Santander BP planuje zwolnić do 1 400 pracowników do końca 2019 r.

Santander Bank Polska planuje przeprowadzenie zwolnień grupowych do 1 400 pracowników, co stanowi około 11 proc. wszystkich zatrudnionych, od lutego do 31 grudnia 2019 r. - poinformował bank w komunikacie.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

"Zarząd Banku w dniu 10 stycznia 2019 r. powiadomi zakładowe organizacje związkowe o przyczynach zamierzonego grupowego zwolnienia oraz zwróci się do organizacji związkowych o przystąpienie do konsultacji. Ponadto Zarząd Banku powiadomi urząd pracy o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych w Banku" - napisano w komunikacie.

Bank podał, że kolejny komunikat w sprawie zwolnień grupowych opublikuje po zakończeniu konsultacji z organizacjami związkowymi i zawrze w nim informację o szacowanej wysokości rezerwy związanej z restrukturyzacją zatrudnienia w banku, która obciąży jego wyniki.

"Zatrudnienie ma się zmniejszyć o maksymalnie 1.400 osób do końca tego roku, a proces ma objąć cały bank - połączone funkcje centralne, jak i sieć placówek. Bank rozpoczął konsultacje ze związkami zawodowymi, które potrwają do końca stycznia br." - poinformował bank w komentarzu przesłanym PAP Biznes.

Bank podał, że przedmiotem uzgodnień ze stroną społeczną będą terminy, zakres, warunki, kryteria doboru oraz ostateczna liczba pracowników objętych procesem.

Santander BP poinformował, że zadecydował o uruchomieniu programu zwolnień mając na względzie potrzebę przeorganizowania modelu biznesowego, poprawę sprawności i efektywności kosztowej organizacji, w tym redukcję dublujących funkcji i procesów.

"Jako instytucja prowadząca odpowiedzialny biznes dołożymy wszelkich starań, aby program zwolnień grupowych odbywał się według najlepszych praktyk i z poszanowaniem wszystkich zasad. Osobom, które nie odnajdą miejsca w transformującej się organizacji, zapewnimy odpowiednie i transparentne warunki odejścia. Dodatkowo przygotowujemy program wsparcia w ponownym wejściu na rynek pracy" - napisano w komentarzu.

W listopadzie Santander Bank Polska sfinalizował przejęcie wydzielonej części działalności Deutsche Bank Polska i informował o rozpoczęciu procesu połączenia operacyjnego. Do Santander Bank Polska dołączyło prawie 400 tys. klientów detalicznych, private banking oraz biznesowych.

Santander przewidywał wcześniej, że transakcja da znaczący potencjał synergii kosztowych z docelową wartością oszczędności kosztowych przed opodatkowaniem na poziomie 129 mln zł (3,8 proc. połączonej bazy kosztowej banków w 2016) w 2021 roku. Bank liczył też na potencjalne dodatkowe synergie w zakresie niższego kosztu finansowania oraz możliwości cross-sellingu.

Wskaźnik kosztów do dochodów banku po III kwartałach 2018 roku wynosił 45,2 proc., podczas gdy rok wcześniej był na poziomie 43,5 proc. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
51 14 marxs

no i zaczyna się jazda bez trzymanki PISy myslały że uda się doczołgać bez problemu do wyborów a tu ZONK w roku wyborczym szykuje się katastrofa gospodarcza w najlepszym wypadku poważny kryzys ci to jednak maja pecha nie dość że bozia im rozum odebrała to jeszcze pomimo tego ich bardzo nie lubi

! Odpowiedz
26 19 majkel86

Za to w oddziałach PKO BP, kolejki emerytów :). Oczywiści, ze Świat zmierza do wyeliminowania wszelkich pośredników jak: pracownik bankowy, agent ubezpieczeniowy, notariusz itp......a w bliskiej przyszłości technologia BLOCKCHAIN jeszcze bardziej będzie temu sprzyjać, a ludzie zamiast się kształcić i być elastycznym będą wychodzić na ulice i protestować, ze im "prace ktoś zabiera" hahhaha

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 68 trooper

Nic dziwnego. Nie pamiętam kiedy ostatnio byłem w banku. Wszystko dziś załatwia się przez internet. Zatrudnienie w bankach rośnie jedynie w sektorach IT, naukowych i pokrewnych. Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, świat się zmienia i tyle.

! Odpowiedz
7 18 kaczka-po-smolensku

do momentu jak zablokujesz sobie konto albo operator wylaczy ci nr telefonu bankowego i wtedy jestes zmuszony isc do odziału w moim miescie Idea Bank zlikwidował swój punkt i przeniósł go do Gdańska ..................

! Odpowiedz
11 13 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 61 zzibi2

Przydała by się informacja ile ludzi przejął z DB

! Odpowiedz
3 33 zzibi2

Dobra sam odpowiem: "DB zatrudnia w połowie roku zatrudniał 1956 pracowników"
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Co-dalej-z-pracownikami-Deutsche-Banku-po-przejeciu-przez-BZ-WBK-7561721.html

! Odpowiedz
3 7 mrtroublemaker

Podobno 1800 w trakcie przejęcia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.