REKLAMA

"Rządowe propozycje w s. OFE niekorzystne dla emerytów i rynku"

2013-11-04 14:48
publikacja
2013-11-04 14:48

Towarzystwo Ekonomistów Polskich apeluje do rządu o wprowadzenie korekt do projektu dotyczącego Otwartych Funduszy Emerytalnych. Trwają konsultacje społeczne w sprawie opublikowanego w połowie października projektu.

Przewodniczący TEP Ryszard Petru zaznaczył, że rządowe propozycje źle wróżą zarówno rynkowi jak i przyszłym emerytom. Niepokojący jest zwłaszcza zakaz inwestowania przez OFE w obligacje. Ryszard Petru wyjaśnił, że fundusze emerytalne na całym świecie inwestują w obligacje skarbu państwa nie po to, by napędzać dług ale po to, by były bezpieczne w okresach bessy. Ten zakaz powinien więc zostać zniesiony dla dobra i bezpieczeństwa przyszłych emerytów - zaznaczył ekonomista. Ryszard Petru zwrócił uwagę, że nawet te osoby, które wybrałyby ZUS, to i tak aktywa wcześniej zbierane będą miały w OFE

Absurdalnym rozwiązaniem jest również zdaniem ekonomistów z TEP limit 75 procent inwestycji w akcje. Jak tłumaczy Ryszard Petru takie rozwiązanie zmusiłoby fundusze emerytalne do agresywnych zachowań. W okresie, gdy spadałyby ceny akcji fundusze musiałyby je kupować i to za wolną gotówkę. Musiałyby mieć cały czas dużą płynność gotówkową. Taki przymus oznaczałby, że fundusze miałyby akcje i depozyty. Nie miałyby żadnych innych instrumentów, na których przecież rządowi zależy.

Niekorzystne dla emerytów byłoby również wprowadzenie na 10 lat przed emeryturą tak zwanego "suwaka bezpieczeństwa" czyli stopniowego wycofywania środków z OFE do ZUS-u - zwraca uwagę Bohdan Wyżnikiewicz. Podkreśla, że tutaj zignorowana została sprawa długości cyklu koniunkturalnego czy też jego faz. Powinno być powiedziane, że w fazie wzrostowej powinna być inna liczba lat niż w przypadku recesji.

Zdaniem Towarzystwa Ekonomistów Polskich zaproponowany trzymiesięczny okres na wybór pomiędzy OFE i ZUS-em jest za krótki. Powinien on wynieść co najmniej 6 miesięcy. Z wyboru powinny też być zwolnione te osoby, które wybrały OFE już w momencie wprowadzania reformy emerytalnej. Mogły pozostać w ZUS-ie a jednak zdecydowały, że chcą uczestniczyć w systemie kapitałowym. Hasło "bezpieczeństwo dzięki różnorodności" powinno być wciąż aktualne - twierdzą ekonomiści. Obawiają się, że rządowe propozycje doprowadzą do całkowitej likwidacji drugiego filaru ubezpieczeń.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/gaj

Źródło:IAR
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki