Sąd oddalił pozew osadzonego, który skarżył się na smog

Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich oddalił pozew mężczyzny, który skarżył władze miasta za jakość powietrza w czasie, gdy odbywał karę pozbawienia wolności w tamtejszym zakładzie karnym.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Pozwy przeciwko miastu Strzelce Opolskie złożyli dwaj mężczyźni odbywający kary pozbawienia wolności w jednym z tamtejszych więzień. Osadzeni domagali się odszkodowania i zadośćuczynienia za szkody, jakich mieli doznać z powodu złej jakości powietrza, z którego korzystali m.in. podczas więziennych spacerów.

Osadzony Bartłomiej W. uważa, że z powodu złego stanu powietrza nie mógł uprawiać sportu na spacerniaku, a smog negatywnie wpłynął na stan jego zdrowia, czego dowodem miały być zakola na głowie. Winą za ten stan rzeczy mężczyzną obciążył władze miasta Strzelce Opolskie, które nie dość, że tolerują zanieczyszczenia, to nie dostarczyły skazanemu maseczki antysmogowych.

Sąd w całości oddalił pozew osadzonego, uznając że nie przedstawił żadnych dowodów potwierdzających tezy jego pozwu. Zdaniem sądu, nie ma także podstaw prawnych do twierdzenia, że to gmina powinna dostarczać osadzonym w zakładzie karnym maseczki antysmogowe, a samorządu nie można obciążać winą za stan powietrza, bo nie ma on możliwości narzucenia wszystkim mieszkańcom takiego sposobu ogrzewania, by całkowicie wyeliminować zanieczyczenia z powietrza.

Wyrok oddalający pozew Bartłomieja W. jest nieprawomocny. Koszty procesu poniósł Skarb Państwa. Na rozpoznanie czeka pozew drugiego z osadzonych.(PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ mark/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 radregaz

Osadzony odbywa karę. Uważam za kara w postaci złego powietrza nie jest na tyle dotkliwa co bawienie się swoimi otworami z kolegami.

! Odpowiedz
4 2 specjalnie_zarejestrowany2

Celebryci dostają 10k, skazany to obywatel II kategorii.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne