Samochód w firmie - jak korzystnie rozliczyć koszty

Samochód firmowy to nie tylko kluczowy środek transportu oraz szybki i wygodny sposób dotarcia do klienta, ale także koszty, które można  korzystnie rozliczyć w ramach działalności gospodarczej zmniejszając zobowiązania podatkowe. Jakie wytyczne regulują rozliczenia kosztów związanych z kupnem i eksploatacją samochodu w firmie?

Koszty związane z użytkowaniem pojazdu firmowego podlegające rozliczeniu to:

  • amortyzacja wartości początkowej pojazdu
  • koszty paliwa
  • koszty napraw i części eksploatacyjnych
  • koszty rat leasingowych


Aby móc włączyć powyższe wydatki do kosztów uzyskania przychodu, należy wprowadzić pojazd do ewidencji środków trwałych firmy. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych.

Poniżej wyjaśniamy, którym przedsiębiorcom przysługuje przywilej odliczenia wymienionych kosztów od przychodu, jak wyliczane są kwoty odliczeń oraz kto może również uzyskać pomniejszenie należnego podatku VAT.

Amortyzacja – zużycie to też koszt!

Barbara Sielicka: Zostałem posądzony o kradzież paliwa

Amortyzacja to równowartość zużycia środka trwałego wliczana w koszty działalności gospodarczej. W istocie pozwala rozłożyć wydatki poniesione na zakup samochodu (wraz z kosztami dodatkowymi, np. rejestracji) w taki sposób, aby do kosztów uzyskania przychodu włączać odpowiednią część wartości początkowej pojazdu, czyli odpis amortyzacyjny. W przypadku samochodów ciężarowych, amortyzacja obejmuje cały koszt pojazdu, zaś dla samochodów osobowych maksymalna kwota amortyzacji wynosi równowartość 20 tys. euro. 


Wysokość kwoty odpisu amortyzacyjnego ustala się na podstawie stawki amortyzacyjnej określonej w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to wartość, która określa roczny stopień zmniejszenia wartości pojazdu. Podstawowa stawka amortyzacyjna dla samochodów wynosi 20%, co skutkuje 5-letnim czasem trwania amortyzacji. Czas amortyzacji może być krótszy, a co za tym idzie kwoty odpisów wyższe, jeśli nabyty przez podatnika pojazd w momencie kupna był używany przez co najmniej 6 miesięcy. Wówczas stawka może wynosić maksymalnie 40%, co równa się 30-miesięcznej amortyzacji takiego pojazdu.

Czy można odpisać VAT za zakupiony samochód?

Tak – choć nie każdemu przedsiębiorcy przysługuje odpis całości podatku.

Całość VAT-u za zakup pojazdu może odliczyć tylko nabywca samochodu ciężarowego, natomiast za samochód osobowy odliczamy 60% VAT-u, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Pozostałe 40% podatku VAT zwiększa wówczas wartość początkową samochodu osobowego i można je włączyć do kosztów działalności jako odpisy amortyzacyjne.

  Zwróć uwagę: Tylko samochód ciężarowy uprawnia do odliczenia całości VAT-u za paliwo

Co z paliwem, kosztami napraw i części? Posiadacze ciężarówek również mogą odliczyć całość VAT-u za takie wydatki. Natomiast samochód osobowy wprawdzie nie uprawnia do odliczenia VAT-u za paliwo i części, ale poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej jako kwotę brutto.

Leasing a VAT i koszty uzyskania przychodu


Firmy, które wzięły samochód w leasing mogą rozliczać się w bardzo wygodny sposób. Gdy leasingowany samochód włączymy do ewidencji środków trwałych, do kosztów uzyskania przychodu można po prostu dołączyć fakturę VAT za ratę leasingową. Oczywiście, w przypadku samochodu osobowego należy pamiętać, aby w całym okresie leasingu nie odliczyć więcej niż 60% podatku VAT (maksymalnie 6 tys. zł).

/ inFakt.pl
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~VATowiec

Sytuacja się trochę zmieniła. Od 1 kwietnia 2014 r. można odliczyć 100 % VAT od paliwa do samochodu osobowego wykorzystywanego wyłączenie do działalności gospodarczej. Warunkiem jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu VAT np. wg wzoru z pit.republika.pl/eppv.htm w Excelu. Zapisy w Ewidencji mają udowodnić, że samochodu nie wykorzystuje się dla celów prywatnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~roman

na pewno opłaca się zakupić do firmy pickupy bo jest korzystne odliczenie vatu od paliwa, my zakupiliśmy 2 isuzu, nie dość że na co dzień są niezastąpione to w eksploatacji tanio wychodzą

! Odpowiedz
2 0 ~Miron

jakby ktoś szukał to tutaj jest fajnie odpisane od jakich aut MOŻNA ODLICZAĆ VAT OD PALIWA:

http://dodaj-gazu.pl/auto-w-firmie/czy-moge-odliczyc-vat-od-paliwa/

!

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl