REKLAMA

Rząd zamierza przeznaczyć dodatkowe 5 mld zł na budowę mieszkań

2021-04-27 17:48
publikacja
2021-04-27 17:48
Rząd zamierza przeznaczyć dodatkowe 5 mld zł na budowę mieszkań
Rząd zamierza przeznaczyć dodatkowe 5 mld zł na budowę mieszkań
fot. XanderSt / / Shutterstock

Na programy mieszkaniowe rząd zamierza przeznaczyć dodatkowe 5 mld zł, co pozwoli na wybudowanie około 75 tys. lokali, głównie w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM) - poinformowała PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

"Dodatkowe 5 mld zł zostanie przeznaczone na mieszkania o umiarkowanym czynszu, czyli tak zwane Społeczne Budownictwo Czynszowe, czyli to co realizujemy w ramach programu SIM-ów" - powiedziała wiceminister Kornecka.

Dodała, że z puli dodatkowych 5 mld zł na wsparcie mogą liczyć również mieszkania komunalne.

"Nie będą to mieszkania, które będą wynajmowane w cenach rynkowych, tylko będą to tanie mieszkania na wynajem głównie w modelu SIM, czyli z opcją dojścia do własności" - podkreśliła.

Wiceminister oceniła, że zwiększenie środków na programy mieszkaniowe należy uznać za krok zmierzający w dobrym kierunku, ponieważ resort rozwoju, pracy i technologii dostrzega, że gminy bardzo chętnie zgłaszają się po środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Jak wcześniej we wtorek poinformował premier Mateusz Morawiecki, podczas spotkania z Lewicą dyskutowano o włączeniu do Krajowego Planu Odbudowy kwestii mieszkań. "Zobowiązaliśmy się i sami chcemy się trzymać tego, żeby przedstawić Komisji (Europejskiej) plan KPO rozwinięty również o program wybudowania dodatkowych 75 tys. mieszkań" - mówił szef rządu.

Wiceminister Kornecka wyjaśniła PAP, że postulat Lewicy spotkał się ze zrozumieniem rządu, ponieważ resort rozwoju, pracy i technologii już wcześniej planował znaczne zwiększenie środków na mieszkalnictwo.

Wiceminister poinformowała, że rozwój mieszkalnictwa w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych nabiera rozpędu w całym kraju przy aktualnym limicie wydatków na poziomie około 1,5 mld zł w Rządowym Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i Funduszu Dopłat.

Kornecka powiedziała, że rząd będzie zabiegał, aby budowę 75 tys. dodatkowych mieszkań sfinansować w ramach KPO. Gdyby natomiast okazało się, że nie udałoby się dojść do porozumienia z Komisją Europejską w tej sprawie, to takie środki zostaną wygospodarowane w budżecie krajowym - dodała.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (11)

dodaj komentarz
wyrobnik
Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.
niedorzeczny
Czym to się różni od TBS-ów? Naprawdę najemca będzie miał szansę zyskać mieszkanie na własność, czy chodzi tu tylko o to, żeby wydoić podatnika i najemcę, a samemu dorobić się nieruchomości?
grzegorzkubik
Widzicie. długo nie trzeba czekać. Jeden z postulatów Lewicy już zaczyna być spełniany. Za PIS-em jest prosty temat. Obiecali, dogadali się z koalicją opozycyjną, realizują. Można? Można. Zatem czekamy.
volksempfanger
Co myślisz o reszcie postulatów lewicy?
lampeduza
Pytanie na inteligencję: a skąd rząd ma te miliardy, które tak hojnie rozdaje na lewo i prawo?
volksempfanger
Pożyczą, my spłacimy.
exio
Tu jest bardzo perfidny kruczek w tym zdaniu. Rząd zamierza BUDOWAĆ mieszkania co nie jest jednoznaczne z WYBUDOWAĆ. Dla nich nie liczy się cel tylko droga.
jpelerj
W którym zdaniu artykułu masz czas niedokonany? Bo nie widzę takiego zdania?

Powiązane: Najem i wynajem mieszkań i domów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki