Sasin: Zamiast wyprzedawać, będziemy repolonizować

2020-06-05 13:51
publikacja
2020-06-05 13:51

Nie zejdziemy z drogi, którą obraliśmy. Zamiast wyprzedawać, będziemy konsolidować i repolonizować - mówi wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w piątkowym wywiadzie dla portalu wPolityce.pl

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM
Wicepremier wskazał, że przykładem skuteczności obranej strategii jest wygrana PGNiG z rosyjskim Gazpromem przed arbitrażem w Sztokholmie. "Dla Polski to ponad 6 mld zł" - mówił.

Zdaniem Sasina "zupełnie zmieniliśmy filozofię podejścia do polskich sreber rodowych".

"Na tle tego, co nam się udało zrobić, dokonania Platformy wypadają raczej blado. Mogę wyobrazić sobie, że kryzys gospodarczy wywołany epidemią byłby pretekstem do agresywnej wyprzedaży aktywów Państwa. To była filozofia rządów Platformy, uległość wobec zagranicznego kapitału. Tymczasem proszę sobie zobaczyć, jak wygląda walka z pandemią i stan naszej gospodarki, gdy zadbaliśmy o mocną pozycję spółek Skarbu Państwa i ich zaangażowanie w zwalczaniu epidemii" - powiedział Sasin.

"Pandemia jednoznacznie pokazała, że mieliśmy rację, mówiąc, że kapitał ma narodowość. Ostatecznie skompromitowała też podejście, jakie prezentowali nasi oponenci w okresie swoich rządów. No więc tak, nie zejdziemy z drogi, którą obraliśmy. Zamiast wyprzedawać, będziemy konsolidować i repolonizować, bo to jest po prostu korzystne dla kraju" - dodał.

Kapitał nie ma narodowości [Komentarz]

Kapitał nie ma narodowości. Narodowość - podobnie jak wiele innych cech, tj. światopogląd, wiedza, doświadczenie, przekonania, upodobania, umiejscowienie w sieci interesów i kontaktów, charakter, wyznanie, rasa, płeć czy wiek - mają za to właściciele i zarządzający kapitałem, którzy decydują, gdzie i jak powinien on zostać ulokowany. Ich wybory często tylko z pozoru są nieracjonalne ekonomicznie i służą wyłącznie realizacji interesu ojczyzny.

autor: Ewa Wesołowska

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (112)

dodaj komentarz
grab
Komuno witaj, tak można napisać o konsolidacji i repolonizacji naszej gospodarki.
Za 10 lat Polska pogrąży się w długach i biedzie, ale to my obywatele poniesiemy główny ciężar takiego stanu rzeczy nie PiS!
karbinadel
Repolonizacja w wykonaniu PiS jest de facto upaństwowieniem, a dokładniej mówiąc - upartyjnieniem. To już przerabialiśmy, i nie było fajnie
looop
kapitał ma narodowość, kto twierdzi inaczej jest ogłupionym idealistą lub cynicznym graczem....a np. 6 mld zł. piechotą nie chodzi......
krokus12
A Ty naiwny i nie wiesz do jakiej kieszeni to pójdzie ? zakup za pieniądze z naszych podatków a zyski do kieszeni PIS towarzyszy
looop odpowiada krokus12
ja widzimy, to raczej POwskie samorządy tuczą się na daninach podatników, pensje po 400 tys/rok szokują......
dudapomoc
Kapitał prywatny nie ma narodowości. Kapitał zagrabiony wi imię narodowości np. przez PiS czy innych już ma, dodatkowo jeszcze dochodzi ustawodawstwo w stylu ziemia dla rolnika itp. Kto twierdzi inaczej jest kosmitą :)
krokus12 odpowiada looop
To widzisz a etaty w spółkach SP nie dotacje i granty do firm ministra nie o milionach na PFN nie
gregzacha
Repolonizacja w tym przypadku oznacza przejmowanie przez oligarchów pis.
jes
Robią nam drugą Rosję, Ukrainę gdzie wszystko należy do kilku oligarchów a ciemny lud jeszcze w tym przyklaskuje.
meryt odpowiada jes
jes odpowiada meryt "TP zostało sprywatyzowane przez te same służby, które dały Kaczyńskiemu pieniądze na założenie PC. To cię nie razi?"

To są różne Rady Ministrów.
Rada Ministrów Tadeusza Mazowieckiego (1989–1991)
Rada Ministrów w dniu 9 września 1997 r. zaakceptowała 3-etapowy program
jes odpowiada meryt "TP zostało sprywatyzowane przez te same służby, które dały Kaczyńskiemu pieniądze na założenie PC. To cię nie razi?"

To są różne Rady Ministrów.
Rada Ministrów Tadeusza Mazowieckiego (1989–1991)
Rada Ministrów w dniu 9 września 1997 r. zaakceptowała 3-etapowy program prywatyzacji TP SA
Jeśli w 1990 r. były subwencje/dotacje RM na zakładanie partii to jest to zgodne z prawem wyborczym. Inaczej nie byłoby rejestracji partii.

Jak federacja i sygnatariusz to tak samo dotyczy to J. Lewandowskiego i innych ówczesnych działaczy KLD.
Porozumienie Centrum (PC) – polska partia polityczna powstała 12 maja 1990.
Wśród sygnatariuszy Porozumienia z 12 maja 1990 reprezentowani byli przedstawiciele... Kongres Liberalno-Demokratyczny. Janusz Lewandowski, przewodniczący KLD w latach 1990–1991.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki