REKLAMA

Rzecznik MŚP ma wątpliwości dot. odpowiedzialności sklepów za brak maseczek klientów

2020-09-07 14:53
publikacja
2020-09-07 14:53
fot. Anatol Chomicz / FORUM

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw informuje o wątpliwościach dot. odpowiedzialności sklepów dotyczącej obowiązku zakrywania ust i nosa przez klientów. O ich wyjaśnienie Rzecznik MŚP zwrócił się do Ministra Zdrowia - informuje w poniedziałek Biuro Rzecznika MŚP.

"Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierował wystąpienie do Ministra Zdrowia w związku z wątpliwościami, co do uprawnienia pracownika sklepu lub innego obiektu handlowego do samodzielnego egzekwowania od klientów obowiązku zakrywania ust i nosa oraz ewentualnej odpowiedzialności pracownika/przedsiębiorcy z tego tytułu" - czytamy w komunikacie Rzecznika MŚP.

Zwrócono uwagę na liczne głosy przedsiębiorców w tych sprawach.

W związku z tym Rzecznik MŚP zapytał Ministra Zdrowia m.in., czy pracownik sklepu lub innego obiektu handlowego jest uprawniony do samodzielnego egzekwowania od klientów obowiązku zakrywania ust i nosa, o którym mowa 24 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Rzecznik prosi o wyjaśnienie, kto ponosi odpowiedzialność z tytułu egzekwowania od klientów wskazanego obowiązku - pracownik czy przedsiębiorca zatrudniający pracownika. "Czy pracownik sklepu lub innego obiektu handlowego może odmówić sprzedaży towaru klientowi, który nie stosuje się do obowiązku (...)" - pyta Rzecznik MŚP.

Ponadto w Rzecznik MŚP chce wiedzieć, czy odmowa sprzedaży towaru klientowi, który nie zakrywa ust i nosa stanowi przesłankę do wymierzenia pracownikowi/przedsiębiorcy kary grzywny, o której mowa w art. 135 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń.

W informacji zauważono, że problematyka ta była również przedmiotem wystąpień Rzecznika Praw Obywatelskich, czego wyrazem jest m.in. pismo do Komendanta Głównego Policji z 28 sierpnia 2020 r., w którym RPO ponownie wskazał, że obowiązek zakrywania twarzy i nosa został nałożony z przekroczeniem upoważnienia ustawowego zawartego w art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

W związku z tym Rzecznik MŚP wystosował do RPO prośbę o przesłanie kopii odpowiedzi Komendanta Głównego Policji - dodano.

Autor: Marcin Musiał

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki