REKLAMA
Tour de spółki

Sasin: Filozofia pomnażania kapitału powinna być zastąpiona większą odpowiedzialnością biznesu

2020-04-28 07:40
publikacja
2020-04-28 07:40

Filozofia wyłącznego pomnażania kapitału powinna być zastąpiona większą odpowiedzialnością biznesu - napisał dla "Dziennika Gazety Prawnej" wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił też, że interes narodowy nie jest sprzeczny z interesem UE.

/ fot. Arek Markowicz / FORUM

"Kryzys gospodarczy wywołany epidemią koronawirusa sprawił, że Europa i świat będą szukać nowego modelu ekonomicznego uwzględniającego pozycje poszczególnych państw z ich potencjałem demograficznym i ekonomicznym" - ocenił Sasin w artykule dla wtorkowego "DGP".

Globalna pandemia koronawirusa - według wicepremiera - będzie miała trudne do oszacowania skutki gospodarcze, ale - jak podkreślił - wydaje się "przesądzone, że kryzys, z jakim się zmierzymy, będzie czymś bezprecedensowym dla doświadczenia europejskich pokoleń powojennych". Przytoczył przy tym m.in. niedawną wypowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która w kontekście unijnego budżetu podkreśliła, że Europa potrzebuje nowego Planu Marshalla, czyli - jak podkreśliła szefowa KE - "masywnych inwestycji prywatnych i publicznych, żeby ożywić gospodarkę i stworzyć nowe miejsca pracy".

"Pomysł Ursuli von der Leyen podziela polski rząd, zwracając uwagę na konieczność obrony potencjału firm europejskich przed możliwymi przejęciami" - stwierdził Sasin.

Wicepremier przytoczył także dyskusje z tegorocznego World Economic Forum w Davos, których tematem była - jak wspomniał - "niezbędna zmiana podejścia do kapitalizmu w obecnej formie na rzecz kapitalizmu interesariuszy (stakeholder capitalism)".

"Podmioty rynkowe nie mogą pomijać faktu, iż ponoszą odpowiedzialność społeczną za realizowaną działalność. Wyzwania współczesnego świata wymagają, aby kapitalizm akcjonariuszy, w ramach którego priorytetem jest maksymalizacja zysku, zastąpić przez kapitalizm interesariuszy, w którym interesariusze i przedsiębiorstwa wzajemnie na siebie oddziałują i wspólnie kreują rzeczywistość realizującą interesy różnych grup interesariuszy: klientów, pracowników, pracodawców, akcjonariuszy, dostawców, społeczności lokalnych" - stwierdził minister aktywów państwowych.

"Europa ma bardzo dużo do nadrobienia (...). Dziś widać, że filozofia wyłącznego pomnażania kapitału powinna być zastąpiona większą odpowiedzialnością biznesu, a co za tym idzie budową bezpieczeństwa i odporności na kryzys własnych gospodarek" - dodał Sasin, zaznaczając również, że interes narodowy nie jest sprzeczny z interesem wspólnoty europejskiej. "Operujemy w tej samej przestrzeni i czerpiemy z tych samych wartości" - wyjaśnił. (PAP)

nno/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (37)

dodaj komentarz
henk54
Tak jak przedmówcy piszą, trzeba przede wszystkim odpowiedzialności polityków i urzędników. Nie może być tak, że niszczą życie innym, a odpowiadają tylko przed Bogiem i historią. Jeszcze na koniec dostają odprawy...
henk54
Nie mogę patrzeć na tego człowieka i słuchać co on mówi. Nieuk, ignorant, ale pełen pychy i buty. To najgorsze połączenie.
kris313
Filozofia pomnażania władzy powinna być zastąpiona większą odpowiedzialnością rządzących - najpierw tą prawdę powinien przyswoić sobie pa Sasin.
mith21
Ja bym zaczął od odpowiedzialności polityków.
godunow1
Czy mi się wydaje, czy Sasin próbuje się usprawiedliwić dlaczego sprzedał Energę za 1/3 wartości? On jest interesariuszem a nie pazernym akcjonariuszem !
anna_domagalczyk
Jak Sasinowi EU przestało śmierdzieć, to znaczy że kest bardzo źle.
specjalnie_zarejestrowany2
Partyjny komisarz w każdej spółce! Koniecznie z pensją 50 tys miesięcznie!
meryt
467 mld, więcej niż wydatki budżetu państwa.

Na koniec 2018 r. w rejestrze REGON wpisanych było:
- 489,9 tys. spółek handlowych (spadek o 8,8% w porównaniu z 2017 r.)
w tym:
- spółek z o.o. – 402,2 tys. (spadek o 11,0%),
- akcyjnych – 9,9 tys. (spadek o 17,5%),
- partnerskich – 2,4 tys. (wzrost
467 mld, więcej niż wydatki budżetu państwa.

Na koniec 2018 r. w rejestrze REGON wpisanych było:
- 489,9 tys. spółek handlowych (spadek o 8,8% w porównaniu z 2017 r.)
w tym:
- spółek z o.o. – 402,2 tys. (spadek o 11,0%),
- akcyjnych – 9,9 tys. (spadek o 17,5%),
- partnerskich – 2,4 tys. (wzrost o 1,8%),
- jawnych – 35,8 tys. (spadek o 1,8%),
- komandytowych – 35,8 tys. (wzrost o16,9%),
- komandytowo akcyjnych – 3,8 tys. (spadek o 3,3%),

- 289,9 tys. spółek cywilnych (wzrost o 0,4%),
- 55 przedsiębiorstw państwowych (spadek o 61,3%),
- 26,6 tys. fundacji (spadek o 1,7%),
- 114,7 tys. stowarzyszeń i organizacji społecznych (spadek o 5,2%),
- 170,0 tys. wspólnot mieszkaniowych (wzrost o 2,1%).

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki