Recesja już się zaczęła

Walka z Covid-19 zepchnęła Polskę ze ścieżki nieprzerwanego od 30 lat wzrostu PKB - pisze środowa "Rzeczpospolita".

(fot. rzoze19 / Shutterstock)

"Pierwszy od 2009 r. marcowy wzrost stopy bezrobocia i największe od 2012 r. tąpnięcie sprzedaży detalicznej – to będą pierwsze gospodarcze efekty ograniczeń wprowadzonych przez rząd w celu zahamowania epidemii Covid-19" - prognozuje dziennik.

To jednak - jak dodaje - tylko początek zniszczeń, które spowoduje walka z wirusem. Przypomina, że w najbliższych tygodniach GUS opublikuje dane dotyczące koniunktury w polskiej gospodarce w marcu. O to, jaki pokażą obraz, "Rzeczpospolita" zapytała 25 ekonomistów oraz zespoły analityczne.

Jak zauważa "Rzeczpospolita", o tym, jak funkcjonuje gospodarka "na hamulcu", będącym następstwem epidemii koronawirusa, świadczyć będą m.in. wyniki sprzedaży detalicznej. Ankietowani przez dziennik ekonomiści przeciętnie szacują, że sprzedaż (w cenach stałych) spadła o 2 proc. rok do roku, po zwyżce o 7,3 proc. w lutym. "Byłaby to pierwsza zniżka tego wskaźnika od lutego 2013 r. Nie brak przy tym głosów, że sprzedaż załamała się nawet o ponad 10 proc. rok do roku. Byłby to wynik najsłabszy od 2006 r." - czytamy w "Rz".

Ekonomiści podkreślają jednak - pisze "Rzeczpospolita" - że nawet w kolejnych miesiącach dane publikowane w cyklu comiesięcznym mogą malować zbyt optymistyczny obraz polskiej gospodarki. "W znikomym stopniu oddają one bowiem koniunkturę w sektorze usługowym, który na ograniczeniach w kontaktach społecznych ucierpiał najbardziej. Skalę załamania pokaże dopiero odczyt PKB za II kwartał, który poznamy w sierpniu" - dodaje gazeta.

Według "Rz", ankietowani przez nią ekonomiści przeciętnie oczekują, że w całym 2020 r. PKB spadnie o 2,6 proc. I to - jak zaznacza dziennik - przy założeniu, że od czerwca ograniczenia aktywności ekonomicznej będą znoszone. (PAP)

mkr/ mrr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 8 bha

Walka z Covid-19 zepchnęła Polskę ze ścieżki nieprzerwanego od 30 lat wzrostu PKB?????.Ta walka z covid 19 jest obecnie najważniejsza !!! jeśli nie zakończy się zahamowaniem tego wirusa jak najszybciej !!! - to dopiero wtedy cała gospodarka zobaczy w pełni co to znaczy Recesja ,zapaść ,bankructwa !.

! Odpowiedz
28 3 grzegorzkubik

Nie ma i nie będzie żadnej recesji.

! Odpowiedz
10 27 plutarch

Zimny prysznic się należał (globalnie), i za to chwała COVID-19.

! Odpowiedz
59 17 grzegorzkubik

Przesadzają i to grubo. Jednak tak jak ciągle piszę. Polska nie powinna być krajem restauracji pizzerii i marketów. Polska powinna być krajem przemysłu i innowacji i musi być interwencja państwa. Koniec z niewidzialną ręką rynku, koniec z modelem kapitalistycznym.

! Odpowiedz
4 38 mdebowski

Zdecyduj się: albo państwo albo innowacje.

! Odpowiedz
3 10 wyrwin666

To wyprowadź się do Wenezueli przedstawicielu Partii Razem ...

! Odpowiedz
0 17 --__hubert__---__--__--__--__-

Teraz czas na dane z rynków pracy w kwestii ilości zwolnionych ludzi w poszczególnych krajach UE - niestety już zaczyna się to dziać , Finlandia, Norwegia, Austria, Szwajcaria itd. już są to setki tysięcy ludzi.

! Odpowiedz
5 36 ekwador15

na pewno sprzedaż detaliczna spadnie, ale czy az tak bardzo. galerie handlowe zamknięte, ale wolnostojące sklepy typu empik,pepco czy leroy merlin,obi i castorama,normalnie handlują cay czas. i świetny pomysł rządu aby zamknąc je na weekend,co tylko zwiekszy kolejki i tłumy. własnie jak chcemy dalej handlowac to powinni dac dluzsze godzin handlu i mozliwosc handlu w niedziele,im dluzej sklepy otwarte tym mniejsze tłumy. i na walkę z koroną pomoże albo calkowite zamknięcie tych sklepow albo calkowite otwarcie jak najdlużej. półśrodki nic nie dadzą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 69 loool

Do 10 maja będziemy zieloną wyspą i będą pieniądze na 500+ , 13, 14 i pieniędzy będzie jak lodu. A po 10 maja ratuj się kto może.

! Odpowiedz
3 34 samsza

"Walka z Covid-19 zepchnęła Polskę", nie epidemia, ale WALKA.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil