REKLAMA

Saudyjski miliarder: Trzeba znieść zakaz prowadzenia aut dla kobiet

Marcin Hołubowicz2016-11-30 14:25redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-11-30 14:25

Saudyjski książę nawołuje do zmiany prawa w swoim kraju. Chodzi o zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety. Al-Walid ibn Talal to znany miliarder, który wielokrotnie wypowiadał się na temat praw płci żeńskiej.

fot. MEL / / FORUM

Arabia Saudyjska to kraj pełen sprzeczności. Z jednej strony Saudowie zapowiadają powolne odchodzenie od gospodarki opartej wyłącznie na ropie naftowej i inwestowanie w nowe technologie. Z drugiej strony ojczyzna islamu wielokrotnie krytykowana była za nieprzestrzeganie praw człowieka.

W Arabii Saudyjskiej funkcjonuje bardzo surowe prawo, z karą śmierci włącznie. Szczególnie trudna jest sytuacja kobiet, które mimo pewnych, powolnych kroków w kierunku liberalizacji przepisów, wciąż muszą zmagać się z licznymi restrykcjami. Jednym z najbardziej absurdalnych zakazów jest właśnie ten dotyczący prowadzenia samochodów. Kobieta sama nie może siadać za kółkiem, jest więc zmuszona do korzystania z usług innych kierowców. Nie zawsze też jej opiekun prawny zgadza się na to, aby podróżowała z obcym mężczyzną. Tym samym wozić może ją tylko bliski krewny.

Przeciwko temu prawu wypowiedział się książę Al-Walid ibn Talal, który napisał na Twitterze: „Koniec z debatowaniem. Czas pozwolić kobietom prowadzić samochody”. Jak czytamy w oficjalnym stanowisku: „Zabranianie kobietom prowadzenia samochodów jest obecnie kwestią zrównania praw podobnie jak ograniczenie prawa do edukacji czy też prywatnej niezależności. (…) Są to niesprawiedliwe działania ze strony tradycyjnego społeczeństwa, znacznie bardziej restrykcyjne od tego, co nakazuje nam religia.”

Książę wskazuje na ekonomiczne koszty, które generuje powyższy zakaz: od dodatkowych opłat dla wynajmowanych kierowców, przez czas, jaki tracą mężowie, gdy muszą się np. zwolnić na chwilę z pracy, aby podwieźć gdzieś swoje żony.

Kim jest książę, który od lat upomina się o prawa kobiet?

Al-Walid ibn Talal ibn Abd al-Aziz Al Su’ud to członek rodziny królewskiej panującej w Arabii Saudyjskiej. Jest znanym przedsiębiorcą, inwestorem giełdowym i filantropem. Jego majątek jest wyceniany przez magazyn "Forbes" na 19 mld dolarów, co klasyfikuje go na 41. pozycji wśród najbogatszych ludzi na świecie. Jego żona jest znaną działaczką na rzecz praw kobiet.

Czy apel księcia może coś zmienić? Przypomnijmy, że zarówno poprzedni, jak i obecny król z dynastii Saudów czynią drobne kroki w kierunku liberalizacji. W 2015 r. kobiety po raz pierwszy mogły – zarówno czynnie, jak i biernie – uczestniczyć w wyborach do samorządu terytorialnego. Wciąż jednak przedstawicielki płci żeńskiej są w dużej mierze uzależnione od swoich opiekunów prawnych – ojców lub mężów.

Saudyjki wściekłe na Ubera. Rusza bojkot przewoźnika

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Casanova
.......... nic głupszego nie może zrobić !!! Kobieta kierowca - nigdy nie wiadomo co zrobi na drodze , z moich obserwacji wynika że najpierw jest manewr - potem myślenie. Absolutnie odradzam.
~funaki
kobieta kierowca to mile bo to styl v
~ZeŚląska
Islam jest przemocą.
Nie wiem czemu się nam na siłę wmawia, że to tylko terroryści są źli a religia jest pokojowa.
Przecież bez przemocy takie przepisy nie mogłyby istnieć.
Najgorzej, że przyjdzie nam bronić chrześcijaństwa jak Sobieskiemu pod Wiedniem, albo pogodzić się z przemocą aż obetną nam głowy.
Zwykłe prawo pięści.
Islam jest przemocą.
Nie wiem czemu się nam na siłę wmawia, że to tylko terroryści są źli a religia jest pokojowa.
Przecież bez przemocy takie przepisy nie mogłyby istnieć.
Najgorzej, że przyjdzie nam bronić chrześcijaństwa jak Sobieskiemu pod Wiedniem, albo pogodzić się z przemocą aż obetną nam głowy.
Zwykłe prawo pięści. I co na to obrońcy demokracji w Polsce i Niemczech i Francji.
~Dżejms
Demokratycznie przyjmą szariat. Matematyka macic zadecyduje.
~Dżejms
Filantropem? Niech zgadnę - sponsoruje samobójców zamachowców. W imię Allaha - śmierć niewiernym. Jak europejczycy milionami tej kiły muzułmańskiej nie będą wysiedlać na pustynie gdzie ich wielbłady to mamy gwałcenie naszych córek jak w banku. I to począwszy od 8 roku życia - jak Mahomet przykazał.
~cz
Przydało by się tak i u nas...
~endi
Taki bogaty a sam obsługuje CKM ?
~Edward
Rodzina Saudów jest właścicielem sieci dealerskiej Toyoty w KSA i krajach sąsiednich,pewnie chcą u siebie zwiększyć sprzedaż tego japońskiego badziewia, stąd ten pomysł.
~PasazerNostromo
"japońskiego badziewia" .... śmiechłem.
~StanRS
Spokojnie. Jak reżim Saudów będzie trzymał z USmanami, to włos z głowy im nie spadnie (chyba że się skończy ropa). Żadna "demokratyczna rewolucja" Arabii Saudyjskiej nie grozi, tak jak wybuchła w Syrii. Gdzie "bezbronni cywile" z ISIS walczą z wojskami rządowymi, zabijają ludzi i egzekucje wykonują na tych co Spokojnie. Jak reżim Saudów będzie trzymał z USmanami, to włos z głowy im nie spadnie (chyba że się skończy ropa). Żadna "demokratyczna rewolucja" Arabii Saudyjskiej nie grozi, tak jak wybuchła w Syrii. Gdzie "bezbronni cywile" z ISIS walczą z wojskami rządowymi, zabijają ludzi i egzekucje wykonują na tych co nie są muzułmanami.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki