Rzecznik Finansowy: uwaga na inwestowanie w weksle

Rzecznik Finansowy ostrzega – inwestowanie w weksle niesie za sobą szereg niebezpieczeństw. Nim zdecydujemy się na tego typu inwestycję, warto poznać uwarunkowania prawne, które nie są korzystne dla inwestorów nieprofesjonalnych.

(YAY Foto)

Na polskim rynku w ostatnim czasie przybyło ofert inwestowania w weksle adresowanych do osób fizycznych. W telegraficznym skrócie: przedsiębiorca pozyskuje od inwestorów środki, w zamian wystawiając weksel mający gwarantować określoną stopę zwrotu.

- Taka oferta ma na celu obejście szerokich obostrzeń prawnych dotyczących emisji oraz oferowania obligacji korporacyjnych – uważa Krzysztof Witkowski, z biura Rzecznika Finansowego. Przypomina, że w ostatnim czasie zostały one istotne zwiększone. Celem było ograniczenie ryzyka dla inwestorów nieprofesjonalnych. Jest to skutek problemów z niewypłacalnością spółki GetBack S.A. 

Z analizy ekspertów Rzecznika Finansowego wynika, że publiczna emisja weksli może pociągać za sobą różnego rodzaju ryzyko. Jest ono większe niż obecnie w przypadku obligacji korporacyjnych, które dały się Polakom we znaki w ubiegłym roku.

- W przypadku emisji weksli, emitent nie jest zobowiązany do przestawienia jakiegokolwiek dokumentu ofertowego. Wystarczy, że opublikuje on zwykłe ogłoszenie, z którego będzie wynikać, iż zamierza on dokonać emisji weksli – wyjaśnia Krzysztof Witkowski.

Jak podkreśla Rzecznik, samo ogłoszenie nie musi zawierać żadnych informacji odnoszących się do warunków tej emisji. Inwestorzy indywidualni będą musieli za każdym razem o nie poprosić. Wymogi co do minimum treści warunków emisji nie zostały jednak prawnie uregulowane. Nie ma więc sankcji związanej z rzetelnością takiej informacji. Może to oznaczać, że inwestor nie będzie w stanie samodzielnie ocenić na ich podstawie faktycznego ryzyka inwestycyjnego.

Na uwagę zasługuje też to, co dzieje się w przypadku skrajnym czyli upadłości firmy wystawiającej weksel.

- Co istotne, przepisy ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 r. – Prawo wekslowe, w żaden sposób nie chronią interesów inwestora w razie niewypłacalności lub upadłości wystawcy weksla – podkreśla Krzysztof Witkowski.

RF przypomina także, że pieniądze przekazane emitentowi nie są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jak np. lokaty bankowe. Dodatkowo rynek obrotu weksli znajduje się poza kompetencjami Komisji Nadzoru Finansowego.

- Rzecznik Finansowy uczula nieprofesjonalnych inwestorów, aby z rozwagą powierzali swoje pieniądze przedsiębiorcom emitującym weksle. Apeluje też o niekorzystanie z instrumentów finansowych, których zasady funkcjonowania są niejasne i dla inwestora niezrozumiałe – czytamy w komunikacie.

(Bankier.pl)

MZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 silvio_gesell

Zarówno rząd i bank centralny boją się weksli, bo to jest prywatny pieniądz.

! Odpowiedz
2 2 marianpazdzioch

W PL nie ma obrotu wekslowego. To kompletna egzotyka. Czego zatem "boi się rząd i NBP"?

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell odpowiada marianpazdzioch

Też mnie to kiedyś zaskoczyło, ale jest obrót wekslami: http://www.remitent.pl/

! Odpowiedz
3 15 myslcie_samodzielnie

Dzięki tym wekslom i apartamentom nad morzem w Polsce będą sami rentierzy niedługo, są już oferty mieszkań z wynajmującymi w pakiecie, też magiczne 7%.
Niskie stopy i praktyczne dopłacanie za trzymanie pieniędzy na koncie wpędzają ludzi z oszczędnościami życia na takie miny.

! Odpowiedz
0 7 sammler

Z przestrzeganiem innych, którzy w swojej masie przekonani są o słuszności swoich decyzji (przecież wszyscy tak robią!) jest pewien problem. To trochę tak, jak by wpuścić człowieka zdrowego do domu wariatów (przepraszam za uproszczenia, ale mniejsza o nazwę).

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne