REKLAMA

Sberbank sięga po rosyjską kartę płatniczą

Michał Kisiel2016-09-21 08:52analityk Bankier.pl
publikacja
2016-09-21 08:52

Rosyjski lokalny system płatności kartowych „Mir” zyskał mocne wsparcie. Sberbank, największa instytucja na tamtejszym rynku, poinformował, że będzie obsługiwał lokalny plastik w swoich bankomatach i terminalach. Od października bank zamierza także wydawać swoim klientom karty ze znakiem „Mir”.

Rosyjski Krajowy System Kart Płatniczych (NSPK) powstał w połowie 2014 r. Był odpowiedzią na incydent, który miał miejsce po rosyjskiej inwazji na Krym, kiedy to organizacje Visa i MasterCard zablokowały przetwarzanie transakcji kartowych dla kilku rosyjskich banków. Pod koniec 2015 r. zadebiutowała karta płatnicza „Mir”, a grono wydających ją banków przez kilka kolejnych miesięcy urosło do ponad setki instytucji.

/ nspk.ru

20 września największy rosyjski bank, Sberbank, poinformował, że rozpoczyna obsługę lokalnego schematu kartowego. Do końca października wszystkie urządzenia samoobsługowe tej instytucji będą gotowe na przejmowanie plastików „Mir”. Na początku przyszłego roku rosyjską kartą będzie można płacić we wszystkich punktach handlowych obsługiwanych przez Sberbank. Obecnie sieć akceptacji „Mir” liczy 80 tys. terminali.

Zaangażowanie Sberbanku może być szczególnie istotne z punktu widzenia wydawnictwa kart. Instytucja jest największym emitentem kart płatniczych na rosyjskim rynku. Od października bank zacznie wydawać plastiki „Mir” swoim klientom, co pozwoli znacząco zwiększyć skalę działania schematu. Do końca tego roku w obiegu ma być 30 mln kart.

Kolejnym etapem rozwoju "Mir" będzie zapewne ekspansja poza granice Federacji Rosyjskiej. Do tej pory nawiązano współpracę z organizacjami JCB (Japan Credit Bureau), American Express i MasterCard.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~plutarch
Obawiam się, że od tego monety w skarbcu cara nie przybędzie, chłe, chłe, chłe... :-D
~wsws
A co to N w nazwie MNR odwrotnie napisane ??? zeby bylo bardziej seksowne, czy co ?
~ivan
Prowokator czy polskojęzyczny idiota?
Logo systemu MIR ci sie nie podoba?
http://www.nspk.ru/
"odwrotne N" to rosyjskie i
~FUCKsyjonizm
I bardzo dobrze - trzeba się uniezależniać od syjonistycznych Banksterów z Wall Street czyli awangardy NWO
~B74
tak tak, zrobia z ta karta kariere na swiecie.... Tylko kto bedzie chonorowal platnosci z takiego systemu na swiecie? Juz widze jak zachod zaprasza MIR do wspolpracy, szczegolnie w czasach kiedy putinowska rosja podskakuje i urzadza igrzyska...
~plutarch
spisko-troll kremlowski zapodaje
~icek
Każdy kraj ma swoją satelitę, może mieć swój system bankwoy

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki