REKLAMA

Sasin: Przed nami w gospodarce jest wiele niedobrych zdarzeń

2020-08-07 10:52
publikacja
2020-08-07 10:52
Sasin: Przed nami w gospodarce jest wiele niedobrych zdarzeń
Sasin: Przed nami w gospodarce jest wiele niedobrych zdarzeń
/ Ministerstwo Aktywów Państwowych

Wszystko wskazuje na to, że przed nami w gospodarce jest wiele niedobrych zdarzeń, nie wiadomo jak będzie przebiegał kryzys - mówił w piątek wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Jego zdaniem wypłata 13. i 14. emerytury jest lepsza dla emerytów niż zwolnienie emerytur z PIT.

Wicepremier, minister aktywów państwowych pytany był w piątek w TVP Info m.in. o obecną sytuację gospodarczą naszego kraju.

"Na pewno ta sytuacja jest skomplikowana, bo cały czas jesteśmy w pandemii koronawirusa, mamy za sobą zatrzymanie gospodarki (...). To nie pozostało bez wpływu na kondycję naszej polskiej gospodarki i nie pozostało bez wpływu również na stan finansów publicznych" - mówił minister.

Powiedział, że trzeba było zaangażować ogromne środki, aby uratować miejsca pracy, firmy, które mogłyby zniknąć z rynku. "Dzisiaj mielibyśmy do czynienia z gigantyczną plagą bezrobocia, a tak mamy najnowsze dane, które mówią, że to bezrobocie jest na poziomie 6 proc. Więc w dalszym ciągu jesteśmy na tle Europy krajem, który znakomicie radzi sobie z tą trudną sytuacją" - zaznaczył.

Podkreślił, że nie należy jednak wpadać w euforię. "Wszystko wskazuje na to, że przed nami jeszcze bardzo wiele niedobrych zdarzeń w gospodarce. Trudno w tej chwili przewidzieć, jak ten kryzys będzie w dalszym ciągu przebiegał" - zastrzegł.

Dodał, że nie wszystko zależy od nas, bowiem żyjemy z zglobalizowanej gospodarce, a w Europie łączą nas więzy gospodarcze z innymi krajami UE, w których sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana niż w Polsce. Będzie ona miała wpływ na to, jak kryzys będzie przebiegał w naszym kraju.

Pytany był także, czy mimo tej trudnej sytuacji uda się zrealizować np. postulaty większości opozycji, jak podwyższenie kwoty wolnej od podatku, czy emerytury bez podatku - postulaty, jak wskazał prowadzący program, o których mówił prezydent Andrzej Duda.

"Emerytura bez podatku jest na pewno ciekawym postulatem, ale nasze rozwiązania, które przyjęliśmy są zdecydowanie bardziej korzystne dla emerytów. Mówię tutaj przede wszystkim o 13. emeryturze i zapowiedzianej również przez nasz rząd, przez PiS, 14. emeryturze już w roku przyszłym, która miałaby trafić do kieszeni emerytów i rencistów" - odpowiedział wicepremier.

Jego zdaniem są to rozwiązania lepsze, ponieważ premiują tych, którzy mają najniższe świadczenia. "Emerytura bez podatków będzie powodowała, że ci, którzy mają najniższe świadczenia zyskaliby stosunkowo mało, natomiast wraz z rosnącym świadczeniem, ten zysk dla świadczeniobiorcy byłby coraz większy" - tłumaczył wicepremier. Ocenił, że wprowadzenie 13. emerytury w równej wysokości jest rozwiązaniem dużo bardziej sprawiedliwym.

Minister odniósł się także do zarzutów opozycji, że rząd podnosi podatki i wprowadza nowe. "Te zarzuty mnie bulwersują" - odparł. Powiedział, że formułują je przedstawiciele partii, które rządziły, kiedy podatki w Polsce rzeczywiście rosły. Wskazał na wzrost stawki VAT z 22 proc. na 23 proc.

Podkreślił, że symboliczny dzień wolności podatkowej przesunął się za rządów PiS i jest znacznie wcześniej, a CIT został obniżony w sposób "absolutnie rekordowy" z 19 proc. na 15 proc., a potem na 9 proc.

"To jest skala obniżki, której współczesna Europa nie zna" - stwierdził. Wskazał też na obniżenie o 1 pkt proc. podatku PIT i zerowy PIT dla młodych, którzy wchodzą na rynek pracy. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (26)

dodaj komentarz
marcinn89
Przedziwne sytuacje się dzieją w tej Polsce i na świecie. Tydzień temu czytałem na blogu Kejti jak kobieta tylko w jeden dzień zarobiła ok 4000 złotych siedząc na tyłku klikając w klawiaturę, więc już mnie absolutnie nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi cały miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie Przedziwne sytuacje się dzieją w tej Polsce i na świecie. Tydzień temu czytałem na blogu Kejti jak kobieta tylko w jeden dzień zarobiła ok 4000 złotych siedząc na tyłku klikając w klawiaturę, więc już mnie absolutnie nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi cały miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w Google blog kejti i poczytać). Dziwne rzeczy się dzieją po tej całej pandemii i jak na moje to będzie jeszcze gorzej dla niektórych.
onlyv8engine
a jego ktoś jeszcze słucha i traktuje poważnie?
and-owc
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Co złego to nie my i pobili gospadarza (dziękując za gościnę).
jarekzbyszek
981 zł to jest trzynasta emerytura? Gratulacje dla Sasina. Niech spróbuje przeżyć miesiąc za taką „emeryturę”.
xiven
drukując trzynaste i czternaste emerytury, drukuje się jednocześnie wpływy podatkowe które potem obniżają deficyt
marszalek2020
A ja widzę dużo plusów :)))
"a CIT został obniżony w sposób "absolutnie rekordowy" z 19 proc. na 15 proc., a potem na 9 proc."
onlyv8engine
nie rozumiesz co to jest CIT. jeśli płacisz liniowy 19 masz z głowy, jak przejdziesz na cit zapłacisz 9% a potem za każde wyciągnięte dla siebie (cit jest dla osób prawnych ; spółek etc nie Twoja kasa) zapłacisz kolejne 19%. Zatem nie wiem gdzie widizsz plusy , chyba że dla budżetu na podstawie nie rozumiesz co to jest CIT. jeśli płacisz liniowy 19 masz z głowy, jak przejdziesz na cit zapłacisz 9% a potem za każde wyciągnięte dla siebie (cit jest dla osób prawnych ; spółek etc nie Twoja kasa) zapłacisz kolejne 19%. Zatem nie wiem gdzie widizsz plusy , chyba że dla budżetu na podstawie manipulacji
marszalek2020 odpowiada onlyv8engine
Płacisz ale później, czyli masz kapitał na inwestycje, często właśnie o to chodzi jak prowadzisz firmę
andregru
Dla pisuarów lepiej medialnie wypada " my Wam dajemy 13,14 emeryturę" niż " my Was nie okradamy podatkami"

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki