REKLAMA
PILNE

Rząd za wprowadzeniem instytucji kontroli badań technicznych pojazdów. Co ze stawkami?

2022-07-26 15:53
publikacja
2022-07-26 15:53
Rząd za wprowadzeniem instytucji kontroli badań technicznych pojazdów. Co ze stawkami?
Rząd za wprowadzeniem instytucji kontroli badań technicznych pojazdów. Co ze stawkami?
fot. Wojciech Jakubiuk / / FORUM

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma wprowadzić instytucję kontroli badań technicznych pojazdów - poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

"Rada Ministrów przyjęła (...) projekt ustawy, który jest kolejną odsłoną walki o większe bezpieczeństwo w ruchu drogowym. (...) Kładziemy nacisk na lepszy stan techniczny pojazdów i wprowadzamy do polskiego systemu prawnego instytucję kontroli badań technicznych" - powiedział Weber.

Wyjaśnił, że kontrole badań będą prowadzone przez Transportowy Dozór Techniczny.

Przyznał, że obecnie, zgodnie z danymi z Centralnej Ewidencji Pojazdów, ponad 300 tys. badań pojazdów realizowanych jest z opóźnieniem co najmniej 30 dni.

"Chcemy zlikwidować tę patologię i wprowadzić, za pośrednictwem Transportowego Dozoru Technicznego, większą jawność i większą kontrolę jakości badań technicznych. Chcemy też, aby same Stacje Kontroli Pojazdów realizowały swój obowiązek zgodnie z prawem" - powiedział Weber.

Dodał, że wprowadzona zostanie możliwość ponownego badania kontrolnego w sytuacji, kiedy właściciel pojazdu nie jest zadowolony z wyniku tego pierwszego, czyli wtedy, gdy samochód takiego badania kontrolnego nie przeszedł.

Jak wyjaśnił, kolejne badanie byłoby wykonywane przy udziale inspektorów Transportu Drogowego.

Weber podkreślił, odnosząc się do wcześniejszych spekulacji pojawiających się w mediach, że rząd nie zamierza podnieść stawek za badania techniczne pojazdów.

Jak podano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów, dzięki nowelizacji stworzony zostanie nowy system egzaminowania i szkolenia dla kandydatów na diagnostów i diagnostów.

Za organizowanie i przeprowadzanie egzaminów dla kandydatów na diagnostów odpowiedzialny będzie dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
baibina
No to badanie techniczne waszych rozpadających się VW Golfów będzie kosztowało (po wyborach) juz nie 150 zł ale 1500 zł - oczywiscie wszystko dla waszego dobra wolacy i zeby jak to sie wyraził prezes "ZLIKWIDOWAC PATOLOGIE" czyli w sumie was! XD
baibina
Oni tam w rządzie na prawde spać po nocach nie mogą, nic nie robią tylko mysla i myslą jak by wam tu życie jeszcze ulepszyć i uczynić prostszym! Jak by wam tu dogodzić, jak was przebadać i jak do współpracy zachecic dla waszego DOBRA tak sie meczą tam wszyscy serio DOCEŃCIE!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
barysza51
Czyli kolejne stołki dla królika i jego znajomych. Przeprasza królika. Dla PiS'owców.

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki