REKLAMA

Rzecznik MZ: Przy wzroście o 3 tys. dziennie zakażeń - możliwy lockdown

2020-10-29 10:28
publikacja
2020-10-29 10:28
FORUM

Jeżeli w najbliższych dniach będziemy obserwowali skalę wzrostów na poziomie 2,5 do 3 tys. zakażeń dziennie, niestety można przewidywać, że w krótkim czasie może dojść do lockdownu - powiedział w czwartek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ w Radiu Plus zapowiedział, że w czwartek należy się spodziewać podobnej liczby zakażeń jak w środę. Pytany, czy w związku ze wzrostem chorych nie zabraknie respiratorów dla pacjentów, odparł, że w gotowości jest dodatkowy sprzęt, który czeka w szpitalu na pacjentów covidowych". "Tu jest dostępnych blisko 1700 respiratorów. Ta baza jest cały czas budowana" - zapewnił.

Zastrzegł jednocześnie, że "ten sprzęt musi ktoś obsługiwać, muszą być służby medyczne". "Naszą troską nie jest sam sprzęt, bo jego na pewno wystarczy, ale personel, który musi być przy tym sprzęcie, musi ten sprzęt obsługiwać. Teraz czynimy starania, by personel był dostępny" - powiedział Andrusiewicz. Dodał, że wprowadzono rozwiązania dotyczące m.in. przesunięcia zespołu pielęgniarskiego z innych oddziałów.

Zaznaczył, że "granicą, którą będzie już trudno przesunąć, to 30 tys. osób chorych na covid, znajdujących się w szpitalu".

Pytany, czy resort zdrowia bada wpływ protestów w sprawę aborcji na możliwy wzrost zakażeń, Andrusiewicz przypomniał, że im więcej interakcji społecznych, tym więcej zakażeń. "To jak zachowania międzyludzkie i to jak poszczególne wydarzenia wpłyną na postęp zakażeń, wiadomo jest w granicach 7 do 14 dni. (...) Realnie w przyszłym tygodniu możemy zaobserwować, czy coś w naszym kraju tąpnęło po tych wzmożonych kontaktach międzyludzkich" - powiedział.

Pytany o rekomendacje ministra zdrowia w sprawie nowych obostrzeń, zapowiedział, że decyzje te zapadną w czwartek po godzinie 10.30. Przyznał, że jeżeli zostaną odnotowane wzrosty zakażeń, takie jak w ostatnich dwóch dniach, to należy się spodziewać nowych restrykcji.

"Trudno powiedzieć, czy to będzie lockdown, bo to będzie zależało od skali wzrostu, który zanotujemy dzisiejszego poranka. Na pewno jeżeli w najbliższych dniach będziemy obserwowali tą skalę wzrostów na poziomie 2,5 do 3 tys. zakażeń, to niestety można przewidywać, że do takiego lockdownu w krótkim a nie długim czasie może dojść" - powiedział Andrusiewicz.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
innowierca
Niech pan poda ile testow wykonuje sie dziennie.Bazujac na tej liczbie mozna bedzie
panu powiedziec o ile procent mozna zwiekszyc testy od jutra zeby wyszedl panu
oczekiwany wynik 3000.Zwiekszajac ilosc testow otrzyma pan pozadany wynik nawet od jutra.
samsza
Czy uda się podążyć ścieżką Izraela i gwałtownie ograniczyć falę epidemii w ciągu ok. 3 tygodni, czy też będzie trwało to dłużej?
Pytanie 5-latka: jak przez 3 tyg. lockdown nie da poprawy lub będzie gorzej to znaczy co... wg. waszych tęgich głów...?
trollmaster
naiwniaku, Benkowi tak się spodobało zamknięcie społeczeństwa, że wcale nie ma ochoty go uwalniać.

To jest średniowieczne myślenie, po otwarciu i tak wszystko wróci, jedyna pewna metoda to naturalne przejście, podatni zachorują, odporni nic nie zauważą, a bardzo mały odsetek starych i schorowanych umrze. Tak
naiwniaku, Benkowi tak się spodobało zamknięcie społeczeństwa, że wcale nie ma ochoty go uwalniać.

To jest średniowieczne myślenie, po otwarciu i tak wszystko wróci, jedyna pewna metoda to naturalne przejście, podatni zachorują, odporni nic nie zauważą, a bardzo mały odsetek starych i schorowanych umrze. Tak było, jest i będzie, wszelkie próby ingerencji w ten cykl będą prowadziły do degeneracji ludzkości jako gatunku. Tyle.
artureg
Ostatni sondaż 26% poparcia dla PIS. Jak myślicie kiedy spadnie poniżej 10%?
Wara od gospodarki!!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karbinadel
Zamknijcie cmentarze 1.11. to do wkurzonych dziewuszek dołączą wnerwieni emeryci. Do tego rolnicy, restauratorzy, a wkrótce zapewne fryzjerzy i kosmetyczki. Ktoś jeszcze zostanie oprócz posłów PiS i kleru?
jas2
Zwłaszcza jak fryzjerzy i kosmetyczki zastrajkują to nasza gospodarka padnie.
A jak zastrajkują emeryci to leżymy...
karbinadel odpowiada jas2
Wyobraź sobie, że ta branża zatrudnia 300.000 ludzi. Trzy razy więcej niż górnictwo, do którego trzeba dopłacać
endes
To dzięki takim jak komentujący poniżej mamy to co mamy... róbta tak dalej dzieci!
Czerwoni neomarksisci spod znaku KO i inne lewactwa zacierają ręce... tak łatwo Wami sterować!
bool
ja tam słyszałem, że lockdownu ma na pewno nie być, trzeba to nazywać jakoś inaczej

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki