REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Sasin: Polacy będą zarabiać tyle co Niemcy. Doprowadzimy do tego

2022-05-24 12:16
publikacja
2022-05-24 12:16
Sasin: Polacy będą zarabiać tyle co Niemcy. Doprowadzimy do tego
Sasin: Polacy będą zarabiać tyle co Niemcy. Doprowadzimy do tego
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Wszędzie paliwo jest droższe, niekiedy litr benzyny kosztuje ponad 11 zł, a w Polsce nieco ponad 7. To znacząca różnica. (...) Absolutnie do minimum ścięliśmy podatki pośrednie, akcyzę, czyli to, co państwo może zrobić. Niżej już nie zejdziemy - powiedział wicepremier Jacek Sasin w Interii.pl.

Jak przyznał Jacek Sasin we wtorek w rozmowie z portalem Interia.pl, tańsze paliwo niż Polska mają m.in. Węgry, co zdaniem wicepremiera wynika z tego, że Viktor Orban zastosował zupełnie nadzwyczajne środki, czyli zaczął regulować ceny paliw ustawowo. Taniej tankuje się również w Turcji.

"Nie jestem zwolennikiem tego typu rozwiązań, pamiętając czasy słusznie minione, gdy partia i rząd ustalały ceny towarów i surowców" - zaznaczył minister aktywów państwowych. Dodał, że na szczęście od z górą 30 lat w Polsce nie mamy już gospodarki centralnie sterowanej. Rynek jest lepszym regulatorem i to rozwiązanie lepsze od gospodarki centralnie sterowanej - ocenił.

Jak podkreślił, w polskich warunkach trudno byłoby sobie wyobrazić przyjęcie modelu węgierskiego. "Pomijając te dwa przypadki (...) wszędzie paliwo jest droższe i to znacząco, niekiedy litr benzyny kosztuje ponad 11 zł, a w Polsce nieco ponad 7. To znacząca różnica" - powiedział portalowi szef MAP.

Na pytanie, ile wynosi cena za litr paliwa w Niemczech, Sasin odniósł się do danych z ubiegłego tygodnia: 9,73 zł za litr benzyny 95 w Niemczech, 8,79 zł na Litwie i 8,18 zł na Słowacji. W Norwegii i Danii litr benzyny 95 kosztuje ponad 11 zł.

"To nie jest powiedzenie +jest ok, a narzekacie+ - wiemy, że to jest problem. Wiemy również, że Polacy zarabiają relatywnie mniej do obywateli Europy Zachodniej. Ale właśnie dlatego rząd wprowadzał tarczę antyinflacyjną i wiele innych działań" - wyjaśnił wicepremier.

Pytany, ile wynosi średnie wynagrodzenie w Niemczech i ile litrów paliwa można za to kupić, minister zaznaczył, że niestety nie zarabiamy jeszcze tyle co Niemcy. "Proszę jednak dać nam trochę czasu, a i do tego doprowadzimy" - powiedział w rozmowie z portalem.(PAP)

lgs/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (143)

dodaj komentarz
kkk1111
słyszę to już od czasu zmiany ustroju ,boje sie ze zżycia braknie
zzibi2
zapowiedz 3 cyfrowej inflacji?
lebero654
Opił się szaleju czy co? Paliwo najtańsze. Przelicz waść relację ceny paliwa do zarobków a potem mów. Po drugie ile lat chcesz rządzić 50? Bo wtedy być może zrównamy zarobki z Niemcami. Ale wtedy i mnie i ciebie nie będzie na tym padole z powodów geriatycznych.
langdon25
„Glapa uruchomi swoje drukarki i dogonimy Niemców w poziomie zarobków - Ja to przyrzekam - Jakem jest Sasin”.
henk54
Zachód byśmy szybko dogonili gdyby nie PiS właśnie. Inwestycje stoją, przepisy pokomplikowane, nie ma zdrowego wzrostu gospodarczego. Jest jedynie rozkręcona inflacja. I tysiące niepotrzebnyvh etatów, które są tylko ciężarem do dźwigania.
Marnujecie pracę i energię ludzi. Kolejne lata tracimy przez Was.
kkk1111
tyś sie chyba szaleju najadł, pleciesz takie głupoty ,to trusk podniósł o 300 tys urzędników, bo mu potrzebne były glosy przed wyborami ,a za ich rządów to takie było bezrobocie z ze ludzie a zwłaszcza emeryci głodowali dzieci w skolach specjalnych ,nie mialy niczego mam w rodzinie nauczycielkę z takiej szkoły, sam stare komputery tyś sie chyba szaleju najadł, pleciesz takie głupoty ,to trusk podniósł o 300 tys urzędników, bo mu potrzebne były glosy przed wyborami ,a za ich rządów to takie było bezrobocie z ze ludzie a zwłaszcza emeryci głodowali dzieci w skolach specjalnych ,nie mialy niczego mam w rodzinie nauczycielkę z takiej szkoły, sam stare komputery składałem i im dawałem itp ,popytaj starszych bo ty to musisz byc jakiś młody napompowany P0 propagandą truska w którą nawet oni nie wierzą ,bo jak to mówili wierzyć to musi wyborca ,
jacek_bs odpowiada kkk1111
Czesc,

kup sobie masc na kukle, bo Jarek z Adasiem juz sie tam zbliza, jesli chodzi o ceny uslug czy zywnosci, zatesknisz za Rudym przyjacielu.
niepewny
Nie znosze PISu w ogole, a pana Sasina w szczegolnosci, ale ich opowiadania o doganianiu Zachodu nie sa bez podstaw. Ostatnio place w Polsce rosna bardzo szybko - ponad inflacje - a zloty niewiele traci na wartosci. Polacy zarabiaja coraz wiecej euro, czy to sie komu podoba, czy nie.
(nie mam pretensji do nieomylnosci, mozliwe,
Nie znosze PISu w ogole, a pana Sasina w szczegolnosci, ale ich opowiadania o doganianiu Zachodu nie sa bez podstaw. Ostatnio place w Polsce rosna bardzo szybko - ponad inflacje - a zloty niewiele traci na wartosci. Polacy zarabiaja coraz wiecej euro, czy to sie komu podoba, czy nie.
(nie mam pretensji do nieomylnosci, mozliwe, ze czegos nie wiem lub rozumuje niewlasciwie. Wdzieczny bede za wyprowadzenie mnie z bledu. Tylko kulturalnie i nieprzesmiewczo ! )
!
fiat126p
Tyle, że w walucie EUR też jest inflacja, mniejsza ale jest. Te coraz więcej EUR przeliczone ze złotówek wcale nie oznacza obiektywnie więcej. Zresztą praktycznie w każdej papierowej walucie...
zbigbig
Po zastanowieniu się nad wpisem "niepewny" - czyli PLN niewiele straci a wymiana pensji na Euro bedzie korzystna?? A czereśnie nadal będą po 260 zł (50 Euro) czyli około 1/30 pensji??

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki