REKLAMA

Sasin: Nie zamierzamy nic zmieniać, jeśli chodzi o wiek emerytalny

2019-06-06 08:19
publikacja
2019-06-06 08:19

Uważamy, że podnoszenie wieku emerytalnego Polakom to nie jest dobra droga, stąd wycofaliśmy się ze złych decyzji, które podjęli nasi poprzednicy i nie zamierzamy nic w tej sprawie zmieniać - powiedział w czwartek wicepremier Jacek Sasin, pytany o zalecenia KE w tej kwestii.

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Komisja Europejska opublikowała w środę rekomendacje dla poszczególnych krajów UE, w których zawarła wytyczne dotyczące polityki gospodarczej na najbliższe 12–18 miesięcy.

Komisja Europejska zaleciła Polsce stworzenie systemu podwyższającego rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę. Jej zdaniem ma to kluczowe znaczenie dla polskiego rynku pracy, jak również dla wzrostu PKB. W zaleceniach dla Polski znalazły się też te o charakterze makroekonomicznym. Bruksela rekomenduje Polsce "podjęcie dalszych działań w celu zwiększenia efektywności wydatków publicznych, w tym przez reformę procesu budżetowego".

Jacek Sasin, pytany w radiowej Jedynce o zalecenia KE, odpowiedział: "Jeśli chodzi o wydatki budżetowe, to naprawdę jest - myślę - bardzo dobrze. Deficyt budżetu za rok poprzedni to 10 mld zł przy zakładanym deficycie 40 mld zł i przy deficytach, które za rządów naszych poprzedników sięgały 80 mld zł". Zaznaczył, że obecnemu rządowi udało się "zrównoważyć wydatki budżetowe".

"Natomiast co do wieku emerytalnego - mamy inne zdanie. Uważamy, że podnoszenie wieku emerytalnego Polakom to nie jest dobra droga, stąd wycofaliśmy się ze złych decyzji, które podjęli nasi poprzednicy i nie zamierzamy nic w tej sprawie zmieniać" - podkreślił wicepremier.

Jesienią 2017 r. weszły w życie przepisy, które przywróciły wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Był to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. (PAP)

sno/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (28)

dodaj komentarz
chipek
PiSuarowy leniwy ćwok uwierzył że PiS będzie rządził jeszcze długo i rozdawnictwo będzie nadal trwać. Dekoniunktura nadejdzie i PiSuarowi wyborcy zaczną się uczyć a przede wszystkim ekonomii.
roza_von_schweinkopf
Dzieci polskich patriotów jak syn Mariana Cimoszewicza i córka Ryszarda Młynarskiego uratują nas przed Pisuarami
khh odpowiada roza_von_schweinkopf
Nie uratuja. Za pisia tepote, bute i ignorancje zaplacimy wszyscy. Ty tez.
lelo1949
PO wygra jesienią ,to podniesie wiek emerytalny do 70 lat,tak jak zaleca KE,ale to dopiero za 12lat,zdążę pójść na emeryturę
histeryk
a myślisz, że zalecają, bo chcą źle dla UE, której Polska jest ważnym z punktu widzenia gospodarki członkiem? Czy zalecają dlatego, że myślą długoterminowo, bo są urzędnikami i ich przyszłość nie zależy od wyników wyborów? Fakt, że poprzedni rząd podjął bardzo niekorzystną sondażowo, ale korzystną długoterminowo dla Polski decyzję a myślisz, że zalecają, bo chcą źle dla UE, której Polska jest ważnym z punktu widzenia gospodarki członkiem? Czy zalecają dlatego, że myślą długoterminowo, bo są urzędnikami i ich przyszłość nie zależy od wyników wyborów? Fakt, że poprzedni rząd podjął bardzo niekorzystną sondażowo, ale korzystną długoterminowo dla Polski decyzję o podwyższeniu wieku emerytalnego, a obecny rząd podjął decyzję odwrotną, wiele mówi o intencjach obu środowisk.
lelo1949 odpowiada histeryk
Masz rację ,ale dobrze jak ma się pracę i pracuje do 67 lat,większośc idzie na świadczenie przedemerytalne w wieku 60lat i wtedy musi przeżyć za nie 7lat ,za marne pieniądze
smallsaver
I mam nadzieję, że będziesz wtedy dostawał najniższą krajową na poziomie niższym od minimum socjalnego.
lelo1949 odpowiada smallsaver
puknij się w bańkę
adamii
'na koniec roku mamy deficyt i to jest bardzo dobry wynik!'
Nie ma to jak odpowiedni czlowiek na odpowiednim stanowisku.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki