Sądowy finał afery bankowej

Akt oskarżenia w prowadzonej od kilku lat przez Centralne Biuro Antykorupcyjne wielkiej sprawie niegospodarności w SK Banku z Wołomina trafił sądu - poinformowało PAP Biuro. W tej sprawie zarzuty postawiono 93 osobom, m.in. za spowodowanie strat banku na ponad 1,6 mld zł.

(fot. Marek Wiśniewski / FORUM)

"Sprawę niegospodarności w SK Banku - Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie prowadzili funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA od 2015 r." - powiedział PAP naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski. Dodał, że w tej wielowątkowej sprawie postawiono 1256 zarzutów.

Wcześniej w śledztwie do sądu trafiło już pięć wątków. Obecnie nadzorująca sprawę Prokuratura Regionalna w Warszawie przesłała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Warszawie obejmujący wszystkie pozostałe sprawy działań na szkodę SK Banku.

Brodowski przypomniał, że śledztwo rozpoczęło się w kwietniu 2015 r. od zawiadomienia Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego po kontroli w SK Banku w Wołominie. Kontrola służb finansowych wskazywała, że zarząd banku może działać na jego szkodę. Później do sprawy włączono też wątek z postępowania prowadzonego przez katowicką delegaturę CBA w sprawie nieprawidłowości w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie.

CBA zatrzymała w całej tej sprawie 110 osób, m.in. prezesa SK Banku Jana B., byłego dyrektora jednego z oddziałów Wiesława W. oraz dewelopera Sławomira D. Zarzuty w całym śledztwie objęły łącznie 120 osób i dotyczyły m.in. niegospodarnego udzielenia kredytów na ponad 2 mld zł i ponad 1,75 mld zł szkody Banku.

Brodowski przypomniał, ze zarzuty dotyczą też strat 60 osób, które miały obligacje SK Banku i 364 osób, które miały w nim oszczędności. Straty z obligacji szacowane są na 75 mln zł, a z oszczędności w części, której nie powetowały zabezpieczenia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - ponad 385 mln zł.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 tomma

W Wołominie rządził PiS, w sejmie i senacie PO-PSL, wcześniej SLD. Nie ma to znaczenia, Wszyscy kradli po równo, razem balowali na imprezach Skoku Wołomin.

Przyzwolenie na kradzież było ze wszystkich stron politycznych, a teraz jest przyzwolenie wszystkich (łącznie z tzw. Konfederacją) na zamiatanie afery.
A za milczenie odpowiedzialni są głównie dziennikarze co pokazuje jakimi zakłamanymi są osobnikami.

Obejrzyjcie stronę Stowarzyszenia Św. Michała, albo audycje z ich udziałem na kanale YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCqwtYMppJ1Y2FJ2QXGwBl0Q

Włos się jeży na głowie jak poszkodowani ludzie dążący do prawdy, wyjaśnienia tego oszustwa są wyrzucani na bruk i nikt się za nimi nie chce wstawić, nawet Kościół z o.Rydzykiem na czele!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 wincenty2

Przypominam, że w tym czasie to w Wołominie rządził PIS. Afera w Wołominie dotyczyła też SKOKu Wołomin, gdzie był wielki przekręt SKOKów chronionych przez PIS. A jak była afera pisowczyka Chrzanowskiego w KNF to PIS aresztował dawnych szefów KNF co zgłosili przekręty w SKOKAch , w tym Kwaśniaka, którego bandziory nasłane ze SKOKów prawie zabiły. A JAki powiedział, że Kwaśniak sprowokował bandytów to dlatego go pobili. PIS nie ma żadnych skrupułów aby oskarżać innych za to za co sam odpowiada.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 20 obywateltbg

"Bernard Lawrence Madoff – amerykański finansista żydowskiego pochodzenia, który 11 grudnia 2008 został aresztowany przez FBI, a 29 czerwca 2009 skazany na 150 lat więzienia za stworzenie piramidy finansowej, w której poszkodowanych zostało ok. 13,5 tys. indywidualnych inwestorów i organizacji" - Dostaną 10 lat, może trochę więcej, po połowie wyjdą za dobre sprawowanie, podobnie jak z AMBER GOLD, całej kasy i majątku pewnie nie znalazła prokuratura?. Ilu chętnych by się znalazło żeby za 1 mld. zł. dać się zamknąć w więzieniu na 10 lat? Dopóki za takie przestępstwa nie będzie dożywotnich kar więzienia tylko 10-15 lat, dopóty chętni spróbować takiego zarobku zawsze się znajdą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 16 marianpazdzioch

Skandalem jest, że w tym polskim bantustanie są takie groteskowe kary za mega malwersacje. To są miliony roboczogodzin, którzy ci ludzie sobie przywłaszczają, zabierając drugim większy kawał życia, bo przecietnie życie spędza się głownie na pracy. Pajace w togach karają ich jak za batonik. Nie ma funkcji odstraszającej kary.

! Odpowiedz
0 5 infinum odpowiada marianpazdzioch

1mld PLN to ponad 16000 rocznych średnich pensji, czyli żeby 1 osoba zarobiła tyle ile ukradziono, to musiałaby pracować ponad 16000 lat, a złodziej odsiedzi za to max. 15 lat, często krócej.

Przy wartości oczekiwanej z rabunku na poziomie 1000:1 nie może dziwić, że jest tyle złodziejstwa - to się po prostu 1000x bardziej opłaca niż uczciwa praca.

W takim państwie żyjemy i takie priorytety ma obecne społeczeństwo, więc politycy tylko to przyklepują - taka prawda.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 obywateltbg

Trzeba by wiedzieć najpierw co oznacza takie trudne słowo jak "dywersyfikacja" ;-)

! Odpowiedz
4 6 zenonn

Okrągłostołowi rządzą. "PISPO to samo zło"

! Odpowiedz
10 17 eagleeye

Dodam ze ta afera była w czasach kiedy to POKOmuna byla u władzy w latach 2007 a 2015 A jak wtedy KNF i inne instytucje działały wszyscy wiemy

! Odpowiedz
9 13 eagleeye

Widzę że moderatora popełniony wpis zabolał. No sorry ale tak się tu mnie nazywa ze jestem opłacanym PiSowskim trolem.

Chyba jeszcze u nas mamy w PiSokracji wolność słowa i myśli jak i demokracje.

Oj moderatorze moderatorze pokazałeś swą maluczkość

! Odpowiedz
0 5 zenonn

Kiedy sąsiad?
http://swsfsm.pl/zlodziej-na-zlodzieju/

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil