REKLAMA

Sarnowski: Chcemy, by w tym tygodniu pakiet ws. ulg wspierających innowacje trafił do konsultacji

2021-05-24 13:27
publikacja
2021-05-24 13:27

Ministerstwo Finansów chce, by przepisy dotyczące ulg podatkowych wspierających innowacje jeszcze w tym tygodniu trafiły do konsultacji - poinformował w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski. Zmiany są pierwszą częścią projektu MF "podatkowy restart gospodarki".

Sarnowski: Chcemy, by w tym tygodniu pakiet ws. ulg wspierających innowacje trafił do konsultacji
Sarnowski: Chcemy, by w tym tygodniu pakiet ws. ulg wspierających innowacje trafił do konsultacji
/ Ministerstwa Finansów
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

W poniedziałek Ministerstwo Finansów zaprezentowało kolejny pakiet zmian w podatkach, wynikających z programu Polski Ład.

Jak powiedział Sarnowski podczas konferencji, wszystkie kraje starają się wyjść ze spowolnienia, a koncerny międzynarodowe chcą ograniczyć ryzyka związane z łańcuchami dostaw, w związku z tym przenoszą produkcję bliżej konsumenta. Regionem, który może na tym skorzystać, jest Europa Środkowa. Chodzi nie tylko o przenoszenie miejsc produkcji, wyjaśnił, ale także ośrodków badawczo rozwojowych. Według Sarnowskiego Polska ma szansę stać się nie tylko montownią Europy, jak Słowacja, ale centrum badawczo-rozwojowym, na czym skorzysta nasza cała gospodarka.

"Efekt to znaczna liczba nowych, dobrze płatnych miejsc pracy w rozwijających się firmach" - powiedział wiceminister. Dodał, że musimy zrobić wszystko, aby te nowe miejsca pracy pojawiły się w Polsce, a nie u konkurentów. Dlatego, zaznaczył, w ramach Polskiego Ładu przygotowano w Ministerstwie Finansów projekt "podatkowy restart gospodarki". Zakłada on cztery pakiety ulg i zachęt.

Pierwszy przewiduje przygotowanie narzędzi, które będą przyciągać do Polski kapitał ludzki i finansowy, drugi - rozwiązania, które przekonają do Polski wielkich inwestorów - specjalny serwis obsługi, uproszczone rozliczenia, korzystne zasady rozliczeń, szybki dostęp do interpretacji przepisów. Trzeci dotyczy promowania innowacji, a czwarty zakłada rozwiązania pomagające polskim firmom w zdobywaniu nowych rynków.

Reklama

Sarnowski przedstawił założenia pakietu dedykowane przemysłowi innowacyjnemu. Ma on tworzyć spójny system ulg obowiązujący od przyszłego roku, obejmujący każdy etap procesu produkcyjnego. Wiceminister zapowiedział, że obecnie funkcjonujące ulga B+R (na badania i rozwój) i ulga IP Box (związana z komercjalizacją wynalazków) zostaną uzupełnione o ulgę na prototyp, ulgę na robotyzację i ulgę na zatrudnienie innowacyjnych pracowników.

Zgodnie z wyjaśnieniami Sarnowskiego, inaczej niż obecnie, możliwe będzie skorzystanie jednocześnie z ulgi B+R i IP Box.

Wiceminister powiedział, że firmy inwestujące w specjalistów powinny korzystać z podatkowego wsparcia. Dlatego resort finansów proponuje, aby wydatki przedsiębiorstw na zatrudnienie pracowników, którzy obsługują jej działalność badawczo rozwojową, mogły być odliczane nie tylko od dochodu przedsiębiorcy w ramach ulgi B+R, ale także również od zaliczek na PIT, które firma odprowadza za swojego pracownika.

"W ten sposób z ulgi będzie mogła skorzystać np. firma, która silnie inwestuje i akurat w danym roku nie osiąga dochodu. W przeciwnym razie nie miałaby od czego odliczyć ulgi B+R. To jest zadanie pilnie potrzebne polskim firmom. Zatrudnienie pracowników, którzy są w stanie obsłużyć zadania innowacyjne, jest często bardzo dużym wyzwaniem" - powiedział. Według MF będzie to stanowiło bodziec do większego inwestowania firm w pracowników, aby stawali się bardziej innowacyjni.

Druga proponowana ulga - na prototyp, ma być pomocą w przeniesieniu pomysłu na język praktyki produkcji. Ma ona uzupełnić wskazywane przez biznes braki w podatkowym wsparciu procesu produkcyjnego; będzie obejmować wydatki związane np. z wprowadzaniem na rynek i testowaniem nowego produktu czy jego certyfikacją. Wydatki na ten cel będzie można odliczyć w wysokości 130 proc. poniesionych kosztów, co oznacza - jak podkreślił wiceminister - że na każdego złotego wydanego na ten cel kwota do opodatkowania zmniejszy się o dodatkowe 30 groszy.

Kolejna zapowiedziana ulga dotyczy robotyzacji przemysłowej; pomoże we wzroście efektywności produkcji i jej unowocześnianiu. Z odliczenia skorzysta każda firma, która zakupi i zainstaluje robota przemysłowego. Obejmie nie tylko zakup, ale także obsługę, szkolenie pracowników, dodatkowy sprzęt. Odliczyć od dochodu będzie można dodatkowe 50 proc. wydatków na roboty włączone w procesy produkcji. "Dzięki temu roboty staną się po prostu tańsze" - powiedział przedstawiciel MF.

Poinformował, że w Polsce współczynnik robotyzacji jest osiem razy mniejszy niż w Niemczech i cztery razy mniejszy niż w Czechach oraz 17 razy mniejszy niż w Singapurze, który jest liderem światowym w robotyzacji.

Zdaniem Sarnowskiego adresatem nowej ulgi na robotyzację będzie przede wszystkim przemysł przetwórczy: motoryzacyjny, chemiczny i metalowy - branże, które najpilniej potrzebują robotyzacji.

"Pakiet wspierający innowacyjność polskich firm to jest dopiero pierwszy zestaw propozycji +podatkowego restartu gospodarki+. W ramach wsparcia procesu inwestowania chcemy również zaproponować wiele innych rozwiązań, które będziemy prezentować w najbliższych dniach i tygodniach, wśród nich ulgi dla firm inwestujących w start-upy, preferencje, które ułatwią firmom wejście na giełdę, czy podatkowe wsparcie ekspansji na nowe rynki" - zapowiedział wiceminister.

"Większość przepisów już jest gotowa, chcemy jak najszybciej pokazać je przedsiębiorcom i ich zaprosić do wspólnej pracy nad konkretnymi propozycjami. Przepisy chcemy udostępnić, mamy nadzieję jeszcze w tym tygodniu - przynajmniej te dotyczące pakietu, o którym dzisiaj rozmawiamy - aby jak najszybciej rozpocząć te konsultacje z firmami" - poinformował wiceminister.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące kosztów nowych ulg, Sarnowski powiedział, że w przyszłym roku wyniosą one ok. 350 mln zł. "Ale mamy nadzieję, że te koszty będą rosły z czasem. Jednak trzeba pamiętać, że te koszty to tak naprawdę szybko zwracająca się inwestycja w polską gospodarkę, bo dzięki nim wzrośnie innowacyjność gospodarki, wzrośnie zatrudnienie i dochody podatników, co zwiększy bazę podatkową" - zaznaczył.

Dodał, że ulga na prototypy jest przeznaczona dla tych przedsiębiorców, którzy nie są w stanie użyć ulgi na badania i rozwój. To koło ratunkowe rzucone przedsiębiorcom, którzy nie mogą skorzystać z ulgi na badania i rozwój.

Natomiast przy uldze na robotyzację MF brało pod uwagę rozwiązania, które funkcjonują w USA i państwach azjatyckich, ale także w krajach europejskich, takich jak Niemcy, Francja i Włochy. Nasze rozwiązania wzorowane są na takich, które funkcjonują stosunkowo długo i o których wiemy, że przedsiębiorcy chętnie z nich korzystają, czyli na rozwiązaniach francuskich i włoskich - zapewnił wiceminister.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. (PAP)

Autor: Marcin Musiał, Marek Siudaj

mmu/ ms/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
lobotomek
Po co się tak męczyć? Czy rząd nie może uchwalić ustawy, że od dziś wszyscy będą zdrowi, piękni, mądrzy i bogaci? Zwłaszcza głosujący na PIS? To chyba da się zrobić, macie przecież większość.
arekzpoznania
Jak na razie to widać, że celem ładu jest wsparcie zachodnich koncernów, które będą tu przenosić produkcję z Chin i Bangladeszu, więc trzeba im obniżyć koszty najmniej wykwalifikowanych pracowników. No i po drugie system podatkowy ma się zrobić jeszcze bardziej skomplikowany, żeby te wszystkie spółki musiały się dzielić zyskiem z Jak na razie to widać, że celem ładu jest wsparcie zachodnich koncernów, które będą tu przenosić produkcję z Chin i Bangladeszu, więc trzeba im obniżyć koszty najmniej wykwalifikowanych pracowników. No i po drugie system podatkowy ma się zrobić jeszcze bardziej skomplikowany, żeby te wszystkie spółki musiały się dzielić zyskiem z tymi, którzy będą interpretowali przepisy.

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki