REKLAMA

Sąd: zażalenie na brak aresztu dla jednego z podejrzanych ws. Polnordu wpłynęło po terminie

2020-11-23 15:55
publikacja
2020-11-23 15:55
Polnord

Poznański sąd wydał zarządzenie o odmowie przyjęcia po terminie zażalenia na niezastosowanie aresztu tymczasowego wobec Piotra W. - jednego z podejrzanych w śledztwie dot. spółki Polnord – przekazał w poniedziałek PAP rzecznik poznańskiego Sądu Okręgowego.

Piotr W. jest obok Romana Giertycha i Ryszarda Krauze jedną z 12 osób zatrzymanych w połowie października w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące przywłaszczenia pieniędzy spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy.

Śledczy skierowali do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie pięciu z podejrzanych: Ryszarda Krauzego, Sebastiana J., Piotra Ś., Piotra W. oraz Michała Ś. 17 października Sąd Rejonowy w Poznaniu nie uwzględnił wniosków prokuratury o tymczasowe aresztowanie podejrzanych.

Prokuratura Regionalna w Poznaniu złożyła zażalenie na te decyzje – jak przekazywała wobec pięciu podejrzanych - tłumacząc, że niezastosowanie aresztów wobec podejrzanych umożliwi im "wpływanie na prawidłowy tok postępowania, w tym na przeprowadzenie dowodów – zwłaszcza osobowych".

2 listopada biuro prasowe Sądu Okręgowego w Poznaniu poinformowało PAP, że sąd rozpatrzy zażalenie ws. niezastosowania tymczasowego aresztu wobec czterech podejrzanych, w tym Ryszarda Krauze. 16 listopada sąd odrzucił wnioski prokuratury ws. podejrzanych. Rzecznik SO w Poznaniu powiedział PAP, że według sądu zebrany materiał dowodowy w chwili obecnej nie pozwala na przyjęcie, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, iż podejrzani dopuścili się zarzucanych im czynów.

Biuro prasowe sądu podało na początku listopada, że "zażalenie prokuratury na niezastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego Piotra W. nie zostało załączone” w związku z czym postanowienie o niezastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztu stało się prawomocne z dniem 27 października.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Aleksander Brzozowski przekazał wówczas PAP, że ws. niezastosowania aresztu wobec Piotra W., na jego nazwisko, nie wpłynęło zażalenie ze strony prokuratury. Dodał, że "prokurator co do jednego z podejrzanych (Michała Ś. – PAP) złożył podwójną liczbę zażaleń, czyli cztery dokumenty" – powiedział PAP Brzozowski.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Anna Marszałek 9 listopada poinformowała PAP, że prokuratura skierowała do sądu pismo "wraz z uzupełnieniem braków formalnych zażalenia" na postanowienie sądu rejonowego o niezastosowaniu tymczasowego aresztu wobec Piotra W.

Według prokuratury zażalenie ws. braku aresztu dla Piotra W. wpłynęło w ustawowym terminie, jednak było "obarczone brakami formalnymi". Prokuratura opierając się m.in. na orzecznictwie Sądu Najwyższego argumentowała, że w takiej sytuacji powinna zostać uruchomiona procedura usuwania braków formalnych.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Aleksander Brzozowski przekazał w poniedziałek PAP, że sąd wydał zarządzenie o odmowie przyjęcia zażalenia jako złożonego po terminie.

"Sąd uznał, że samo pismo przewodnie nie jest zażaleniem, więc nie można uzupełnić braków formalnych zażalenia w ten sposób, że składa się zażalenie, które nie zostało dołączone do pisma przewodniego. Bo pismo przewodnie nie jest środkiem zaskarżenia i nie uzupełnia się braków pisma przewodniego tylko braki zażalenia, więc należy uznać, że zażalenie zostało złożone dopiero teraz" – wyjaśnił sędzia.

Sędzia Brzozowski podkreślił, że pismo przewodnie złożone w sądzie przez prokuraturę "jedynie wskazywało, że dołączono do niego określone zażalenia". "A tu akurat zażalenia nie dołączono, więc go nie było" – zaznaczył.

Dodał, że zarządzenie poznańskiego sądu wydano 18 listopada, a prokuraturze przysługuje zażalenie, które należy złożyć w terminie siedmiu dni od daty dostarczenia decyzji śledczym.

Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza poznańskiej Prokuratury Regionalnej w tej sprawie.

Autor: Szymon Kiepel

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki