orban. Jak mu Nieinternowany zazdrości. Przez sen powtarza - "ja też tak chcę, ja też"

! Odpowiedz
22 16 max5000

Jak to możliwe, że w Niemczech w Bawarii głosowanie się odbyło w sposób korespondencyjny pomimo epidemii a w Polsce nie może się odbyć w ten sposób w maju czy listopadzie?

! Odpowiedz
3 16 zenonn

Głosowanie listowne jest bardzo upierdliwe i reklamacji będzie mnóstwo.
Wybory uznane za sfałszowane
Głosowanie SMS z zarejestrowanych numerów? Ale jak zarejestrować telefon?
Głosowanie złotówką z banku jak sprawdzanie BIK?
Głosowanie internetowe nie może być powszechne, bo wielu nie ma internetu
Każda forma zdalna jest zła i nie do realizacji na chybcika

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 19 1as

Już dobrze Grzesiu, przełożymy wybory o 2 lata, a nawet o pięć, byle byś miał szanse wygrać.

! Odpowiedz
10 14 bangladesznadwisla

czy można napluć do listu? list skleić śliną? wysyłamy wszyscy na poczcie czy wrzucamy do rzeki? a listy będą anonimowe? czy trzeba się podpisać to jak anonimowe? jak anonimowe to jak sprawdzą czy głosował uprawniony? itd

! Odpowiedz
23 30 eagleeye

Panie Grzegorzu to sugeruje zamknąć Urzędy Pocztowe i Firmy Kurierskie od dziś bo wszak oni też korespondencje i paczki dystrybują wszak non-stop.

Oj Grzesiu Grzesiu weź się lepiej za Swój rodzimy Wrocek bo "ubytki w nawierzchni" na ulicach tego ładnego miasta pokazują całą obłódę zarządzania dużymi miastami przez POKOmunę i to samo tyczy się Pana z Poznania też mega szefa Magistratu który myślał że na lewackich pomysłach wypłynie na szeroką wodę polityki ogólnokrajowej.

Czy to nie czasem on spotkał się jako jedyny włodarz miasta w RP z firmami pogrzebowymi z obrębów Poznania !? :-)

Co zakładał ze pół miasta Poznania wymrze czy co

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 36 innowierca

jest , pojawil sie :)Przyznaje ze polityczny nie jestem , nawet denerwuja mnie te PO-PIS wojny forumowe , ale tego kolesia zapamietalem dobrze.A jednak jest , stoi w cieniu tuz za rogiem i czeka na swoj moment .Bedzie campowal jak w grach online przyczajony i wyskoczy w odpowiednim momencie.Okazalo sie ze jako szef PO doluje sondaze to troszeczke za firaneczke na jakis czas , bo mlode pokolenie dorasta i nie pamieta jak to bylo ::))
Polacy jednak nie doczekaja sie zmiany.Stare znamiona jednak pozostana.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil