REKLAMA
WEBINAR

DESA"Rzeczywistość" Malczewskiego warunkowo sprzedana na aukcji za 17 mln zł

2022-12-08 19:34, akt.2022-12-09 14:08
publikacja
2022-12-08 19:34
aktualizacja
2022-12-09 14:08

Obraz "Rzeczywistość" Jacka Malczewskiego został w czwartek warunkowo sprzedany na aukcji w DESIE za 17 mln zł. Do realizacji transakcji i wydania obrazu dojdzie, gdy zostanie ustalony stan prawny obrazu.

"Rzeczywistość" Malczewskiego warunkowo sprzedana na aukcji za 17 mln zł
"Rzeczywistość" Malczewskiego warunkowo sprzedana na aukcji za 17 mln zł
/ DESA

Wraz z opłatami na rzecz domu akcyjnego, wylicytowana cena "Rzeczywistości" Malczewskiego wyniosła 20 400 000 złotych. To najdrożej sprzedane dzieło na polskim rynku aukcyjnym. Rekordem jest również całkowity obrót aukcji, który wyniósł blisko 44 mln zł.

Do tej pory najdroższym dziełem sztuki w historii polskiego rynku był „Portret damy” Rubensa, który został sprzedany w marcu tego roku w DESA Unicum za 14,4 mln zł. Spośród polskich prac rekordową kwotę 13,44 mln złotych uzyskał w listopadzie 2021 roku również na aukcji w DESA Unicum obraz „Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego.

- Jesteśmy dumni, że ten kolejny rekord aukcyjny padł w DESA Unicum. Obecność dzieła tej klasy na aukcji i sprzedaż za tak wysoką kwotę świadczą o rosnącej roli naszego rynku sztuki - mówi Juliusz Windorbski, Prezes Zarządu DESA S.A

Obecnie prokuratura bada stan prawny i proweniencję dzieła. Chodzi o ustalenie, czy wywóz dzieła z Polski w latach 50. przez jego ówczesnych właścicieli odbył się zgodnie z prawem, czy posiadali oni pozwolenie na wywóz obrazu.

Jak przekazała PAP DESA Unicum "obraz +Rzeczywistość+ Jacka Malczewskiego, stał się własnością polsko-niemieckiej rodziny przed 1939 r. W latach 50. (pomiędzy 1954 a 1956 r.) przeprowadziła się ona z Polski do RFN na skutek akcji łączenia rodzin. Zabrała ze sobą obraz jako mienie przesiedleńcze".

Według dokumentów, które posiada DESA Unicum, w 1957 roku obraz znajdował się w RFN. W 2021 roku dzieło zostało wystawione na aukcję na austriackim ebay’u, przez spadkobiercę rodziny. Odziedziczył on „Rzeczywistość” po swojej babce. Kiedy pracownicy DESA Unicum zobaczyli obraz Malczewskiego na internetowej aukcji, skontaktowali się z jego właścicielem. Ostatecznie, po udzieleniu zgody przez właściwy niemiecki urząd na stały wywóz do Polski, obraz trafił na aukcję w DESA Unicum.

Jak poinformowało PAP MKiDN, w grudniu 2021 r. zaginiony obraz Jacka Malczewskiego "Rzeczywistość" pojawił się na popularnym zagranicznym portalu aukcyjnym. Jak powiedziała PAP dyrektor Centrum Informacyjnego MKiDN Anna Pawłowska-Pojawa, "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło działania zmierzające do ustalenia losów obrazu i jego aktualnego statusu prawnego". Jak podaje DESA, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgłosiło do prokuratury podejrzenie o popełnieniu przestępstwa nielegalnego wywiezienia obrazu z Polski w latach 50.

Pawłowska-Pojawa poinformowała, że zważywszy na istnienie poważnych przesłanek uzasadniających podejrzenie, iż obraz był przedmiotem przestępstwa, MKiDN złożyło odpowiednie zawiadomienie do organów ścigania 25 marca 2022 roku, a więc na kilka miesięcy przed wystawieniem obrazu na sprzedaż przez Dom Aukcyjny DESA Unicum. Zaznaczyła przy tym, że Dom Aukcyjny DESA Unicum już 7 lutego 2022 r. został uprzedzony przez ministerstwo, że należy liczyć się z podjęciem wobec obrazu działań restytucyjnych.

Czwartkowa (8 grudnia) aukcja Domu Aukcyjnego DESA Unicum przez chwilę była zagrożona, bo Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście wydała postanowienie o zabezpieczeniu dzieła w Muzeum Narodowym. W wyniku tego "26 listopada w siedzibie domu aukcyjnego zjawili się policjanci w asyście prokuratora oraz pracownika Muzeum Narodowego". Pawłowska-Pojawa w imieniu resortu kultury wyjaśniła wówczas, że "zatrzymanie obrazu w depozycie dokonane w ostatnich dniach przez prokuraturę jest czynnością mającą na celu zabezpieczenie go jako dowodu rzeczowego na potrzeby postępowania karnego". Jednak Prokuratura Okręgowa w Warszawie uchyliła to postanowienie prokuratury rejonowej, obraz wróciło do DESY i trafił na aukcję.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz 5 grudnia poinformowała PAP, że w poniedziałek prokuratura ta "po przeanalizowaniu zgromadzonego materiału dowodowego, jak również po odebraniu deklaracji od komisanta i komiteta (domu aukcyjnego i nabywcy obrazu), postanowiła o kontynuowaniu powierzenia obrazu Jacka Malczewskiego +Rzeczywistość+ domowi aukcyjnemu". Dodała, że na obecnym etapie postępowania nie zachodzą przesłanki do niezwłocznego odebrania obrazu dotychczasowemu przechowawcy i powierzenia go innym podmiotom. Tym samym uchylone zostało wcześniej wydane postanowienie prokuratury rejonowej".

Czwartkowa aukcja odbyła się warunkowo, oznacza to, że transakcja zakupu odbędzie się dopiero po wyjaśnieniu statusu prawnego dzieła.

Bardzo dobrze, bo za 3 240 000 złotych został sprzedany obraz „Zapusty” Tadeusza Makowskiego, który przedstawia trzech chłopców podczas karnawałowej zabawy. Z kolei za 960 000 zł zakończyła się sprzedaż pracy „Chłopiec w zielonej kamizelce” Eugeniusza Zaka.

Wysokie kwoty uzyskały: „Portret Louisa Libaude`a”, Olgi Boznańskiej – 552 000 zł, dwie prace Tamary Łempickiej „Marta natura z jabłkami” – 744 000 zł oraz „Akt” – 360 000 zł, a także dzieła Marii Melanii Mutermilch/Mela Muter – „Macierzyństwo” - 576 000 zł, „Pejzaż górski - 576 000 zł, „Portret Pani Pfeffel” – 216 000 zł.

Druga odsłona aukcji „Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” odbędzie się już
15 grudnia.

Oprac. JM na podstawie DESA/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
karbinadel
Czy oni tam w tym Ministerstwie nie mają co robić? Zamiast się cieszyć, że obraz wrócił na stałe do Polski, szukają dziury w całym
gosckamil
A czy w latach 50. istniała Polska czy PRL? Bo opcje są dwie:

- jeśli Polska to wywóz był nielegalny, ale reparacje się nie należą, bo ta sama Polska się ich zrzekła

- jeśli PRL to sprawy wywozu Polska prokuratura nie powinna badać, ale reparacje się należą

Mogłyby organy państwowe się dogadać nt. wspólnej wersji historii…

Powiązane: Kultura i sztuka - kina, teatry, muzea, galerie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki