REKLAMA

Samsung wciąż liderem sprzedaży smartfonów, Apple gonią chińscy producenci

2016-10-28 12:32
publikacja
2016-10-28 12:32

Samsung w III kwartale utrzymał pozycję lidera wśród koncernów sprzedających najwięcej smartfonów na świecie – wynika z raportu IDC. Nie uwzględnił on jednak sprzedaży grożących samozapłonem Galaxy Note 7. Na drugim miejscu zestawienia znalazł się Apple, któremu po piętach depczą chińscy producenci.

fot. Jannis Mattar / / FORUM

W III kwartale 2016 r. firmy elektroniczne sprzedały 362,9 mln smartfonów – o 1 proc. więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W II kw. 2016 r. sprzedano zaś 344,7 mln tego typu urządzeń.

Zamieszanie z wybuchającymi i początkowo dobrze sprzedającymi się Samsungami Galaxy Note 7 oraz programem ich wymiany nie zaszkodziło koreańskiemu producentowi w krótkim okresie, jednak na pokłosie tych wydarzeń będziemy musieli jeszcze poczekać. Nie zmienia to faktu, że od lipca do września Samsung sprzedał 72,5 mln smartfonów i zdobył 20 proc. udziału w rynku. Koreańskiej firmie poszło jednak gorzej niż przed rokiem, sprzedała bowiem o 13,5 proc. smartfonów mniej niż w III kw. 2015.

Drugi w zestawieniu Apple także stracił. Gigant z Cupertino w III kw. sprzedał 45,5 mln iPhone’ów – o 5,3 proc. mniej niż rok temu. Apple w omawianym okresie zagarnął 12,5 proc. rynku. Wynikom sprzedaży nie pomogła więc wrześniowa premiera iPhone’a 7.

Trzy z pięciu najlepszych miejsc raportu IDC okupują chińscy producenci. Każdy z nich odnotował wzrost sprzedaży. Na najniższym stopniu podium znalazło się Huawei, ze sprzedanymi 33,6 mln smartfonów, 9,3-proc. udziałem w rynku i wynikiem lepszym o 23 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Największymi wzrostami zaskoczyły dwie inne chińskie marki – OPPO i vivo. Pierwsza z nich odnotowała poprawę sprzedaży o 121,6 proc., druga – o 102,5 proc. Ich obecność w zestawieniu może zaskakiwać, tym bardziej, że ich smartfony dostępne są praktycznie wyłącznie w Państwie Środka. Poza pierwszą piątką ponownie znalazł się inny chiński koncern, Xiaomi, który niedawno zaprezentował telefon z bezramkowym wyświetlaczem.

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~errr
Samsungi i Apple to także produkty chińskie cudnie reklamowane i rozchwytywane
~Jerry
Vivo obecne jest od kilku miesięcy rownież na rynku indyjskim, czyli 2gim potencjalnie największym rynku na świecie.
~niepelnosprawny_org
wysokoscia sprzedazy konkurencja? ich rynek lokalny to ponad miliard obywateli i wystarczy, ze tam sprzeda.....
~nobody
Apple też jest produkcji chińskiej więc co najwyżej Chińczycy konkurują ze sobą.
~wsws
no coty, kazdy kto ma epla stwierdzi, ze jego sprzet jest oryginalny amerykanski...
~ja odpowiada ~wsws
Montowany w Chinach przez firmę vox.com
~Prol odpowiada ~wsws
Nie jest ani chiński, ani amerykański, tylko żydowski

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki