Rządowy system z błędami. Kosztował miliony

Od kilku dni trwa awaria systemu ePUAP. Jest na tyle poważna, że nadzór nad systemem przejął Centralny Ośrodek Informatyki (COI), a nad przywróceniem jego funkcjonalności pracuje specjalnie powołany sztab kryzysowy. Jeszcze wczoraj popołudniu COI informował, że kryzysu nie udało się w pełni zażegnać i system wciąż pracuje niestabilnie. To nie pierwszy raz, kiedy kosztująca miliony złotych platforma zawiodła rządzących.

Rządowy system z błędami. Kosztował miliony
Rządowy system z błędami. Kosztował miliony (epuap.gov.pl)

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP.gov.pl) to uruchomiona w 2008 roku internetowa platforma pozwalająca obywatelom załatwić szereg urzędowych spraw drogą elektroniczną. Co dokładnie można załatwić w ten sposób, wyjaśnialiśmy w artykule "Co można załatwić za pomocą ePUAP" (druga, uruchomiona w 2015 r., odsłona nosi nazwę ePUAP2, ale jest dostępna pod tym samym adresem, co jej poprzednik).

ePUAP skierowany jest zarówno do osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Jednak, jak wykazała kontrola NIK, której wyniki opublikowano na początku kwietnia br., platforma ta faktycznie służy przede wszystkim wymianie informacji pomiędzy urzędami, a tylko w niewielkim stopniu do świadczenia e-usług dla obywateli. Aż 96 proc. dokumentów przesłanych za pośrednictwem ePUAP w badanym przez NIK okresie stanowiła korespondencja pomiędzy organami administracji publicznej. Sprawy skierowane przez obywateli i przedsiębiorców stanowiły niecałe 4 proc.

NIK podała w przedstawionych wynikach kontroli, jak zainteresowanie systemem wśród obywateli ma się do wydatków poczynionych na jego działanie. Według danych prezentowanych przez NIK w latach 2008-2015 (do 20 lipca) na budowę, wdrożenie i utrzymanie platformy ePUAP1 oraz na budowę i wdrożenie platformy ePUAP2 wydano łącznie niemal 108,5 mln zł. W latach 2015-2020 na utrzymanie platformy ePUAP2 zaplanowano wydatki w łącznej wysokości przekraczającej 123 mln zł. Koszty związane z dwiema platformami były pokrywane z budżetu państwa oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dużą próbą dla systemu, której wbrew oczekiwaniom rządzących nie do końca podołał, były już pierwsze dni składania wniosków o świadczenie w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Udostępnienie możliwości składania wniosków przez ePUAP miało zwiększyć zainteresowanie obywateli tą platformą i faktycznie tak się stało. Jednak okazało się tak duże, że ePUAP już wtedy miał problemy z prawidłowym działaniem.

Jak twierdzi Centralny Ośrodek Informatyki, powtarzające się awarie potwierdzają wynikające z niedawnego audytu COI błędy w architekturze systemu. COI przejął ePUAP do eksploatacji w kwietniu 2016r. i będzie pracował co najmniej do września 2016r. nad doprowadzeniem do stanu stabilności i bezawaryjności.

kwl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~WD40

100 MLN za system informatyczny????? Dobre lody ktoś ukręcił XD

! Odpowiedz
0 5 ~edc

przy prawdziwych lodach to są drobne na waciki. lody to kręcił Prokom Krauzego, a teraz kręci Asseco.

! Odpowiedz
0 8 ~Baca778

Takie systemy to kolejny polski debilny wynalazek. Tu w kraju zawsze wybiera sie rozwiazania nietypowe, pokomplikowane żeby nikt nie wiedział o co w tych systemach chodzi i do czego i komu służą.
Faktycznie jak by niemożna zeznań podatkowych załatwiać wogóle bez zeznań, dane systemowe zusu czy skarbowki przesylac wewnetrznymi systemami a nie kolejnym wymyślonym systemem. Tak jak karty miejskie w autobusach czy tramwajach zamiast np płatności bezstykowe, bramki na autostradach zamiast winiety i czytnika tablic na zjazdach z autostrad... itp itd...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~niepelnosprawny_org

jakiego typu awaria?

! Odpowiedz
0 4 ~edc

strukturalna awaria lodziarni

! Odpowiedz
1 16 ~itmaster

Takie wały, jakie były za PO-PSL w IT w kraju, to się nawet nikomu nie śni, serio. Kto jest z branży, ten wie... Taniej o jakieś 10 razy wyszłoby nasz kraj zamawiać wszystko w Microsofcie na dedykowane zamówienie. I to nie jest porównanie przesadzone... Niestety...

! Odpowiedz
1 2 ~niepelnosprawny_org

kisoft? to w ogole sie nie trzyma?

! Odpowiedz
7 8 ~zdechłe_nadzieje

konie w Janowie zdechły
system zdechł
wszystkiemu winna opozycja biedny pis

! Odpowiedz
0 9 ~Dżejms

Michalkiewicz to skomentował trafnie - klacze zdychają z żalu za TK. Przyszedł nowy szef do stadniny i kobyły zdechły. To jasne bo prezes osobiście karmi i pielęgnuje każdego konia. No ale jak chcesz myśleć że lud ciemny Twoje tezy kupi to myśl.

! Odpowiedz
0 4 ~ech odpowiada ~Dżejms

No widzisz a koń, który podskakiwał na kodowym spędzie jakoś zdechnąć nie chce.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne