Sanepid kontroluje przestrzeganie przepisów w czerwonych i żółtych strefach

2020-08-08 08:45
publikacja
2020-08-08 08:45
fot. Piotr Waniorek / FORUM

Od sobotniego poranka rozpoczęły się kontrole sanepidu związane z przestrzeganiem zaostrzonych przepisów. Kontrole odbywają się w całym kraju, ale do powiatów "czerwonych” i "żółtych” ściągnęliśmy dodatkowe siły z bardziej bezpiecznych "zielonych” regionów – poinformował PAP rzecznik prasowy GIS Jan Bondar.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazał, że w poprzednich tygodniach sanepid prowadził planowe kontrole dotyczące m.in. bezpieczeństwa żywności czy higieny, rozszerzone o przestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych.

"Tylko w ciągu ostatniego tygodnia było to prawie 7 tys. kontroli. Były to niejako kontrole +przy okazji+, które w ogromnej części przypadków kończyły się na pouczeniu" - poinformował Bondar. Rozpoczęte w sobotę kontrole – jak wyjaśnił - są dedykowane wyłącznie przepisom dotyczącym zwalczania COVID-19.

"Teraz trzeba się liczyć z surowymi karami finansowymi. Kontrole będą skrupulatne. Zakres kontroli obejmuje kilkadziesiąt pozycji" - podkreślił.

Kontrolowane – jak wyjaśnił - będą obiekty handlowe, targowiska, zakłady pracy, przedsiębiorstwa produkcyjne, restauracje, kina, teatry, hotele, galerie handlowe, targi, wystawy, lotniska, salony kosmetyczne. Interwencyjnie prowadzone będą kontrole również innych zgromadzeń, np. wesel.

"Tam, gdzie to będzie konieczne, inspektorzy będą korzystać ze wsparcia policji" - zaznaczył.

Bondar przypomniał, że obowiązujące przepisy pozwalają na kary do 30 tys. zł. Zapowiedział, że kontrole będą kontynuowane w kolejnych dniach.

"Dotychczasowe doświadczenia są takie, że niejednokrotnie ognisko epidemiczne zaczynało się na weselu, a kończyło w wielkich zakładach przemysłowych. Musimy to przerwać" – zaznaczył.

Resort podał w piątek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 809 osób. To najwyższa od początku epidemii liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby. W czwartek MZ informowało o 726 nowych zakażeniach, w środę o 640, we wtorek o 680, a w poniedziałek o 575.

W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada ono m.in. wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej. Na ich obszarach będą obowiązywały, poza ograniczeniami przewidzianymi dla całości terytorium Polski, dalej idące zakazy i nakazy oraz większe ograniczenia niż na pozostałym obszarze.

Strefa czerwona obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Strefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
karbinadel
Proponuję wyposażyć inspektorów Sanepidu w środki przymusu bezpośredniego
mmonline420
Podobieństwa do najgorszych wydarzeń z la 70-tych i 80-tych aż same się nasuwają. Wtedy też ściągano "siły z innych regionów" - ZOMO, wojsko, nawet czołgi pojawiały się na ulicach. Na małą działalność nasyłano urzędników skarbowych, które trwały godzinami i przyczyniały się do tego, że właściciele Podobieństwa do najgorszych wydarzeń z la 70-tych i 80-tych aż same się nasuwają. Wtedy też ściągano "siły z innych regionów" - ZOMO, wojsko, nawet czołgi pojawiały się na ulicach. Na małą działalność nasyłano urzędników skarbowych, które trwały godzinami i przyczyniały się do tego, że właściciele przypłacali to zawałami. Cytat: "W 1956 r. Jerzego Bliklego aresztowano na dwa dni za "wykupywanie jajek przeznaczonych dla ludności". Chodziło o 15 jajek, które kupił w normalnym sklepie, bo mu akurat zabrakło do produkcji."
Ciekawe jest, że żadnych ognisk nie wykryto w sieciach spożywczych, na budowach, w policji, straży miejskiej, tylko tam gdzie jest polityczny nacisk, czyli kopalnie, zakłady mięsne, etc. Oczywiście do tego zaraz dojdą regiony wakacyjne, bo testem z kilkuprocentowym błędem trzeba udowodnić że "pandemia" szerzy się wszędzie.
onlyv8engine
sanepid to zupełnie zbędna instytucja w 90% wypadków. Nawet nie maja kiedy i jak zająć się tym do czego są powołani.
karbinadel
Są powołani do szukania brudnych ścierek w knajpach

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki