REKLAMA

Sasin kontratakuje: To nie będzie podatek, a danina od zawyżonych marż

2022-10-05 07:13
publikacja
2022-10-05 07:13

Nikt nie chce karać firm. W żadnym wypadku nie będziemy opodatkowywać dodatkowych dochodów, jeśli pochodzą z rozszerzenia skali działalności czy pozyskiwania nowych klientów – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w wywiadzie dla środowego "Super Expressu".

Sasin kontratakuje: To nie będzie podatek, a danina od zawyżonych marż
Sasin kontratakuje: To nie będzie podatek, a danina od zawyżonych marż
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

"Nikt nie chce karać firm, które osiągają zyski i się rozwijają, żadnymi dodatkowymi podatkami. W żadnym wypadku nie będziemy opodatkowywać dodatkowych dochodów, jeśli pochodzą z rozszerzenia skali działalności czy pozyskiwania nowych klientów. Jest chyba oczywiste, że wszystkim nam zależy, by polskie firmy rozwijały się jak najlepiej, a więc i osiągały zyski" – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w wywiadzie dla środowego "Super Expressu".

Wicepremier dodał, że nie chodzi o podatek, tylko o daninę. Jak wyjaśnił, w świetle ordynacji podatkowej danina nie jest podatkiem, choćby dlatego, że nie trafia do budżetu państwa, ale na specjalny fundusz służący ochronie odbiorców energii. Poza tym ma być ona pobierana nie od zysków, ale od zawyżonych marż. Zapewnił także, że sprawa nie dotyczy mikro-, małych i średnich firm.

"Zostałem przez premiera zobowiązany, by przedstawić projekt rozwiązania, które ograniczy nieuzasadnione zyski, jakie część korporacji osiąga przy okazji kryzysu, więc go przygotowałem. Zaproponowałem takie założenia, które zakładają daninę od nadmiarowych marż, nie od zysków, a od marż dużych korporacji. Manipulacje przy marżach to, obok cen surowców, główna przyczyna inflacji" – powiedział Jacek Sasin.

Stwierdził, że w przypadku firm energetycznych ich wysokie marże nie wynikają z kalkulacji obliczonych na poprawienie zysku, ale wynikają z narzuconych im odgórnie regulacji.

"Problem polega na tym, że wiele firm prywatnych spoza segmentu paliw czy energetyki postanowiło wykorzystać sytuację i zamieszanie na rynku, by dzięki podbiciu marży poprawić sobie kosztem Polaków wyniki" – dodał wicepremier.

(PAP)

Autor: Marek Siudaj

ms/ joz/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (28)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Użycie energii kinetycznej dolnej części nogi w kierunku osoby, a raczej miejsca na jej ciele, gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę, to nie jest "kop w d..ę". Jakby to nie nazwać, pisowska sekta doświadczy tego przy najbliższych wyborach.
po_co
Czego tutaj nie rozumieć, sprawa jest prosta.
Rząd nie chce nikomu zabierać pieniędzy, rząd chce zmusić wszystkich do oddania tych pieniędzy.

Przecież już dzieci w przedszkolu wiedzą, że zabieranie jest złe, a dawanie, dzielenie się z innym, pomaganie jest dobre.

Dlatego rząd nie zabiera, o nie!
Rząd daje!
Jednak
Czego tutaj nie rozumieć, sprawa jest prosta.
Rząd nie chce nikomu zabierać pieniędzy, rząd chce zmusić wszystkich do oddania tych pieniędzy.

Przecież już dzieci w przedszkolu wiedzą, że zabieranie jest złe, a dawanie, dzielenie się z innym, pomaganie jest dobre.

Dlatego rząd nie zabiera, o nie!
Rząd daje!
Jednak drogie barany, żeby rząd mógł wam coś dać, musi te pieniądze dostać. Żeby je dostać musi zmusić firmy aby je dały.

Wszystko jest dobrze, firmy z własnej woli dadzą, rząd się podzieli i nikt wam nic pod przymusem nie zabierze.
anty12
Trzymajcie się w piskandii z podatkami.
anty12
To nie podatek to danina hahahah To nie ptak to Superman lol.
grucha_123
1) TO NIE BEDZIE PODATEK
2) nie będziemy opodatkowywać dodatkowych dochodów, jeśli pochodzą z rozszerzenia skali działalności czy pozyskiwania nowych klientów..
3) ...ale jesli nie pochodza....to BEDZIEMY OPODATKOWYWAC :)

Sowiecka logika :)
kaczdzonjar
hahaha, zawyżone marżę - goryl górski w natarciu - rujnowanie gospodarki i przedsiębiorców część II, pierwszą już poznaliśmy - : Pisowski Nieład
msp
A może wystarczy zebrać już należne podatki ?

https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-zamiast-dodatku-weglowego-dostana-kary-niektorzy-mocno-sie-z,nId,6326316


Plus koncerny zarabiające w Polsce i nie płacące podatków jak T Mobile , sieci handlowe itd
sterl
Najwięcej kradną największe państwowe spółki i to z cenami regulowanymi przez rząd..
jaszczura
Sasin, od kiedy ty jesteś od określania wysokości marży?!
loool
Tak jak składka zdrowotna też nie jest podatkiem ale jej obliczanie i opłacanie jest takie samo jak podatek. Gdyby nie było na rynku pierdylionów pustych pieniędzy to korporacje i duże firmy nie podnosiły by cen bo nikt by nie miał za co tego kupić. Ale łatwiej jest wydrukować pieniądze niz stworzyć produkt / usługę? A kto ma monopol Tak jak składka zdrowotna też nie jest podatkiem ale jej obliczanie i opłacanie jest takie samo jak podatek. Gdyby nie było na rynku pierdylionów pustych pieniędzy to korporacje i duże firmy nie podnosiły by cen bo nikt by nie miał za co tego kupić. Ale łatwiej jest wydrukować pieniądze niz stworzyć produkt / usługę? A kto ma monopol na "drukowanie" pieniędzy i kto na to pozwolił ?

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki